Bülent ERTEKİN Zenginlik İmtihandır!!! Yetimi Güldür!!!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Zenginlik İmtihandır!!! Yetimi Güldür!!!
Bülent ERTEKİN

Zenginlik İmtihandır!!! Yetimi Güldür!!!

Ramazan...
Zekat...
Fitre...

Özellikle Ramazan-ı Şerif geldiğinde bir yandan nefislerimizi terbiye edecek olan oruç ile bir muhasebe içerisinde olurken, diğer yandan da Rabbimizin mal ile imtihan edecek olduğu zenginliklerimizi de ihtiyaç sahibi mümin kardeşlerimiz ile paylaşmayı.

Zengin ve fakir fukara ile bir köprü olan zekat, bir yerde zengin ile fakir arasındaki  muhabbeti, sevgiyi, şefkat ve merhamet duygularının da zirveye çıkmasına vesile olmaktadır.

Fitre; halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır

Vacip oluşu, sünnetle sabittir. Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20).

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanmasıdır.Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. 

FİTRE NE KADAR VERECEĞİZ?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Peki günümüz  şartlarında bu miktar uygun mu?

Herkes elini vicdanına koyacak ve şu soruyu kendisine soracak.
Taktir edilen bu 28 TL ile acaba sabah/öğlen veya sabah/akşam bir kişi doyabilir mi?
Gerçekten de taktir edilen bu para ile bir fakir doyar mı?

Bu soruyu bana da sordular. Güldüm.
Bir taraftan gerçekten ne yediğini ve ne içtiğini dahi bilmediğimiz bir mümin kardeşimiz, diğer yandan da devletin; özellikle din işleri yüksek kurulu üyelerinin verdiği bir karar.
Bu kararı verenlere o 28Tl 'yi cebine koyup "Taktir edilen bu para ile iki öğün nasıl doyuluyor şunu  bir canlı canlı gösterin" demek lazım.

BU DA BENİM CEVABIM:

FİTRE verirken Diyanetin dediği kadar değil. Kebapçıya gidip 1.5 porsiyon kebabı gömüp, üstüne künefe söyleyince ne ödüyorsanız o kadar verin. Haaaa ayranı, salatayı falanda eklemeyi unutmayın.

"NE YİYORSANIZ ONU YEDİRİN".❗

"ZENGİNLİK İMTİHANDIR".!

"ALLAH (C.C.) CÖMERT KULUNU SEVER."

Şimdi bir değil, bin kere düşünün...
Elinizi vicdanınıza koyun.
Sonra da olması gerekeni yapın.
Ve bu bayram zekâtınızı, sadakanızı ve fitrenizi vermeyi ihmal etmeyin.

Zira geleceğinizi bekleyen yetimler...
Geleceğinizi bekleyen fakirler...
Geleceğinizi bekleyen fukaralar var.
Bekletmeyin bu mahsun ve mahzun yürekleri.
Sevin...
Sevindirin...
Rabbim hayırlarınızı izzet-i dergahında kabul ve makbul eylesin.

Haaaa, dün DÜNYA YETİMLER GÜNÜ idi. Bu günü diğer günlerden farklı olmayacak bir şekilde gündemde tutan yerel ve ulusal tv lere, medyaya ve sanal ortamdaki yapılan tüm paylaşımlara sonsuz şükranlarımı iletirim(!)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri