Bülent ERTEKİN Parayla Çarpıtma Anket Yaptıranlar!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Parayla Çarpıtma Anket Yaptıranlar!
Bülent ERTEKİN

Parayla Çarpıtma Anket Yaptıranlar!

Anket...

Anketler...

Büyük bir kısmı ısmarlama olarak yapılmış istatistiki bilgiler, verilerdir. Kurum yâda kurumlar piyasadan öğrenmek istedikleri bilgileri bu hizmeti veren şirketlere ihale ederler, bir müddet sonra da şirketin hazırlamış olduğu bu istatistiki bilgilere göre şirket içerisindeki çalışmalarına ve ürünlerine yön verirler.

 

Anket, kişilerin belli konulardaki tutumlarını, düşünce ve duygularını, önerilerini saptamak üzere yazılı olarak hazırlanmış soru listeleridir. Bilimsel değer taşıması için, geçerli ve güvenli sonuç vermesi beklenir.

 

Peki Türkiye de bu böyle mi oluyor?

Görünürde EVET!!! desekte verilen hizmetin neticelerine bakınca tıpkı rahmetli Erbakan Hocanın o meşhur sözlerinden sadece biri(si)olan

HADİ ORDAN!!!

HADİ  ORDAN!!!

veya Sayın Devlet BAHÇELİ'nin ALAYINIZI!!! demekten kendimizi alamıyoruz.

 

CHP PARAYLA ÇARPITMA ANKET YAPTIRIYOR

 

CHP'nin 10 yıl avukatlığını yapan ve istifa eden Mustafa Kemal Çiçek açık açık söylemiş. CHP parayla anket yaptırmış ve yanlış sonuçlar açıklatmış. Bunun için medyayı da kullanmış, onlara da para dağıtmış. Bunun şahidi biz değiliz, CHP'nin eski avukatı Sayın Çiçek şahit.

(SABAH 13.05.2021)

 

ANKET (1)

Araştırmada Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yarışması halinde Erdoğan'a yüzde 30.9, İmamoğlu'na yüzde 32.5 oy çıktı. İkinci tura Erdoğan-İmamoğlu kalırsa Erdoğan'a yüzde 35.1, İmamoğlu'na ise yüzde 45.3 destek çıktı.

 

ANKET (2)

 

Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın aday olması halinde Erdoğan'a yüzde 31.9, Yavaş'a ise yüzde 41.1 oy çıktı. İkinci turda bu ismin yarışması halinde Erdoğan yüzde 34.5, Yavaş ise yüzde 49.7'lik kesimin desteğini alıyor. Yavaş, Erdoğan'a yüzde 15 fark atıyor.    Araştırma, 2-10 Şubat arasında 1160 kişiyle yapıldı. Halka, “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” diye soruldu.

 

(Sözcü/Veli TOPRAK 15/02/2021)

 

Vatandaş olarak bu tür anket çalışmaları açıkçası "MİLLETİN AKLI İLE DALGA GEÇİYORLAR" mantığı ile bakıyorum. Zira bu güne kadar bu tür kamuoyu araştırması yapıp ulusal kanallarda yere göge sığdıramadıkları anlı şanlı  partilerin sandıklarda vatandaşın "helal olsun" oyları ile nasıl gömüldüklerini biraz siyaset okuyan veya görsel medyayı dinleyen arkadaşlar gayet iyi bilir.

 

Dana dişi gibi şirketlerin kamuoyu araştırması yapan veya yaptığını zannedenler acaba gerçekten reel bir şekilde araştırma mı yapıyorlar? yoksa algı operasyonu mu?

 

Derler ya hani "Parayı veren düdüğü çalar" Zannımca; şirketler de parayı veren partinin düdüğünü veya borusunu çalıyorlar. Bu nedenle siyasi partilerin sağladığı kaynakla araştırma yapıp, kamuoyunu manipüle etmeye çalışan araştırmalardan uzak durmaya azami bir gayret içerisinde olmamız gerektiğini düşünüyor ve inanıyorum.

 

Gerçek kamuoyu araştırmasına gelince: Her parti ve her lider için geçerli akçedir.

-Sahada birebir vatandaş ile bir ve beraber olacaksınız.

-Bizzat dükkanına, mekanına evine nerede ise oraya gideceksiniz.

-Korumaya yada korumalara gerek yok.

-Onlardan biri gibi sade bir vatandaş duruşu ile gidin.

-Çaylarını için, yemeklerini yiyin.

-Elini tutun, sırtına dokunun.

-Göz göze gelin. Emin olun milyon dolarlar verdiğiniz ama hiç bir şekilde doğru neticeler alamadığınız bu anketlerden çok daha fazlasını ve en güvenilirini elde edersiniz.

 

Deneyin...

Gerçekten de böyle bir niyetiniz varsa...

Sonuç mu?

Sandıkta görürsünüz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri