Advert
Oktay ZERRİN Sözün Bittiği Yerdeyiz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sözün Bittiği Yerdeyiz!
Oktay ZERRİN

Sözün Bittiği Yerdeyiz!

17 Ocak 2021 tarihinde; Samsun Ondokuzmayıs ilçesi, Engiz Mahallesi' nde, TRT Haber "Ömür Dediğin " Programını gözyaşlarıyla izledik.

Bu hüzünlü, acıklı ve insanları oldukça duygulandıran prgramın konukları ise; Kültür Bakanlığı Halk Şairi Alaeddin Dursun ile, eşi Havva Kaya Dursun ve onların çocuklarıyla ilgiliydi.

DURSUN Ailesi' nin 3 epilepsi hastası çocukları vardı.Vardı dİyorum;zira bu çocuklardan ikisi hayatlarını kaybetti. Çocuklardan biri Hasan Hüseyin ve diğeri ise Ahmet Mücahit idi.

Bu iki kardeş; evlerinde ve zaman zaman da Samsun ve Bafra  hastanelerinde tedavi gördüler, yoğun bakımda  yattılar ama maalesef her ikisi de vefat etti.

Bu dile kolay; anlatılacak gibi bir konu değildi.Düşünebiliyor musunuz, iki evlat, aileden iki can parçası, iki gözbebeği, gönüllerin sevgi çiçeği iki kardeş,artık evde yokyu.Dursun Ailesi' nin gözyaşları hiç dinmek bilmiyordu ve şimdi de hiç dinmek bilmiyor.

Şimdi 3 kardeşten sadece bir kızları kaldı ama o da epilepsi hastası. Adı Cansu Sultan Dursun. O da zaman zaman hastanelerde tedavi gördü ve şimdi tedavi ve bakımı ailesince devam ediyor.

Cansu Sultan kızları; Alaeddin Dursun ileeşi Havva Kaya Dursun' u, hayata tutundukları tek umut ışığı ve güçleri. Ben; iki kardeşi de hayatta iken, zaman zaman ziyarete gidiyordum. Aaeddin Dursun ve Havva Kaya Dursun, her 3 çocuklarının başında, adeta bir pervanegibi dört dönüyorlardı.

Çccukların mamalarını birlikte yardımlaşarak yediriyorlardı. Onları teseli eden konu; bu 3 çocuğu da Samsun ve Samsun dışından sık sık görüp ziyarete gelenlerdi. Onca acılara rağmen; evlerinin çardak denen yerinde, gelen ziyartçilere yemekler, çay, kahve ve meyve ikramları yapıyordu Dursun Ailesi.

17 Ocak 2021 Pazar günü; Dursun Ailesi ile evlerinde bir çekim yapan TRT Haber kanalının programını; tüm Türkiye ve dünya ükelerinin insanları, acılar ve gözyaşlarıyla izledi. Hepimiz çokfena olmuştuk.Yapımcı Zeliha İlhan DOYMUŞ ve TRT Ekibi, gerçekten de unutulmayacak bir prorgama  imza  atmışlardı.

Alaeddin Dursun, ben, Kültür Bakanlığı Halk Şairi Birfani Mehmet Alan ve yine şair İbrahim Ünlü ile birlikte Kitap Fuarlarına hep  birlikte katıyorduk. Samsun, Çarşamba ve Terme kitap fuarlarına birlikte iştirak ettik. Alaediin beyin piyasada 7 şiir kitabı var.

Eşi Havva Kaya Dursun ve çocukları için yazdığı çok sayıda şiiri ile bestelenmiş şiirleri de mevcut.

Demek istediğim; çeşitli kurum ve kuruluş  tarafından " Yılın Annesi " ve " Yılın Babası " ödüllü bir anne ve babanın böylesine duyarlı insanın tanışları, dostları olmaktan onur duyuyoruz

Atakum'daki evimizde eşim ve kızımla birlikte izledğimiz bu program, bizlerde ve tüm izleyenlerde derin acı, hüzün ve bol gözyaşı bıraktı.

Her şeye rağmen; Alaeddin-Havva Kaya Dursun çiftinin; birbirlerine nasıl destek verdiklerine, nasıl duygulandıklarına ve bizleri de bu duygunun bire parçası yaptıklarına o günkü yayın esnâsında bir kez daha yakından şahit olduk.

Allah vefat eden meleklere rahmet eylesin. Onlar gönlümüzün ve yüce Alah' ın melekleriydi. Kızları Cansu Sultan Dursun' a  acil şifalar dieriz Allah' tan.

Dursun Ailesi' nin acılarını paylaşıyor, Allah sabırar versin diyerek yazımı burada bitiriyorum müsaadenizle.

TRT Haber yayın ekibine de çok teşekkür ediyoruz. Emeklerine, yüreklerine sağlık.

Saygılarımla.

Oktay ZERRİN

TRT Prgramının video kaydı : https://www.youtube.com/watch?v=XBDKutgkx80&ab_channel=TRTHaber

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER
Advert
Advert