Songül KARAMAN Hoşgörü Köprüsü
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hoşgörü Köprüsü
Songül KARAMAN

Hoşgörü Köprüsü

Günlük hayatımızda ki beklentilerimiz sıralamasında hoşgörü en başlarda yer alan bir kavramlardan biridir. Hoşgörü, hızlı ve karmaşık yaşam akışı, yoğun iş saatleri koşuşturma ve telaşların arasında bunalan dünyamızı bir dokunuşla güzelleştirebilecek güce sahiptir. Anlayışlı olmak ,samimiyet ,dingin bir ruh halinin yansımasını karşımıza hissettirebilmek hoşgörü davranışının içinde barındırdığı güzel hasletlerdendir.

Hoşgörü karşılıklı olduğu zaman daha anlamlı verimli hale gelmektedir. Bize karşımızda ki insanları anlama ve değerlendirmede de başvuracağımız hoşgörü hiç tanımadığımız kişilerle iletişim kurmada da ön yargıdan kurtulmamızı sağlayacaktır. Tanıdığımız insanların davranışlarını az çok bildiğimiz için o gün kü ruh haline göre kendi davranışlarımızı ayarlayabiliriz. Örneğin arkadaşımız o gün normalden öfkeli bir tutum içerisinde bunu anlar ve daha ılımlı davranarak sıkıntısını bizimle paylaşmasını sağlayabiliriz. İşte burada hoşgörü devreye girmektedir. Bizde onun tavırlarına karşı aynı tepkili ve sert davranış sergilemiş olursak iletişimimiz zayıflayarak tamamen kopma noktasına gelebilir. Oysa ki hoşgörülü davranış tutumumuz karşımızda ki kişiyi de yumuşatacaktır. Bu sayede daha sağlıklı bir iletişim kurarak sorunu çözüme ulaştırmak kolaylaşacaktır.

Tanımadığımız bir kişi açısından değerlendirme yaptığımızda ise şu örneği verebiliriz. Bir ortamda bir araya  geldiğimiz bir insanı gözlemlediğimizde o an çok aksi sinirli ve itici gelebilir. Oysa kendisini tanıma imkanı bulduğumuz da o günkü yaşanan bir durum nedeniyle öyle davrandığını gerçek karakterini yansıtamadığını ifade ettiğini anlayabiliriz. Bura da hoşgörü mekanizmamız şunu sağlayacaktır. Olayların iç yüzünü öğrenmeden dışarıdan baktığımız gibi olmadığını, anlayışlı tutumumuzu her olayda kaybetmemizin bizlere yeni insanlar kazanma da anahtar görevi yaptığını görebiliriz.

Hoşgörünün anlık etkileri de vardır .Toplum içerisin de güler yüzlü olmak çoğu zaman karşılık olarak aynı tepkiyi almamızı sağlayacaktır .Bu karşılıklı yansıma davranışının en güzel örneğidir.

Ülke olarak hoşgörülü ,yardım sever ve adaletli bir nesil olarak tanınmamız tarihimizden ve dinimizden aldığımız mirasın eseridir.

İlim ve düşünce alanında ki büyüklerimiz hoşgörüyü davranışlarının temeline koymuşlardır.

Mevlâna Hz,Yunus Emre ‘yi   anmadan geçmek imkansızdır.Hz. Mevlâna ‘’Ne Olursan Ol Yine Gel ‘’sözleriyle  tüm dünya da hoşgörü temsilcimiz olarak bilinmektedir.Böyle güzel bir neslin mirasçısı olarak bizlerde bu güzellikleri yaşatmak yolunda adımlarımıza devam etmek görevlerimiz arasındadır.

Peygamber Efendimiz hoşgörülü ve yumuşak huylu olmayı tavsiye etmiş kendisi de bu konuda bizler için en güzel örnek olmuştur. Müslümanlara olduğu gibi olmayanlara da hoşgörü ve merhamet göstermiştir. Bu hoşgörü ve merhametten hayvanlar bitkiler bile nasibini almışlardır. Dinimiz hoşgörü ve merhameti temeline koymuştur. Müslümanlığın bu güzel hasletini taşıyor olmamız bizler için  büyük kazançlarımız arasındadır.

Hoşgörülü olalım ,hoşgörü bulalım.

Bir adım atmak bizim elimizde.Karşılık inşallah güzel dönüşler olarak karşımıza çıkacaktır.Şunu hatırlamak lazım ki ,bir tebessümle dünyayı güzelleştirmek bizlerin elinde.

Hoşgörü köprüsünde yollarımızın kesişmesi dileğiyle sağlıcakla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri