Songül KARAMAN Üç Ayları Allah C.C Rızasına Uygun Yaşamak -2
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Üç Ayları Allah C.C Rızasına Uygun Yaşamak -2
Songül KARAMAN

Üç Ayları Allah C.C Rızasına Uygun Yaşamak -2

   Şaban Ayı: Üç ayların ikincisi (Şaban Ayıdır).Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu mübarek ay için ‘’Şaban benim ayımdır’’ ayrıca ‘’Bu ay günahları temizleyendir ‘’buyurmuşlardır(Keşfu’l –Hafa 2/9 )Peygamber Efendimizin bu aya gösterdiği önemin bir sebebi de devamında gelecek olan Kur’an ayı Ramazan dan ötürüdür.

    Şaban ayının önemini Peygamber Efendimiz (s.a.v ) açıklamak için açıklamalarda bulunmuşlardır.’’Bu Recep ve Ramazan ayları arasında öyle bir faziletli aydır ki ,insanların çoğu bundan gafildir.Bu öyle bir aydır ki ameller Âlemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir.Bu nedenle Ben de oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim ‘’ buyurmuşlardır (Nesai,savm  70) .Şaban ayının bir özelliği de 15 gecesinin  ‘’Berat Gecesi’’ olmasıdır.Peygamber Efendimiz Berat Gecesi ile ilgili olarak ;Şaban ayının 15 gecesi olunca ;o geceyi ibadetle ,gündüzünü oruçla geçiriniz.Çünkü o gece Cenâb-ı Allah’ın rahmeti o gece güneşin batmasıyla dünya semasına tecelli eder ve şöyle nida eder ‘’Bağışlanmak ,af dileyen yok mu?Onu affedeyim ,günahlarını bağışlayayım .Rızık isteyen yok mu ? Ona rızık vereyim Şifa isteyen yok mu şifa vereyim .Bir derde müptela olan yok mu?Derdine deva (İbn Mace İkame 191 Tergîb ve’t Terhib II,473 ) buyurmuştur.

 Şaban Ayında Yapılması Gerekenler:

1-Bu ayda  ‘’Allâhümme bârik lenâ fi Şaban belliğnâ Ramazan’’ duası okunmalıdır

2-Peygamber efendimiz Ramazan ayı dışında en çok Şaban ayında oruç tutmuşlardır (s.a.v)

3-Ashâb –ı Kirâm ,Şaban hilalini görünce kendilerini Kur’an okumaya verirlerdi.Bu ayda manasını düşünerek bol bol Kurânı Kerim okunmalıdır

4-Bu ayda yapılacak her hayırlı işin sevabı iki kat verilir.

5-Geçmiş ünahlar için bol tövbe edilmelidir.

6-Resûlullah sallallhü aleyhi ve selemle salat selamı çoğaltmalıyız

    Bu kadar güzel fırsatlar dolu Şaban ayı bizlere  sevaplar kazanmak için  kapılar  açmaktadır.Müminler olarak her anımızı Rabbimize yönelmek için harcamalı elimizden gelen gayret ve emeği göstermeliyiz.Rabbimiz bizim uğraşlarımızı kat kat  misliyle sevaba çevirecektir inşallah.Üç ayların sonuncusu Ramazan-ı Şerif Ayıdır

RAMAZAN-I ŞERİF AYI:Ramazan ayı üç ayların sonuncusu ve çok kıymetli bir aydır .Ramazan ayını ‘’On Bir Ayın Sultanı) olarak da ifade ederiz .Ramazan ayı oruç tutmanın farz olduğu ,Allah c.c. tarafından  müminlere bir çok müjdelerle gelen bir aydır .Hadisi Şerif de bildirildiği üzere ‘’Ramazan ayı mübarek bir aydır.Allahü Teâla ,size Ramazan orucunu farz kıldı.O ayda rahmet kapıları açılır,cehennem kapıları kapanır ,şeytanlar bağlanır O ayda bir gece vardır ki ,bin aydan daha kıymetlidir .O gecenin (Kadir Gecesinin)hayrından mahrum kalan ,hayırdan mahrum kalan,her hayırdan mahrum kalmış sayılır (Nesai)

     Ramazan ayının Müslüman alemi için yeri farklıdır. Bütün yıl özlemle beklenen bu günler büyük neşe ve hürmetle karşılanmaktadır.Bu güzel bekleyiş geleneklerimizle yaşatılmaya devam edilmektedir.Günler öncesinden evlerde yapılan hazırlıklar (Ramazan yufkası ,erişteler, tahinli pideler ,tatlılar vb) Ramazan-ı Şerifi geçirmek için yurt dışında yaşayan Müslüman kardeşlerimizin ülkemize gelmesi ,camilerimizin eksikliklerinin giderilip Ramazan için hazırlanması.Minarelerimizin mahyalarla süslenmesi hepsi ayrı bir sevin ve mutluluk ifadesidir. Ramazan ayı bereket ayı olarak bilinmektedir.Peygamber Efendimiz s.a.v. Ramazan bereket ayıdır.Allahü Teâla bu ayda ,güahları bağışlar,duaları kabul eder .Bu ayın hakkını gözetin .Ancak cehenneme gidecek olan ,bu ayda rahmetten mahrum kalır[Taberani] buyurmuşlardır. (Devam edecek)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri