Bülent ERTEKİN Racon değil, fikir üretin. Lâkin zihni sinir tarzı olmasın
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Racon değil, fikir üretin. Lâkin zihni sinir tarzı olmasın
Bülent ERTEKİN

Racon değil, fikir üretin. Lâkin zihni sinir tarzı olmasın

Racon değil, fikir üretin. Lâkin zihni sinir tarzı olmasın

 

Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı başlayan yangınlar, herkesi üzerken, ünlüler de bu yangınlara sessiz kalmadı. Yılmaz Erdoğan, Sibel Can, Murat Boz, Cüneyt Arkın, Ajda Pekkan, Yalın gibi birçok ünlü isim yangınlarla mücadele eden tüm gönüllülere ve kamu görevlilerine destek oldu. Ünlü oyuncu Pınar Altuğ ise Türkiye'nin farklı bölgelerinde çıkan yangınlara rağmen sosyal medyadan eğlenceli paylaşımlarda bulunan ünlülere sert çıktı.

 

Maalesef bu tür fevkalâde üzücü durumlarda bir ve beraber olamıyoruz. Ne hikmetse içinizde mikser vazifesi yapan birçok şahıs, kurum, kuruluşlar, parti ve onun üst yetkilileri ayrıştırıcı kin ve nefret duyguları söylemler ile âdeta bir kaos, bir iç savaş çıkartma gibi bir düşünce ve gaye içerisinde.

 

Türkiye’nin pek çok yerinde aynı anda meydana gelen orman yangınları can yakarken, Sibirya, ABD ve Avrupa dahil dünyanın pek çok ülkesi orman yangınlarıyla başa çıkmaya çalışıyor.

 

Temmuz ayının başından bu yana ABD’nin Kaliforniya eyaleti, Rusya’nın Sibirya bölgesi, İspanya, İtalya ve Yunanistan başta olmak üzere birçok ülke, yüksek sıcaklıklar sonrası çıkan orman yangınlarını söndürebilmek için acil durum ilan etmiş durumda.

 

Rusya’nın en soğuk bölgesi olan Sibirya’da yaklaşık 1 aydır süren orman yangınlarında 1.5 milyon hektarlık alanın, başka ifadeyle Fransa’nın yaklaşık 5 katı büyüklüğünde bir alanın yok olduğu kaydedildi.

 

Sibirya bölgesindeki Yakutistan’da son 3 yıldır üst üste çıkan orman yangınlarının sıcak havalardan kaynaklandığı belirtilirken, buradaki yangın, alanın büyüklüğünden dolayı hâlâ söndürülemedi.

 

Ve daha nice Avrupa ülkelerinde söndürülmeyen yangınlar.

 

Ve biz...

Ülkem...

Türkiye...

 

Haber türk.com haberine göre, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ormanlarda yapılaşma hakkındaki Twitter'daki açıklama yapmış.

Açıklamasında; "Erdoğan bir imzayla ormanlarda yapılaşma yetkisini Turizm Bakanına verdi. Her yer yandı kül oldu, derdi dağı taşı betonlaştırmak. Çok açık söylüyorum; tek bir tuğla dahi koymaya kalkarsanız, önce ekskavatörle beni çiğnemeniz gerekecek. Ormanlarımıza dokunamayacaksınız. Hadsizler!" ifadelerini kullanmış.

 

Yazık

Hem de çok yazık. Bu tür ülkeyi ve tüm insanımızı alakadar eden bir hususta failler yakalanmadan, suçlular ve suçları kesin tespit edilmemiştir böyle bir açıklama herhalde vicdanlı olan tüm insanımızı derinden etkilemiştir.

Evet, siyasetçisiniz, üstelik ana muhalefet partisi ve onun liderisiniz, iktidar ve onun partilileri tenkit edilecek yerden yere vurulacak ise bu şekilde mi yapılmalı idi?

 

Sorulacak bir çok soru varken âdeta mahalle kabadayıları gibi racon kesmek acaba ana muhalefet partisinin liderine veya herhangibi bir parti liderine yakışacak bir tavır mıdır?

 

Şunu sorabilirdiniz;

Niçin  kapasitesi yetersiz yangın söndürme uçakları alıyorsunuz?

 

Eski tip uçaklarda yakıt ikmalinde sıkıntılar olduğu bilinmesine rağmen hangi Şaik ile bunları aldınız bunların getirdiği ekonomik sıkıntı bir yana yangindaki başarısızlığının faturasını kimyada kimlere ödeteceksiniz?

 

Bakımı yapılması gereken uçakların periyodik bakımları yapıliyor mu? yapılmıyorsa neden ve niçin yapılmıyor veya yapılamıyor?

 

İş görmez yangın söndürme uçakları niçin angarlarda bekler. Bu uçakları satmayı yâda hurdaya çıkarmayı düşünüyormusunuz?

 

Niçin bu işin başındaki insanlar çıkacak bu yangınlar ile alâkalı reel yangın söndürme uçaklarının, angarlarda ve bölgelerde olması gereken rakamları raporladılar mı?

 

Beş yıldır yapıldı yapılıyor denilen insansız orman yangınları söndürme araçlarına daha fazla destek daha fazla teşvik verilemez mi?

 

Sorular...

Sorular...

Kit bilgim ve aklım ile zihnime gelen birkaç soru bu. Sizlerin akıl adamlarinizin olduğu bir heyet mutlaka ve mutlaka vardır. Eminim ki cokfaha güzel güzel olduğu kadarda iktidara ve onun yöneticilerine yön verecek çok ama çok daha güzel fikirler projeler olacaktır.

Emin olun bu konuda herkesten de destek alırsınız.

Haaa bu arada söyleyeceğiniz fikirler ZİHNİ SİNİR (!)  gibi olmasın.

 

Lütfen artık hangi siyaset ve/veya siyasetçi olursa olsun artık RACON KESEN ifadelerden vazgeçin.

 

Selâm ve dua ile.

Bülent Ertekin

 

Not: Zihni Sinir, karikatürist İrfan Sayar tarafından 1977 yılında Gırgır dergisinde dünyaya gelen pratik zekâlı, meraklı ve mizahi bir bilim insanı karikatür karakterdir. Çalışmaları, Ocak 2003'ten beri Bilim ve Teknik Dergisi'nde yayınlanmaktadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri