Bedriye Arık ÇAMBEL Whapsapp’ı Siliyor Muyuz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Whapsapp’ı Siliyor Muyuz!
Bedriye Arık ÇAMBEL

Whapsapp’ı Siliyor Muyuz!

Türkiye'de çok fazla kullanılan ve yoğun bir ilgi gören watsap uygulaması kafaları karıştırdı.

Watsap uygulaması gizlilik sözleşmesin de yaptığı değişiklikle bu gün binlerce insanın watsap uygulamasından ayrılarak çoğunluğun telegram, bip ve yay uygulamasına taşınarak büyük bir dijital göçe neden oldu.

Ocak 2021 de gizlilik ilkesini güncelleyerek kullanıcılarına gönderdiği mesajlar, tüm kullanıcıları tedirgin ederek, panik ortamına neden oldu.

Böylelikle önce yerli ve milli bağlantı arayışına çıkıldı.

Bip uygulamasına geçişler hız kazandı.

Diğer  taraftan yerli olmamasına rağmen telegram uygulamasına geçişler hız kazandı. Alternatif olarak hiç duyulmamış olmasına rağmen signal ve yay uygulamasına geçişler de hız kazandı.

8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik sözleşmesi ile kullanıcı bilgilerini facebook ile kullanacağı fikri watsap kullanıcılarına hiç hoş ve güvenilir gelmedi. Sırf bu yüzden de insanlar watsap uygulamasından ayrılmaya başladı.

Watsap uygulamasın da bu dayatmacı düşünceden dönülmelidir. Aslında bir çok ticari konuda kolaylık sağlayacak bir uygulama tekniği de diyebiliriz fakat bu tarz tercihler insanlara sunulmalı kabul edenlerle uygulanmalıdır.

Ben bir ürünü facebook sayfamda, Instagram sayfamda, tanıtıp reklamını yapabilirim.  Watsap iki uygulamayı kendinde toplayabilir; hızlılık ve kolaylık açısından, fakat benim kişisel ve özel bilgilerimle alakalı herhangi bir bilgiye ulaşması ve bana bu konuda reklam vs. önermesi kararını benim vermem gerekiyor. Kendi uygulamasını kullanmam için beni zorunlu tutmaması gerekiyor...

Watsap Facebook tarafından  satın alınalı tam 7 yıl oldu.Facebook dünyanın en çok kullanılan uygulamasıdır ve Türkiye ‘de çok fazla kişi kullanıyor. Facebook Messenger ve Instagram ‘ı da içinde barındırıyor. Watsap kullananların tüm bilgileri görülüyor. Böylelikle uygulama elde ettiği bilgileri hizmetler ile alakalı kullanabiliyor. Facebook ve Instagram dahil istediği yere göndererek kullanabiliyor.

Güncellenen gizlilik ilkesini kabul etmeyenler watsabı çoktan sildi. Watsabı silmeyenler ise biraz bekleyip karar vermeyi düşünüyorlar. Bu arada çok hızlı geçişlerin yapıldığı Bip ve Telegram uygulamasının altyapısını güçlendirip watsap gibi sade bir görünüm alması bekleniyor.

Selam ve Dua ile

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri