Rumeysa Betül DOĞAN Teknoloji İlerledi İlerlemesine De…
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Teknoloji İlerledi İlerlemesine De…
Rumeysa Betül DOĞAN

Teknoloji İlerledi İlerlemesine De…

Şu söylem bizim toplumumuzda fazlaca yeri olan bir kavram : ‘’Millet uzaya çıktı siz hala nelerle uğraşıyorsunuz…’’ Toplumsal gerçekliklerimizi bu kavramla açıklamak ne yazık ki moda olmuş durumda. Evet, dünya üzerinde birçok gelişme var teknolojik manada, bunda hemfikir olmak zorundayız. Lakin bu teknolojinin gitgide tehlikeli bir boyuta ulaştığını da kabul etmeliyiz. Bir yerlerde insanların yerini alacak robotlar üretilirken, teknoloji bağımlılığı had safhada iken ve tüm bu gelişmelere rağmen halen bir yerlerde insanlar açlıktan ölüyorsa böyle teknolojik gelişmelerin tüm insanlığa faydası var diyebilir miyiz hakikaten de?

   Afrikalı küçük bir çocuğun fotoğrafının altında şöyle bir söz okumuştum: ‘’Uzaya otel yapmayı düşünen insanlık bu çocuğa su getiremiyor.’’ Diye. Öylesine doğru ki… Teknoloji anlamında ‘’ileri düzeyde’’ olan toplumlar aklı ve çalışmayı ön planda tutarak birçok teknolojik gelişmeye ev sahipliği yapıyor. İnsanların ihtiyaçlarını asgari düzeye indirecek, belki iş hayatından insanı silecek teknolojik buluşlar insanlığa fayda sağlama yolunda güzel adımlar. Ama şu var ki Afrika gibi bir gerçekliği var tüm dünyanın. Bir yanda deliler gibi çalışan bir sistem ‘’üstün insan’’ yaratma çabasında iken Afrika da açlıkla savaşan toplumlar neden görmezden geliniyor?

     Geliştirilen teknolojiler insani değerleri, insan iradesini hiçe sayarak ilerliyor. Faydası elbette olacak buluşlara imza atılıyor, peki bunun zararlarını da düşünüyor muyuz? Kapitalist düzenin insana, doğaya savaş açtığı bir ortamda bu teknoloji denilen şey elbet bir gün insanlığın başına bela olmaz mı? Bu tabii ki çok göreceli bir kavram. Teknolojiye hayır diyen insanlar olmak da 21. Yüzyıl gerçekliklerini hiçe saymak demek. Elbette ki teknoloji hayatımızda ‘’illaki’’ olmalı. Hayatımızı kolaylaştırmak adına… Ama sırf bu sebepten ötürü batı değerlerini üstün görme yanlışına da düşemeyiz. Toplumdaki her türlü olguyu ‘’teknoloji’’ kavramı ile açıklayıp, bu kavrama göre kıyaslayamayız.

   Doğunun insanı; duyguları, savaşı, sevinci, hüznü olan iken,  Batı da ki insan tanımı ‘’en iyisini hak eden varlık’’ şeklinde. ‘’üstün ırk’’ ‘’üstün insan’’ tanımları batının tanımlarıdır mesela, doğu da böyle bir şey bulamazsınız. Bu da tamamen dünya görüşü ve inanç sistemi ile alakalı. Hoş, Avrupa kültürünün bu tanımında haklılık payı yok mu, elbette var insan her şeyin en iyisini elbette hak eder. Lakin biz şuna inanırız: ‘’insana çalıştığı kadarı var…’’ Başka toplumlar ‘’medeniyet götürmek adına’’ sömürgeleştirilemez. Ki batı da bu fazlasıyla yapılmış bir şey. Mesela bizlerin ‘’Sömürgecilik Tarihi’’ olmadı hiçbir zaman. Ama Avrupa Tarihi’nde bunu okuyabiliriz.

    İnsanlığa fayda sağlayacak, her türlü insanı kucaklayacak bir ‘’teknoloji’’ mümkündür. İnanç ve değerler açısından bu durumu tanımlayamayız. Bilimin de sanatın da ‘’insani’’ yönüne talibiz. Doğa katliamları yaparak değil, insanlığı hiçe sayarak, hatta ona savaş açarak değil… Olması gereken de budur.

               

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER