Cahit KURBANOĞLU İslam Bilim Adamları İbn-i Sina
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İslam Bilim Adamları İbn-i Sina
Cahit KURBANOĞLU

İslam Bilim Adamları İbn-i Sina

Orta çağda Batı kültür hayatlarında oldukça karanlık bir dönem yaşarken Doğu, Harezmî, Farabî, Birunî ve İbn-i Sina gibi büyük Türk bilim ve ilim insanlarının tesirleri altında oldukça parlak bir ilmî hayat yaşanmıştır.

 

İbn-i Sinâ, cerrahi tedavinin sağlıklı olarak yürütülebilmesi için anatomi üzerine dikkatleri çekmeye çalışmış, o zamanlar tecrübesizlikten dolayı az kullanılan cerrahi tedavi ile ilgili çalışmalar yapmış ve ameliyatlarda kullanılan alet ve cihazların nasıl kullanılacağı ile ilgili literatüre geçen tavsiyelerde bulunmuştur.

İbn-i Sînâ, zamanında insan gözüyle ilgilenmiş, göz ve ışın kuramı üzerinde durarak, üst göz kapağının dışa dönmesi, sürekli beyaz renge veya kışın kara bakmaktan meydana gelen “kar körlüğü” gibi daha önce araştırılmamış  bu hastalıklarla ilgili makaleler yazmıştır.

Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü’ş-Şifa -İyileşme Kitabı ile El-Kanun fi’t-Tıb -Tıbbın Kanunu’dur. Bu iki eser Orta Çağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier  (Fransa) ve Louvain’de (Belçika)1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur. Ebü’l-Hüseyin el-Arûzî’nin, teklif etmesi üzerine Matematik dışındaki bütün ilimleri içine alan el-Ḥikmetü’l-ʿarûżiyye adlı bir eser kaleme almış, ilim ve felsefe konusunda kapsamlı bir kitap yazmış. Ebû Bekir el-Berkī’nin talebiyle de yaklaşık yirmi ciltlik el-Ḥâṣıl ve’l-maḥṣûl ile el-Bir ve’l-is̱m adında bir risâle telif etmiştir.

Kur’an hafızı, dil, edebiyat, akaid ve fıkıh bilgini olan İbn-i Sînâ Batı'da Avicenna ,“filozofların prensi” adıyla, Ortaçağ âlim ve düşünürleri tarafından “eş-şeyhü’r-reîs” unvanı ile tanınmaktadır. Öklid Geometrisi, Mantık, Fıkıh, Sarf, Nahiv, Matematik ve Fizik, Aristoteles Felsefesi ve Metafiziği, Psikoloji, Simya, Eczacılık, Teoloji, Şiir ve ,Müzik

 alanlarında çalışmalar yapmış, bu alanlardan ün yapmıştır.

İbn Sînâ, İsfahan’da iken Gazneli Hükümdarı Sultan Mesud’un İsfahan’ı almasından sonra evinin ve kütüphanesinin yağmalanması üzerine büyük bir sarsıntı geçirmiş, devrinde yaygın olan kulunç hastalığına yakalanmış, kendini tedavi etmemişse de tam iyileşememiş, Hemedan’a sefere çıkmışlarken yolda tekrar hastalanmış ve Hemedan’a vefat etmiştir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER