Bülent ERTEKİN Şerife Teyze ve 1 TL
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şerife Teyze ve 1 TL
Bülent ERTEKİN

Şerife Teyze ve 1 TL

Onu tüm Türkiye ilçede görev yapan emniyet amirinin girişimi ve Aydıncık Hal Müdürlüğü'nün desteğiyle Aydıncık Belediyesinin düzenlediği kampanya sayesinde tanıdı. Kampanya çerçevesinde, operasyon bölgesindeki güvenlik güçlerine gönderilmek üzere sebze ve meyve toplama kararı alınmıştı. Aydıncık'ta herkes askerine, polisine, korucularına bir şeyler göndermek için âdeta bir seferberlik başlattı. Askerin, polisin bunları ihtiyacı yoktu. Ancak sevgiyle, emekle, duayla toplanan o sebze ve meyveler bedenleri değil en önemlisi olan gönülleri doyuruyordu.

 

İşte Şerife Nine, bu faaliyet sürerken ortaya çıktı. 70'li yaşlardaydı. Aydıncık halinde büyük bir gayretle çalışanların yanlarına yaklaştı ve ne yaptıklarını sordu. Orada bulunanlar, kendisine ne yaptıklarını, kimler için meyve topladıklarını anlattı. Şerife Ninenin ne meyve ağacı olan arazisi ne de bir şeyler alıp gönderecek parası vardı.

 

Düşünmeye başladı. Ve birden cebinde kalan 1 liraya çıkarıp orada bulunanlara verdi. Cebinde başka para yoktu. Şunu söyledi:  "Ne olur bunu kabul edin, çok bir değeri yok bilirim ama bununla birkaç elma da benden gitsin oradaki kahraman evlatlarıma."

 

Orada bulunan herkes çok duygulandı ve kendi ceplerinde bulunan paraları birleştirerek oluşan 400 TL'yi "Teyze bu parayı senin için topladık. Ne istiyorsan söyle kasalara ekleyelim" diyerek Şerife Nineye verdiler. Onun için de bir koli hazırlayarak TIR'a yüklediler.

 

Kampanyaya önayak olan emniyet amiri de Şerif Nine'nin verdiği o 1 TL'yi içine küçük bir not yazdığı bir zarfın üstüne yapıştırarak tır şoförüne verdi. Amir şoföre,  "Bu zarfı bölgedeki komutana vereceksin" diye tembih etti.

 

Kampanya çerçevesinde toplanan 26 ton meyve ve sebze Şerife Nine'nin kolisi de alınarak Nusaybin'e gönderilmek üzere yola çıktı

 

Askerlerimiz Şerife Nine'nin gönderdiği parayı aldıktan sonra duygularını şu sözlerle ifade etti:

 

Tüm güvenlik kuvvetlerimiz adına gönderdiğin o 1 TL'yi aldık, kabul ettik. Şerife Teyze bize bu 1 TL'yi gönderdiğinde nelere sebep oldun bilir misin?

 

Bu 1 TL ile, emindik zaten, hiç şüphemiz de yoktu zira ama, sen bu hareketinle milletimizin hep yanınızda olduğunu, olacağını bir kez daha tasdik ettin, göstermiş oldun.

 

Bu 1 TL, ülkemiz ve milletimizin bölünmezliğinin, şanlı bayrağımızın sonsuza dek göklerde dalgalanacak en güzel ifadesidir.

 

Bu 1 TL, bize vatanımızın bütünlüğüne kast eden her türlü düşmana karşı zaferi müjdelemektedir.

 

Şerife Teyze neyi başardığını, neye vesile olduğunu bilir misin?

 

Bu 1 TL Kurtuluş Savaşı'nda kağnılar yolda kaldığında sırtında cepheye mermi çuvalı taşıyan Şerife Teyze lerimizi, annelerimizi, ninelerimizi hatırlattı bize. 100 yıl geçti neredeyse aradan ama şunu gördük ki Anadolu'da bu yönde değişen hiçbir şey yok. Hâlâ aynı ruha sahip Şerife Teyzelerimiz, ninelerimiz var çok şükür ve var olmaya da devam edecek.

 

Bize o minik elleri ile mektup yazan, resimler yapan, hediyeler gönderen çocuklarımız da senin izinden yürüyeceklerdir, bundan artık hiç şüphemiz yok.

 

Farkında mısın bilmiyoruz Şerife Teyze ama bize öyle bir şey göndermişsin ki, bu yürüdüğümüz yolun yüceliğini, doğruluğunu bir kez daha ispatlamış oldun.

 

Sağol Şerife Teyze, varol. Bu 1 TL gücümüze bin kattı, üzerimizdeki tüm yorgunlukları, yılgınlıkları attı, savurdu. Daha yeni, sanki bugün başladık hainleri temizlemeye, tüm gücümüzle...

 

Belki de bugüne kadar aldığımız en anlamlı hediye lütfettin burada mücadele eden güvenlik kuvvetlerimize...

 

Şundan eminiz ki bu yüce milletin bağrında daha yüz binlerce milyonlarca Şerife teyzeler var. Bize 1 TL gönderme fırsatı bulamayan kardeşlerimiz, ablalarımız, annelerimiz, teyzelerimiz, ninelerimiz hepiniz sağ olun var olun. Bizleri dualarınızdan eksik etmeyin...

 

Şerife Teyze, o bize meyve alın diye bahşettiğin 1 TL ile nelere sebep olacağını yakında göreceksin, tüm milletimiz buna şahit olacak."

 

Bu milletin asil ruhlu insanları.

İçinizdeki merhamet, şefkat, hamiyet, cesaret öyle bir yüce ki...

 

ALINTI/ a.g.e.41.42.43 sf

 

Selam ve dua ile.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri