Songül KARAMAN Üç Ayları Allah C.C Rızasına Uygun Yaşamak -1
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Üç Ayları Allah C.C Rızasına Uygun   Yaşamak -1
Songül KARAMAN

Üç Ayları Allah C.C Rızasına Uygun Yaşamak -1

İslâm alemi için önemli bir zaman dilimi olan mübarek günler halk arasında (Üç aylar ) olarak bilinen Recep ,Şaban ,Ramazan ayları  her yıl müminler için manevi bir iklim gibidir.Recep ayı ile başlayıp Ramazan Bayramı ile sona eren bu günler çok kıymetlidir.Dua ,ibadet  ve kendi hayatımızı gözden geçirerek eksiklerimizi tamamlamak için güzel bir fırsattır.

Bu mübarek günlerin kıymetini bizlere  Peygamber Efendimiz s.a.v  Hadisi Şerifleri ile bildirmiştir.Recep ayı girdiğinde Peygamber Efendimiz s.a.v ‘’Allah ım Recep ve Şaban ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazana ‘’şeklinde dua ettiği rivayet edilmektedir (Taberani ) Diğer bir Hadisi Lerif de ‘’Recep Allah ın ayıdır ,Şaban benim ayımdır,Ramazan ise ümmetimin ayıdır buyurmuştur(Süyût)Bu mübarek ayların kendi içerlerinde özellikleri ve  faziletleri bulunmaktadır.Bunlara açıklamaları ile değinelim.

Recep Ayı :Mübarek üç ayların ilkidir.Recep ayı üç aylarda ki önemi dışında( haram aylar-hürmet edilen aylar ) arasında yer almaktadır Ayeti Kerime de ‘’Allah ın yerleri ve gökleri yarattığı günden beri ayların sayısı on ikidir.Bunlardan dördü haram (Hürmet gösterilen )aylardır [ Tevbe 36 ] Hadisi Şerif de ‘’Haram aylar Recep ,Zilkade ,Zilhicce ve Muharrem dir ‘’(İbni Cebir)Haram aylarda Perşembe ,Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutana iki yıllık ibadet sevabı yazılır .(Teberani) Hadisi Şerif den anladığımız üzere Recep ayında tutacağımız oruçlar ik yıllık ibadet sevabına kavuşmamıza vesile olacaktır inşallah.

Recep Ayı ile ilgili diğer Hadisi Şeriflere baktığımız da önem ve incelikleri daha iyi anlamamız daha kolay olacaktır

-Recep ayında dokuz gün oruç tutanın günahları sevaba çevrilir (Gunye)

-Recep ayında Allahü Teâla ya çok istiğfar edin ;çünkü Allahü Teâlanın ,Recep ayının her vaktinde cehennemden azat ettiği kulları vardır.Ayrıca cennette öyle köşkler vardır ki ancak Recep ayında oruç tutanlar girer (Deylemi)

-Recebin bir gün başında (İlk günlerinde) bir gün ortasında ve bir günde sonunda(son günlerinde )oruç tutana ayın hepsinde tutmuş gibi sevap verilir(Miftah-ül Cennet )

-Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tıtan ,iyi bir yarış atının bir asırda-a alacağı mesafe kadar cehennemden uzaklaşır (Ebu derda)

-Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez Regaib Gecesi, Şaban ayının 15. Gecesi ,Cuma gecesi ve bayram gecesi (İ. Asakir )

Recep ayı içerisinde  önemli geceleri bulundurmaktadır.Bunlar( Regaib Gecesi ve Miraç Kandili)dir.Recep ayının ilk Cuma Gecesi Regaib Kandili dir .Serveri Kainat Peygamber Efendimiz s.a.v. ana rahmine düştüğü bildirilmiştir.Cuma gecesinin kıymeti ve bu güzel gecenin birleşmesi iki kat kıymetli bir zaman dilimini oluşturmaktadır.Allah c.c bu gece de müminlere ihsanlar ve ikramlar yapar .Regaib ihsan ve ikramlar demektir.Bu geceye hürmet edenleri affeder .Regaib gecesinde yapılan dualar kabul olur.Namaz ,oruç,sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.Recep ayında ki diğer önemli gece de ‘’Miraç Gecesi’dir Miraç Gecesi Recep ayının 27. Gecesi olup Peygamber Efendimizin Miraca çıkarak ümmetine namazı müjdelediği gecedir.

Recep ayı  Allah( c.c) ayı olarak bilinmektedir .Rabbimizi çokça zikretmeli ,tövbe istiğfar etmeli ona gönülden yönelmek için çaba sarf etmeliyiz. Allah( c.c)  verdiği nimetlere bolca şükretmeli bunları Allah yolunda ilerlemek için kullanmaya gayret göstermeliyiz .Bu şekilde üç aylara adım atmak ilerleyen zaman diliminde daha güzel mertebeler için bize yol gösterecektir .(Devam Edecek)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri