Vehbi KARA Rakıcılar ve Heykelciler Niçin Kanal İstanbul’u İstemez!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Rakıcılar ve Heykelciler Niçin Kanal İstanbul’u İstemez!
Vehbi KARA

Rakıcılar ve Heykelciler Niçin Kanal İstanbul’u İstemez!

Türkiye’de heykelden başka taş taş üstüne koymayan, menfaatini halkın sırtından geçinmekte gören asalak ve yiyici bir kitle ile karşı karşıyayız. Son zamanlarda “Kanal İstanbul’u istemezük” diye çok fazla yırtınıyorlar.

 

Bunlardan bir tanesi de İstanbul’un evlere şenlik Belediye Başkanı’dır. İmamoğlu diye soyadına bakıp aldanmayın rakıyı gördü mü, derhal icabına bakar. İstanbul’a cami yapmaya uğraşanların en amansız düşmanıdır. Kısaca söylemek gerekirse o soyadını taşımaya layık biri değildir.

 

Her ne ise… Bu zat “temel atmama” töreni yapacak kadar akla ziyan işler yaptığı gibi Kanal İstanbul’a da en çok karşı çıkan kişilerden biridir.

 

İstanbul halkı bu doğru sözden anlamayan kişiyi başkan seçerek çok fena kaşındı. Şimdi çöp dağları yeniden meydana gelince eski CHP’li yöneticiler akla geliyor tabii. Çare yok beş sene bu halk düşmanı asalakların kahrını çekeceğiz. Çünkü seçimle gelen her kişiyi kim olursa olsun kabul etmek en azından yaptığı fenalıklara katlanmak mecburiyetimiz var. Allah bütün İstanbullulara sabır nasip etsin…

 

Halka hizmet etme diye dertleri olmayan bu kişilerin Kanal İstanbul’u istememesinin çok nedeni var. Her şeyden önce İstanbul’da güzel eserler istemiyorlar. İstanbul başta olmak üzere memleketimize büyük katkıları olacak Kanal İstanbul Projesinin gerçekleşmemesi için ellerinden gelen her çabayı gösteriyorlar.

 

Kanal İstanbul’un gerekliliği ile ilgili çok sayıda yazı yazdım. Hatta hükümeti bu konuda çok geç kaldığı ve 10 yıldan beri halkımızı oyaladığı için suçlayan bir kişiyim. Fakat öyle zannediyorum ki bu iş daha fazla sürüncemede kalmayacak. İnşallah 2021 yılı içerisinde ihaleye çıkılarak temeli atılacak.

 

Bunun önemini anlatmak için tarihi bir kişilikten bahsetmek gerekiyor. Bundan tam üç yüz yıl önce Yirmisekiz Mehmet Çelebi Paris’e elçi olarak atanır. Akdeniz sahilindeki Marsilya’ya gemi ile gittikten sonra yolculuğunu sürdüren bu zatı Akdeniz’le Atlas Okyanusu arasında açılmış olan su yoluna sokarlar. Atlantik sahilindeki Bordo Limanına kadar gemiyle yolculuk yapar. Bundan sonrasında ise kara yolculuğu ile Paris’e varır.

 

Elçilik görevi esnasında Batılıların yaptıkları bir çok teknolojik gelişmeyi not alır ve bunu Osmanlı Devletine dönünce kitaplaştırarak neşreder. Daha sonra Avrupa’ya tahsil için gönderilip de her türlü pisliği ve ahlaksızlığı öğrenip gelen zibidilerden değildir yani…

 

Ben de yıllarca önce büyük bir gemiyle Fransızların kadın kahramanı Jeanne Darc’ın memleketi olan Rouen’e gemi ile gitmiştim. Paris’e yaklaşık 150 kilometre mesafede olan bu şehir aynı zamanda Fransa’nın önemli bir limanıydı. Sen nehrini su yoluna çevirmişlerdi. Düşünebiliyor musunuz Avrupa kıtasının içine kadar gemi ile gidebiliyorsunuz.

 

Avrupa’nın sanayi devrimini başlatıp ekonomik yönden büyük bir güç kazanmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi işte bu su yolları ve kanallardır. Bunu bizim sığırlara anlatmak biraz güçtür. Lakin ben sabırla yazmaya devam edeceğim. Önemli olan bu rakı içmekten beyni sulanmış zeka özürlülere anlatmak değil bu vatanın gençlerine faydalı olabilecek bir hatıraya yer vermektir.

 

1952 Yılında Stalin Osmanlı’nın yeniçeri askerlerinin isyanı nedeni ile yarım bıraktığı Volga-Don kanalını açmıştı. Hala bu kanal kullanılmakta olup Rusya’nın en önemli can damarlarından bir tanesidir.

 

Çünkü su yolu ve denizler aracılığı ile yapılan taşımacılık her türlü kara-hava-demiryolu taşımacılığından daha avantajlıdır. Büyük miktarlardaki ticari yükleri en az masrafla ve çevreye en az zarar verecek şekilde gemilerle taşımak mümkündür.

 

Çevre konusunda bir örnek vereyim. 200 bin deadweight tonluk bir gemi tam 10 bin TIR yükünü bir defada taşıyabilmektedir. 10 bin TIR’ın atmosfere saldığı zehirli gaz nere, bir gemi makinesinden çıkan emisyon gazı nere… Bu hususu öğrencilerime daima anlatmışımdır.

 

Deniz taşımacılığının dünyanın kirli gazlardan etkilenmemesi için en çok yararlanılması gereken bir taşıma şekli olduğunu unutmamak gerekiyor. Elbette diğer taşımacılık şekillerine göre kat kat ucuz bir şekilde ticaret yaparsınız. Bu nedenle ticari malların taşıması %75 oranında hala deniz yolu ile yapılmaktadır.

 

İşte denizin ve denizyolunun önemini sadece bir örnekten yola çıkarak en akılsız bir kişiye dahi anlatmak mümkündür. Lakin denizciliği “Boğazda rakı içmek” olarak gören bir zihniyete göre asla böyle bir şey yani Kanal İstanbul gibi su yolları yapılmamalıdır. Eğer yapılırsa ülkemiz ekonomik olarak büyük kazançlar sağlayacaktır. İşte bu gezi zekâlılar ne yapıp edip Kanal İstanbul’a engel olmak istiyorlar.

 

Kanal İstanbul’a karşı çıkıyorlar Çünkü:bu proje Türkiye ekonomisine pek çok büyük fayda sağlayacaktır. Geçenlerde açıklanan faydalardan bir kısmını sayalım ki belki bir parça akıllanırlar:

 

İstanbul Boğazı’nda kaza riski ortadan kalkacaktır. Daha önceki yazılarımda Independenta tankerinin yol açtığı faciayı ve ölen 43 Romen denizciden bahsettiğim için bu kadarını yeterli görüyorum. İstanbul Boğazı tıpkı Sidney ve San Francisco körfezleri gibi dünyanın en gözde deniz sporları ve turizm merkezlerinden birine dönüşecektir. Bu sayede İstanbul’un ikame edilemez ve paha biçilemez kültür ve tabiat varlıkları korunmuş olacaktır.

Avrupa’nın en büyük kongre ve fuar merkezi kurulacaktır. Bu sayede İstanbul, dünyanın en nitelikli kongrelerine ve fuarlarına ev sahipliği yapabilecek kapasiteye ulaşarak Hannover ve Frankfurt gibi Alman şehirleri ile rekabet edecek altyapıya sahip olacaktır.

Eko turizm bölgesi oluşturulacak ve İstanbul-Trakya ekseni dünya çapında bir eko turizm merkezi haline gelecektir. Bu kapsamda atlı doğa yürüyüşü, bisiklet, botanik, foto safari, kamp, karavan, kuş gözlemciliği, tarım ve benzeri birçok faaliyet türünü kapsayan büyük bir eko turizm ekonomisi ortaya çıkacaktır. İstanbul-Trakya ekseni İtalya ve Avusturya’nın eko turizm bölgeleri ile rekabet edecek kapasiteye ulaşacaktır.

Sağlık turizmi bölgesi oluşturularak İstanbul’a tıpkı Houston gibi dünya çapında bir sağlık endüstrisi ve tedavi merkezi kazandırılacak. En kompleks ameliyatlar ve tedaviler İstanbul’da yapılabilecektir.

Proje bölgesinde oluşturulacak 80 milyon metrekareden fazla yeşil alan ile birlikte İstanbul’da aktif yeşil alan miktarı yaklaşık iki katına yükselerek Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınırın üzerine çıkacaktır.

Akıllı şehir inşa edilerek sıfır karbon emisyonlu, sıfır atıklı, çevre dostu ve hayatın en gelişmiş teknolojik çözümler üzerinden yaşandığı model bir yerleşim birimi kurulacaktır. Deprem riski taşıyan çok sayıda evin yerine dayanıklı konutlarda oturmaya başlayacağız.

Teknoloji geliştirme bölgesi oluşturularak Hong Kong Science Park’ın bir benzeri bölgeleri görme imkanına sahip olacağız. Burası, İstanbul’daki altmışa yakın üniversite ve teknoparkla birlikte Doğu Avrupa ve Batı Asya’nın en büyük Ar-Ge ve inovasyon merkezine dönüşecektir.

Karadeniz havzasının en büyük konteyner limanı inşa edilecek ve İstanbul Doğu Avrupa’dan Orta Asya’ya uzanan coğrafyalara hizmet eden en aktif limana sahip olacaktır. Türkiye tıpkı İspanya’nın Algeciras veya Belçika’nın Anvers limanı gibi fonksiyon gören büyük bir transit ticaret ve re-export limanına kavuşmuş olacaktır.

Avrupa’nın en büyük lojistik merkezlerinden biri kurularak İstanbul Havalimanı ve konteyner limanı ile birlikte ancak Rotterdam ile mukayese edilebilecek bir uluslararası lojistik üsse sahip olunacaktır.

Kanal İstanbul Projesinin bütün etaplarıyla birlikte hayata geçirilmesiyle birlikte binlerce kişilik yeni istihdam imkânı sağlanacaktır. Bölgede oluşacak büyük ekonomik kapasite ile birlikte çok daha fazla insana iş imkânı sağlanmış olacaktır.

Denizcilik sektörü Kanal İstanbul sayesinde bir ileri aşamaya taşınacaktır. Bu kanaldan sonra faydaları ülkemizin bir çok yerinden görülecek; yeni projelerle birlikte denizci bir ülke konumuna gelmek için önemli bir adım atmış olacağız.

Kanal İstanbul dünya üzerinde bir benzeri daha olmayan bir cazibe merkezini Türkiye’ye kazandırarak ülkenin ekonomik gücüne büyük katkılar sağlayacaktır, vesselam…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER