Cahit KURBANOĞLU İslam Bilim Adamları Ebu Yusuf Yakub Bin İshak El-Sebbah El-Kindî
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İslam Bilim Adamları Ebu Yusuf Yakub Bin İshak El-Sebbah El-Kindî
Cahit KURBANOĞLU

İslam Bilim Adamları Ebu Yusuf Yakub Bin İshak El-Sebbah El-Kindî

D. 801, BASRA - Ö. 873, BAĞDAT

Ebu Yusuf Yakub Bin İshak El-Sebbah El-Kindî, Basra’da 800 yıllarda dünyaya gelmiş ve 70 yaşlarında Bağdat’ta vefat etmiştir. Abbasi halifelerinden özel ilgi ve destek gören Kindî, astronom ve astrolog olarak sarayda müneccimlik görevini de yürüttü. Ayrıca halife Mu'tasım'ın oğlu Ahmed'in eğitimini üstlendi.

Kindi’nin babası İshak b. es-Sabbah, uzun süre Kûfe valiliği yapmış,  oğlunun yetişmesinde ve “Büyük Müslüman Filozofları” arasına girmesinde büyük emeği olmuştur. Dolaylısı ile hükümdar soyundan gelen Kindî, zamanının eski ilimlerinin tamamının öğrenen, yegâne âlimi ve bir Arap filozofudur.

Kindi Orta Çağ Avrupası'nda "Alkindus" adıyla tanınan ilk İslâm filozofudur. Felsefede, Platon, Aristoteles ve Plotinus’un  görüşlerinin bir sentezini yapmıştır. Kindî, felsefede bilginin ilk basamağının akıl yürütmek olduğu söylenmektedir.

 

El-Kindî Allah’ın mutlak birliğini savunmuş, mutlak var olması nedeniyle Vahdaniyetin, şekli, niteliği, niceliği, maddesi olmadığını savunmuş, Allah’ın göreli bir varlık olmadığını iddia etmiştir.

Kindî felsefeden tıbba, matematikten astronomiye, ilahiyattan siyasete, psikolojiden diyalektiğe, astrolojiden kehanete ve optikten kimyaya kadar yirmi ayrı dalda eser vererek, eser sayıları 277'yi bulan bir külliyat oluşturmuştur. Aynı zamanda frekans analizinin de mucidi olan filozofun Tarih, Felsefe (22), Matematik (11), Geometri (22), Astronomi (16), Astroloji, Mantık (9), Felsefe, Fizik (12), Psikoloji (5), Ahlak  Ve Siyaset, Reddiye, Küresel Varlıklar, Gökküreleri, Boyutlar ve Mesafeler, Meteoroloji, Tıp (22), Kimya, Optik, Yıldızlar, Müzik (7) vb. konularda eserleri, Süleymaniye kütüphanesi ve Alman kütüphanelerinde bulunmaktadır.

 

El-Kindi matematik bilgisinden yoksun olanların eserlerinin özüne vakıf olamayacağı ikaz ederken, felsefenin akli, ruhi ve ahlaki etkinlikler alanında insanı disiplin altına alıp olgunlaştıracağını kabul etmektedir.

Kindi’nin bu yeteneği Abbasi Halife Memun ve Mutasım’ın dikkatini çekmiş ve Memun onu Beyt’ül Hikmet’e yönetici olarak atamış, Moğolların Bağdat’ı istilası sırasında bu eserleri yok etmiş, meşhur Farabi ve İbn-i Sina gibi filozoflar da kendisini pek tasvip etmemişlerdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER