Bülent ERTEKİN Sayın Chp'liler, Rüzgar Gülü Gibisiniz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sayın Chp'liler, Rüzgar Gülü Gibisiniz
Bülent ERTEKİN

Sayın Chp'liler, Rüzgar Gülü Gibisiniz

Asgari ücret.

Asgari geçim ücreti...

Asgari ücret veya minimum ücret, yasal bakımdan işçilere ödenebilecek en düşük seviyedir; işçilerin belirlenen sınırın altında emeğini satamayacaklarını belirtir. ... İşçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür vb. gereksinimlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılayacak biçimde hesaplanır.

 

Bugün  ülkemizin büyük bir kesiminin işçi statüsünde olması ve aldıkları ücretlerine baktığımızda hepimizin ortak kanaati keşke bugünkü şartlarda 4/5 milyar olması gibidir. Zira hayat standartlarına baktığımızda bir aile reisinin  ailesinin strese, sıkıntıya hatta ve hatta sonunda maddi imkansızlıklar içerisinde ailesinin tahrip olmaması ve dağılmaması için bu zaruri bir durum olsa gerek.

 

Söylemiş olduğumuz bu rakam (4/5 bin) asgari geçim sıkıntısı içinde hayatını devam ettiren her emekçi için gerekli. Asgari ücret alan grubun içerisinde benim de yeni öğrendiğim KORUCULUK VAZİFESİ  yapanlarda varmış. İnanın bu kadar zor şartlar altında kelle koltukta çalışan bu fedakar insanlarında ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR GRUBUNDA olduğunu ben de yeni öğrendim.

 

Her yıl sendikalar asgeri ücretin  belirlenmesi zamanı geldiğinde büyük bir faaliyet içerisinde olduklarına şahit oluruz. Havalarda müthiş rakamlar uçuşur. Uçuşur uçmasına da ne hikmetse o talih kuşu asgari ücret ile geçinenlerin başına bir türlü konmaz.

Hep amorti,

hep amorti.

Yahu bir günde büyük ikramiye vursa ya(!)

 

Neyse, meclisin anamuhalefet partisinin cevval milletvekilleri asgari ücret için 2020 yılında bir kanun teklifi vermiş:

 

"CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç asgari ücret için 27 maddelik bir kanun teklifi hazırladı. Kanun teklifinde en dikkat çekici detay ise, asgari ücretin 3.100 TL’ye çıkartılma talebi oldu." (2020)

 

Ohooooo bilader aradan bir sene geçmiş sen daha henüz yeni mi uyandın.

Yooo.

Yeni uyanmadım. Aksine önce sevindim, sonra...

 

Bu düşüncelere sahip olan yani işçinin alınterinin ziyadesi ile verilmesi için gayret eden kim olursa alkışlar ve dua ederim. Zira ben de bir işçi emeklisiyim.

 

Lâkin kazın ayağı hiç de öyle değil.

"TBMM genel kurulunda görüşülen “Terörle Mücadele kapsamında Köy Korucularının Maaşları” düzenlemesine (asgari ücret seviyesine getirme) Hdp ve ortağı CHP karşı çıktı."

 

Neden???

Niçin???

Sebeb???

Bir bilen varsa lütfen söylesin. Bir yandan işçinin emekçinin yanında olacaksınız, bunun için yollarda yürüyecek, devletin kolluk güçleri ile karşı karşıya geleceksiniz sonrasında da nereden belli olmayan kör  bir kurşuna veya gecenin bir vaktinde evinden ocağından alınıp elektrik direklerine asılacak veya evlatlarının gözü önünde kurşuna dizilecek.

 

Sormak lazım.

İşçiden ve emekçiden yana mısınız, yoksa her sorulduğunda  "İTTİFAK YAPMIYORUZ!" dediğiniz HDP'nin değirmenine su mu taşıyacaksınız?

 

Haaa unutmadan söyleyeyim, bu kanun tasarısında sonra koruyucu kardeşlerimizin aldığı maaş, yeni düzenleme ile birlikte asgari ücretinde altındaki maaşları net olarak 2 bin 822 TL'ye çıkarıldı.

 

Sözün özü:

Bu, HDP’yi rahatsız eder çünkü HDP ve PKK bir dönem direkt olarak köy korucularını hedef aldı, onların ailelerine saldırdı ve şehit etti. HPD bundan rahatsız olur, çünkü PKK’nın partisi ama bundan CHP neden rahatsız oluyor? Ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum ve vatandaşımızın bunu bilmesi gerektiğini düşünüyorum”

 

Selâm ve dua ile.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri