Emine AYDEMİR Alternatif Tıp Yazıları: Hacamat-3
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Alternatif Tıp Yazıları: Hacamat-3
Emine AYDEMİR

Alternatif Tıp Yazıları: Hacamat-3

Hacamat-2 yazımızda şu ana kadar yapılan dünya genelinde, hacamat (yaş kupa tedavisi) ile ilgili akademik verileri paylaşmıştık, bugünkü yazımızda hadislerle hacamat ve alimlerin görüşlerine yer vereceğiz.

Allah Rasülü (s.a.v) buyurur: "Tedavi olun. Zira Allah, hastalıkla birlikte şifasını da vermiştir. Ancak ölüm ve ihtiyarlık müstesna."

Ebu Hureyre (r.a.) rivayet etmiş olduğu başka bir hadisi şerifte: Resulullah (s.a.v.); "Hacamat bütün hastalıklara şifadır aman hacamat olun" buyuruyor. Bir diğer hadiste: "Ayın (hicri) 17, 19, 21. Günlerinde ve Perşembe, Pazartesi ve Salı, oruçlu iseniz de, hacamat olun. Cuma, Cumartesi, Çarşamba günlerinden sakının."

İslam Alimleri; hacamat ile vücuttan kirli kanın atılması sayasinde fizyolojik bir arınma gerçekleşirken aynı zamanda manevi bir temizliğin de gerçekleştiğini ifade ederler. Nazar, haset gibi bedene tesir eden negatif enerjilerin ve bunların sebep olduğu olumsuzlukların giderilmesinde etkili olduğunda görüş birliği sunmuşlardır.

"Amelsiz söz, niyetsiz amel ve söz olmaz." Efendimiz s.a.v'in bizlere tavsiye ettiği sünnet olan hacamatı yaptırmak, maddi manevi sıkıntılarımıza şifa ve rahmet ümidi ve niyeti ile hacamat olmak Allah'ın cc izni, rahmeti ve nuru ile şifa, hayır ve hikmet kapılarının açılmasına vesile olacaktır. Hacamat yapanın ve yaptıranın abdestli olması tavsiye edilir. "Hacamatın bazı sırları vardır ki herkese anlatılmaz" der manevi büyükler.

Efendimiz s.a.v: "Kim kan aldırırken Ayetelkürsi okursa, kan aldırmaktan fayda görür." buyuruyor. Efendimiz s.a.v 'in her ay hacamat yaptırdığı ve hacamat yapan kişiye ücretini verdiği birçok hadiste mevcuttur.

Hacamatta derin kesikler olmadığı için çok acı hissedilmez, kısa sürede deri kendi kendini yeniler, bu sırada hafif kaşıntı olması normaldir.

Zaman zaman duyduğumuz: "Hacamatta Altın Gün" kavramının dayanağı olan hadisi şerif:

"Ayın (hicri ay) 17. Günü olan salı günü hacamat olmak, bütün senenin hastalıklarına karşı şifadır." Her ay yaptırma imkanı olmazsa da bu özel günlerde hacamat olmak büyük fırsattır.

Sağlıkla kalın..

EMİNE AYDEMİR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER