Bedriye Arık ÇAMBEL Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V) Hayatı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V)  Hayatı
Bedriye Arık ÇAMBEL

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V) Hayatı

Hz. Muhammed Mustafa(S.A.V) Efendimizin doğumu, 571 yılının Nisan ayına, Arabi aylardan ise Rebiül-evvel ayının 12.pazartesi gecesine rastlamaktadır. Beni İsrail peygamberleri Fahri Kainat Efendimizi, Muhammed ve Ahmed isimleriyle zikretmiş ve geleceği beklenilmiştir. Peygamberimizin mübarek isimlerinden en meşhurları, sırasıyla MUHAMMED,AHMED,MAHMUD ve Mustafa’dır. Ayrıca daha birçok isim ve lakapları da bulunmaktadır.

Peygamberimizin doğumundan sonra ilk olarak birkaç gün annesi Amine Hatun emzirdi. Annesinin sütü yetersiz kalınca bir kaç günde Ebu Leheb'in azatlı cariyesi Süheybe,daha sonra da dört ay kadar Abdülmattalib'in dadısı Mesruha emzirdi. Halime  Abdülmattalib’in yanına giderek Hz. Muhammed (SAV) i emzirmek üzere anlaştı. Halime Amine Hatun'un yanına gelince Amine Hatun ona kabilesini ve nesebini sordu. Halime de Beni Sa'd kabilesinden ve Ebi Zeybe nesebinden olduğunu söyledi.Hz.Muhammmed (SAV) in kimin tarafından emzirileceği Amine Hatun'a bildirilmiş olduğundan, Peygamber Efendimizin annesi gönül rahatlığı içinde çocuğunu Halime'ye teslim etti. Hz. Muhammed (SAV) iki yaşına gelip sütten kesildiğinde, Halime ile kocası onu iade etmek üzere istemiye istemiye Mekke'ye getirdiler. Mekke'de başına kötü bir hal gelmesi endişesi ile bir müddet daha süt annesi Halime'nin yanında kalmasına karar verdiler. Halime de sevinçle Hz. Muhammed (SAV) 'i alıp tekrar köyüne götürdü.

Fahri Kainat Efendimiz 4-5 yaşlarına kadar Halime'nin yanında kaldı. Bu süre zarfında Peygamberimizin fevkalade halleri çoğaldı.

Mekke'ye geri dönerlerken Ebva denilen yerde annesi Amine Hatun hastalanarak vefat etti.Böylece Alemlerin şefaatcisi annedende yetim kaldı.Dedesi Abdülmuttalip,Fahri Kainat Efendimizi yanına aldı ve 8 yaşına kadar vasiliğini yürüttü. Peygamber Efendimiz 8 yaşında iken dedesi Abdülmuttalip de vefat etti. Bundan sonra Fahri Kainat Efendimizi Ebu Talip himayesine aldı.

Peygamberimiz 12 yaşına gelince, amcası Ebu Talip ticaret kafilesiyle Şam'a giderken onuda beraberinde götürdü.

.Manastırda Bahıra adında köşesine çekilmiş zahid bir rahip bulunuyordu. Bahira,Hz.Muhammed (SAV) 'in sırtındaki mühürü de görünce ,onun son Peygamber olduğuna hiç şüphesi kalmadı. Ebu Talib'e çocuğu Şam'a götürmeyip ,Mekke'ye geri götürmesini rica etti. Çünkü Şam'da bir çok Hristiyan ve Yahudi alimler bulunuyordu. Peygamberimizin kimliğinin açığa çıkmasından ve başına bir kötülük gelmesinden endişelendi. Bu şüphelerini Ebu Talib'e anlatınca o da, alışverişini Busra'da yaptı ve buradan geri döndüler.

Mekke'ye döndükten sonra Resulullah Efendimiz, bir müddet çok sevdiği çobanlıkla meşgul oldu. Bu arada ticaret hayatıda oldukça ilgisini çekmekteydi. Fırsat buldukça amcaları ile kısa ticaret seferlerine katılıyordu.

Fahri Kainat Efendimiz çocukluk çağını geçip ,gençlik çağına ulaştı. Akranlarından kat kat olgun, akıl ve fikirde emsalsiz, her sözünde doğru ,yumuşak huylu ,üstün ahlak ve faziletli, insanlıkça herkesten üstündü. Bundan dolayı Kureyşliler arasında çok özel bir yere sahip oldu. Ve “MUHAMMED'ÜL-EMİN” adıyla ün yaptı.

Hz.Hatice,Hz.Muhammed (SAV)'in Emniyet, dürüstlük ve çalışkanlığına hayran oldu. Daha sonra araya vasıtalar girdi ve evlenmeleri kararlaştırıldı.

Hz. Hatice ‘den sırasıyla Kasım,Zeynep,Rukiye,Ümmügülsüm,Fatıma ve Abdullah adlarında 6 çocuğu oldu. Kasım ile Abdullah küçük yaşta vefat ettiler. Kızları büyüdüler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri