Cahit KURBANOĞLU İslam Bilim Adamları
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İslam Bilim Adamları
Cahit KURBANOĞLU

İslam Bilim Adamları

ALAADDİN EBU’L-A’LÂ ALİ İBN EBİ’L-HAZM EL-KUREŞÎ ED-DIMEŞKÎ,

İbn Nefis Şam'da doğmuş ve hakkındaki bilgilerde göre Kahire'de çalışmıştır.

Arap islam bilim adamı olan ve birçok farklı bilim dalında çalışmaları bulunan İbn-i Nefis; hekim, anatomi uzmanı, fizyolog, psikolog, astronom, cerrah, oftalmolog (göz hekimi) olduğu gibi aynı zamanda bir kozmolog, jeolog ve sosyologdur.

İbn-i Nefis, diğer taraftan beşeri bilimlerde de birçok çalışması olan, aynı zamanda hafız, muhaddis (Hadis bilimiyle uğraşan kimse), İslâm filozofu, mantıkçı, romancı, teolog, bilim kurgu yazarı, gramerci, dilbilimci ve tarihçidir.

Ayrıca Kahire Mansuriyye Medresesi’nde Şâfiî mezhebi fıkhı üzerine dersler vermiş ve Şafiî mezhebinin hukukçuluğunu yapmıştır.

İbn-i Nefis, tıp bilimini VII. yüzyılda Nureddin Zengî’nin Şam’da kurduğu hastahanede İbn-üd-Dahvân’dan öğrenmiştir.

Eyyubî Sultanı Melik Kâmil tarafından Mısır’a davet edilince, gidip oraya yerleşmiştir. Önce Nasırî, sonra da Mansurî şifahanesinde (hastahane) başhekimlik ve yöneticilik yaparak birçok öğrenci yetiştirmiştir.

İbn-i Nefis, canlıların vücutları üzerinde çalışmalar yapmış, insan vücudu ile hayvanların vücudu arasındaki sistem benzerliğini göz önüne alarak çalışmalarını önce anatomi üzerinde yoğunlaştırmıştır.

İnsan vücudu ve yapısı hakkında yeni ufuklar açmış, dolaşım sisteminin temelini oluşturan “pulmoner dolaşım” ile birlikte kılcal damar ve koroner dolaşımları da ilk keşfeden kişinin İbn-i Nefis olma sebebi ile “Orta Çağın en büyük fizyoloğu” unvanını almıştır.

Metabolizma kavramını ilk tanımlayan kişi olan İbn-i Nefis, diğer taraftan da İbn-i Sina ve Galen’in anatomik ve tıbbî sistemlerinden ayrılan yeni fizyoloji, anatomi, psikoloji ve nabız sistemleri geliştirmiştir.

İbn-i Nefis, yapmış olduğu incelemeler sonucunda, iddia edildiği gibi kalbin sağ ve sol karıncığı arasındaki duvarda her hangi bir deliğin bulunmadığını belirlemiştir.

Kalbin sağ tarafına gelen kanın akciğerlere gidip temizlendikten sonra, kalbin sol karıncığına geldiğini tesbit ederek, bugünkü tıp biliminin “küçük kan dolaşımı” dediği sistemi  ilk defa bu bilime kazandırmıştır.

İbn Nefis, oksijensiz kanın kalpten akciğerlere gitmesini, oksijenle zenginleştirilmiş kanın buradan tekrar kalbe gidip oradan vücuda dağılmasını keşfeden ilk bilim insanıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER