Cahit KURBANOĞLU İslam Bilim Adamları El-Kindî
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İslam Bilim Adamları El-Kindî
Cahit KURBANOĞLU

İslam Bilim Adamları El-Kindî

El-Kindi için Rönesans dönemi İtalyan araştırmacı Gerolamo Cardano Orta Çağ’ın en büyük on iki akıl bilimcisinden biridir demiştir. Kindî, Batlamyus’un Dünyanın değişik sistemlerin merkezi olduğu, Ay, Merkür, Mars, Venüs,  Güneş, Jüpiter’in bu yörüngede döndüğünü söylediği "Güneş Sistemi" teorisini desteklemiştir.

 

İslâm toplumunda yazdığı eserlerde Aristo’yu izleyen yegane filozof El-Kindi, Latince’ye çevrilen eserleriyle şöhretini kabul ettirmiştir. El Kindi, “Bir şeyin ticaretini yapan onu satar, sattığı ise artık kendisinin değildir”  prensibi ile din ticareti yapma talihsizliğine karşı, “Kim din ticareti yaparsa onun dini yoktur” yargısına ulaşır.

 

Allah’ın fiillerinin tamamıyla âdil olduğunu, bu konuda zulme asla yer bulunmadığını savunmuştur.

 

El-Kindî ilimleri dinî ve insanî ilimler olarak sınıflandırmış, dinî (ilâhî) ilimlerin kaynağının vahiy olduğunu, vahiy ise istek ve iradeye gerek kalmadan, çaba harcamadan, mantık ve matematik yöntemlerine başvurmadan, Allah’ın peygamberlerin temiz ruhlarını aydınlatmasıyla oluştuğunu söylemiştir.

 

El-Kindi Felsefî Risâle isimli eserinde; “Duyu ve akıl gücüyle elde edilemeyen, insanların benzerini ortaya koyamadıkları vahiy bilgisi insan fıtratına uygun olduğundan, akıl onu kabul etmek durumundadır.” demektedir.

 

Kindi’nin Felsefî Risâlelerinde insanî ilimler ikiye ayrılmaktadır. Birisi felsefenin çatısı altında toplanmış olun doğrudan ilimdir. Diğeri ise başka ilimler için bir alet ve bir başlangıç sayılmaktadır. Doğrudan ilimleri de iki gruba ayırmaktadır. Bunlar teorik ve pratik ilimlerdir. Teorik sayılanları da da üçe ayırmaktadır. Altta fizik, ortada psikoloji, üstte metafiziktir.

 

Kindi psikolojiyi de bir yönüyle fizyolojiye bağlamakta, bir yönüyle de metafiziğe açık olduğundan, fizikten metafiziğe geçişe bir aracı ve bir eşik olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Kindi matematiği ise başlıca aritmetik, geometri, astronomi ve müzik şeklinde dört disipline ayırmaktadır. Matematik ilimlerini bilmeyen kimse bir ömür boyu felsefe okursa da anlayamaz, sadece yazılanları tekrarlamış olur.

El- Kindi matematik alanında ikna metodunu, metafizikte duyu deneylerini, belâgatta ispat yöntemini uygulayanların bir şey elde edemeyeceklerini iddia etmiştir.

 

Kindî, yöntem olarak genellikle mantık ve matematiği kullanmıştır. Her konuda insanı başarıya götüren ilmin matematik olduğunda ısrar etmiş ve felsefe öğrenimi için de matematiğin ön şart olduğunu ortaya koymuştur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER