Bülent ERTEKİN Yapılacaksa da Ronaldo'nun Yaptığı Gibi Yapılmalı.!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yapılacaksa da Ronaldo'nun Yaptığı Gibi Yapılmalı.!
Bülent ERTEKİN

Yapılacaksa da Ronaldo'nun Yaptığı Gibi Yapılmalı.!

5 Haziran 2021,

Okuyucularımız bilir.

Bu sitede "BİR BAŞKA AÇIDAN BOYKOT/ PROTESTO" konulu bir makale yazmış idim. Yazdığım bu makalede "Bu ve buna benzer daha nice bu millet ile bu milletin manevi değerleri, büyükleri ile dalga geçen küfür eden, hakaret eden, aşağılayan nice sözüm ona sanatçı, yazar, sanayici, siyasetçi var ise gelin bunlara BOYKOT KARARI ALALIM.

 

Nasıl mı?

Herkesin HAYAT KAYNAKLARI ne ise ONLARI KESEREK.

Onlar ne?

Siyasetçinin hayat kaynağı ne ise...

Sanatçının hayat kaynağı ne ise...

Yazarın hayat kaynağı ne ise...

 

"Ne iselerin" cevabı bir tek kelime.

SİYASETÇİNİN  OY...

SANATÇININ PARA

YAZARIN KİTABININ OKUNMAMASI.

......." demiş idik.

 

Bugün yazmış olduğumuz bu yazının konusunun  CUK diye oturduğu bir olaya televizyonlarımızda gördük ve gazetelerde okuduk, şahit olduk.

 

RONALDO'NUN COCA COLA TEPKİSİ

 

İspanyol Marca gazetesinin haberine göre; Cristiano Ronaldo'nun basın toplantısında iki Coca-Cola şişesini önünden kaldırıp "Su için" dediği dakikadan bu yana ünlü içecek firmasının toplam değer kaybı 4 milyar dolar olmuş.

( NTV Spor 15.06.2021)

 

Ne var canım bunda? diyebilirsiniz.

Aslında biraz düşünecek olursak yapılanın, bizim için çok küçük bir boykot gibi görünse de perde arkasında rakamsal bazda ve kitleler üzerinde çok büyük etkileri olduğunu ve manasını çıkarabiliriz.

 

EKONOMİK BOYKOT NE DEMEK?

 

Bir kimse veya grubun başka kişi ya da grupları cezalandırmak veya daha önce yaptıklarına inanılan bir haksızlığı düzeltmelerini sağlamak amacıyla, onlarla ticari ya da ticari olmayan bir ilişkide bulunmayı reddetmesi. iş anlaşmazlıklarında boykota oldukça sık başvurulabilir.

 

RONALDO NEYİN MESAJINI VERDİ, VEYA PROTESTOSUNU YAPTI?

 

Cristiano Ronaldo, gazlı içeceklere karşı tutumuyla bilinirken, Macaristan maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında önünde bulunan turnuvanın sponsorlarından Coca Cola'nın iki şişesini kenara alıp  Cristiano Ronaldo, "Su için" demekle

 

a) Su sağlığınıza faydalı...

b) Coca cola karşıyım ve içmiyorum, içmenizi de sağlığınız açınızdan uygun bulmuyorum...

 

Not: Ronalda daha önce de gazlı içeceklere karşı olduğu yönünde açıklama yapmıştı. Ronaldo, istememesine karşın oğlunun Coca Cola ve Fanta içtiğini, cips yediğini söylemiş ve onu bu alışkanlıklarından vazgeçirmeye çalıştığını açıklamıştı

 

c) Sizi (İsrail) ve zulmünüzü protesto ediyorum.

 

Not: Portekizli yıldız 23 Mart 2013 yılında oynanan İsrail maçında Yuval Spungin'in forma değiştirme isteğini reddetmiş ve mücadele sonunda "Katillerle forma değiştirmem" dediği belirtilmişti.(A.g.g 14 ARALIK 2017)

 

SONRASINDA NELER OLDU.

 

Tabii bu net tavır ve söylemler medyada bir anda sansasyonel  etki yaptı. Bunun etkisi finansal alanda da kendini gösterdi. Coca Cola'nın hisseleri 56.10'dan 55.22 Dolar'a düştü. Bunun anlamı ise 242 milyar Dolar'lık hisselerin 238 milyar Dolar'a gerilemesiydi. Kısacası ünlü içecek firmasının hisseleri yaklaşık 4 milyar Dolar değer kaybetti.

 

Evet, küçük bir hareket, protesto; medyanın ve dünyanın yakından tanıdığı bir isim tarafından yapıldığında suya atılan bir taş misali dalgası da safha safha büyüyor büyüyor.

 

Sadece küçük bir hareket...

2 küçük  kola şişesi ekranın görüş alanından alınıyor.

"Su için" sağlığa faydalı ifadesi ve arkasından gelen büyük ekonomik sıkıntı. Küçük bir kriz, bir de tüm dünya genelinde yayıldığını düşünürseniz zannımca PROTESTONUN ve/veya BOYKOTUN firma ve/veya firmalar adına ne kadar da önemli olduğunu anlamış oluruz.

 

SONUÇ

 

Kriz çeşitlerinden birisi olan boykotlar; işletmeleri gerek ekonomik, gerekse imaj yönünden etkileyebilmektedir. Boykotlar ürün ve hizmet satışlarını düşürebilmekte ve aynı zamanda da kurum imajını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

 

İşte hep yaptığımız lâkin sonunu getiremediğimiz şu boykotlar, protestolar var ya, hah işte olacaksa tıpkı Ronaldo'nun yaptığı gibi olmalı ve yapılmalı. Yapılmalı ki herşeyi ekonomik manada değerlendiren bu ve bunun emsali firmaların burunları öyle bir sürünsün ki bir daha düştükleri yerden kalkamasınlar.

 

Selâm ve dua ile.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri