Songül KARAMAN Duanın Psikolojiye Etkileri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Duanın Psikolojiye Etkileri
Songül KARAMAN

Duanın Psikolojiye Etkileri

     Dua, Allah ve kul arasında bir köprüdür.Bu öyle bir köprü ki ,insan bu yolun sonunda kendini bulur.Yalnız olmadığını, her zaman kendini duyan , güveneceği, sığınacağı ve kendisine dua edenlere icabet edeceğini buyuran bir Rabbi olduğunu bilir.Bütün bu unsurlar ve Rabbiyle buluşma umudu insana manevi rahatlama sağlayan bir tedaviye dönüşür bu sayede.

     Dua etmek ümitsizliği yok eden bir unsurdur aynı zamanda.Psikolojiye olan katkısı burada devreye girer.Psikolojide evrene ne kadar olumlu enerji gönderilirse, bize aynı güzel dönüşlerin olacağı telkini söylenir.O zaman bunu yapmanın en iyi yollarından biride duaya sarılmaktır.Çünkü duanın kaderi değiştirebilme özelliğine sahip olduğu bizlere bildirilmiştir Burada kaderi değiştirmekten kasıt; Kaderimiz zaten ezelde takdir edilmiştir ve(kaza)gerçekleşme zamanı gelince kaderimizdeki olayların Rabbimizin takdiri ile yaratılmasıyla başımıza gelen olayları yaşarız.Peygamber Efendimiz ‘’Dua inen belada fayda verir,henüz inmemiş belada da.Öyle ise Ey Allahın kulları duayı bırakmayınız’’ buyurmuşlardır.Biz Rabbimize seçimlerimiz esnasında hayırlısı için dua edersek belki bu dua hürmetine şerli bir durumdan uzaklaşarak hakkımızda hayırlı olanı seçmemizi sağlayacak unsurlarla karşılaştırır.

    Duanın bir güzelliği de kendimiz adına edebileceğimiz gibi herkes için dua edebilecek olmamızdır. Rabbimiz burada da bize güzel bir müjdesi ise,müminin ,mümine duası makbul bir duadır buyurmasıdır.Çünkü insanın bu dua da menfaati ve beklentisi yoktur ihlaslı ve samimidir.Peygamberimiz de dua ile ilgili olarak ;Rabbine el açan boş çevrilmez buyurmuştur.

Bu durumda ülfet kazandırıyor bize. Kıskançlık ,nefret,kin duygularından sıyrılmamıza vesile oluyor.Düşünüyoruz ki kardeşimiz bizim iyiliğimiz için dua da bulunuyor .Peki biz neden aynı şekilde davranmayalım düşüncesi oluşuyor kafamızda.Bu şekilde hem kardeşlik duyguları gelişiyor hem de Rabbimizin rızasını kazanmış oluyoruz.

    Dua görüldüğü gibi bir çok alanı etkileyen ve düzenleyen manevi bir ilaç gibidir. Hem kendi hayatımızı hem toplumsal hayatı olumlu sonuçlara götüren bir yoldur.Bize sunulan dua nimetini en güzel şekilde değerlendirerek büyük kazançlar elde etme fırsatını kaçırmamaktır.

Kabule şayan tüm güzel dualarda yerimiz ve yeriniz eksik olmasın inşallah .

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri