Bülent ERTEKİN Yalandan kim ölmüş!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yalandan kim ölmüş!
Bülent ERTEKİN

Yalandan kim ölmüş!

Şarkı...

Evet, bildiniz.

Bir dönemin liste başı şarkılarından birisi idi, YALANDAN KİM ÖLMÜŞ Kİ

sahi yaaa bakın bu zamana kadar benim de hiç aklıma gelmedi.

Sahi, YALANDAN ÖLEN VAR MI?

 

Neyse, ölen var mı, yok mu bilmiyorum ama muhalefet partilerinin ağzında en çok konuşulan mevzulardan birisi vatandaşın AÇIZ AÇIIIIIZ!!! naraları atmaları, bir diğeri de SİFTAH YAPMADAN DÜKKANIMIZI KAPATIYORUZ!!!

 

Bunun ile alâkalı olarak sayın Meral Akşener: Siftah yapan esnaf görmedim diye bir beyanat vermiş.

 

Ordu'nun Altınordu ilçesinde esnaf ve vatandaşları ziyaret eden İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener, vatandaşların dertlerini dinliyor. Çok sayıda esnafı ziyaret eden Akşener, "Bu gün siftah yapan bir esnaf görmedim" açıklamasını yapıyor. (1)

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son iki sene 2020/2021 dünyanın başına bir karabasan gibi çöken PANDEMİ belasından dolayı çok sıkıntı çekti. Her ne kadar, yayıldığı ilk gün kadar olmasada tesiri hâlâ devam ediyor.

 

Tabiiki en çok etkilenenler de, özellikle küçük esnaf oldu, kim ne derse desin.

 

Lâkin pandemiden sonraki şu dönem içerisinde olan esnafın bir toparlanma sürecine girdiği  her ne kadar eskisi kadar olmasa da yavaş yavaş eskiye  dönüşün olacağı ümidini yüreklerinde taşımaya devam ediyorlar.

 

Biz de üşenmedik esnaf olan tüm dostlarımıza "SİFTAHSIZ GÜNLERİNİN OLUP OLMADIĞINI" sorduk. Aldığımız cevaplar "Evet bir sıkıntı var. Hâlâ pandeminin ve PANDEMİ ile beraber bunu fırsat bilen bazı alçak ruhlu insanların zam üstüne zam yapmaları işlerimizi etkiliyor,

 

Evet, SİFTAHSIZ günlerimiz oluyor lâkin biz HAFTALIK/ AYLIK TOTAL OLARAK CİROLARIMIZA bakarız" cevaplarını aldık.

 

Bu elbette güzel cevapların yanında pandemi sürecinde bankalardan aldıkları kredileri n vadesi geldiği için haftalık ve/veya aylık cirolarını bankalara, kredi borçlarını kapatmaya çalışan esnaflarda vardı. Rabbim kolaylıklar ihsan eylesin.

 

Neticede sayın Akşener'in dediği gibi SİFTAHSIZ dükkan kapatan dükkan totale baktığımızda yoktu.

 

Lâkin siftahını yapan, kazandığını BORCUNA YATIRAN ESNAF vardı.

O halde toptancılık yapıp bütün esnafın siftah yapmadan dükkanlarını kapadığını söylemek herhalde büyük bir yalandan başka birşey olmasa gerek.

 

Ne diyelim.

Aklıma gelen gene Nazan Öncel'in;

"YALANDAN KİM ÖLMÜŞ Kİ" şarkısı.

 

Biz yalana ortak olmayalım. İşte esnaf arkadaşlarımızın sorduğumuz soruya verdikleri cevaplar, ufak tefek imlâ düşüklüklerini düzelttikten sonra aşağıdaki gibi yorumlarınıza sunuyorum.

..................................

Salih Zernekli/İzmir

 

Ticaret ile uğraşan esnaf ticaretini aylık olarak düşünmeli. Gün var 1ayı besler, ay var günü besler. Evet, son ay piyasada büyük bir sıkıntı var şu an için kardeşim. Teşekürler.

.................

Mehmet Bakış İnşaat Sektörü/Istanbul

 

Abi bizim sektörümüz farklı.  Pandemiden dolayı maalesef malzemelerde fahiş derecede fiyat artışı oldu. Yapılan bu zamlar bizim sektörü olumsuz etkiledi. Bizim siftah bazen ayda bir oluyor. İnşaallah yeni porojede olumlu olur ve hızlı olur diye düşünüyorum.

...............

Ümit Aydın/İzmir

 

Kıymetli abicim,

Esnaf pandeminin yaralarını sarmak ile geçiriyor.

Birikmiş kirasını, birikmiş Bağkur, SGK, vergi borcunu ve daha önemlisi çektiği fakat ödeyemediği kredileri ve  taksitlerini kapatmakla  uğraşıyor.

 

Pandemi sonrası normalleşme ile birlikte ticarette bir hızlılık söz konusu oldu ve yapılan cirosunu eline almadan bankaya yatırıyor.

 

Dolayısıyla günlük yapılan toplam her ciro bankalara gidiyor.

................

Selim Türkmen Serbest/İstanbul

 

S.a abim herkes çalışıyor.  İşler var, çalışan kazanır. Durmak yok, evet biraz para sıkıntısı var diyorlar, ama ne yazık ki insanlar tatilide bırakmıyorlar.  Ama şu var ve bir gerçek fiyatlar müthiş derecede  yükseldi. Herkes kazanıyor, ayağını yorgana göre uzatmassan kazancına göre o zaman feryadı figan yaparsın. Mülkün sahibi belli.  Verende, alanda O'ysa bize sabır düşer. Maalesef menfaatler ön sırada.  Verirsen iyi, vermezsen kötü  abim.

..........

Hakan Aydın/ Kuyumcu /İstanbul

 

Haftada iki veya üç gün siftahsız kapatıyoruz. Diğer günler kapıda kuyruk var lâkin iş olmuyor. 2 veya 3 parça iş ay sonu masrafları çıkarsak şükür diyoruz. Sektörde çok büyük kuyumcular açıldı. Büyük balık küçüğü yutuyor. Müşteri büyük firmayı tercih ediyor. Market, bakkal olayı üstüne hastalık, pandemi, kapatmalar, düğünler kapatıldı sonuç bu.

..........................

 

Gökhan Bilgili/ Şarküteri/İzmir.

 

Aleyküm selâm abim...

Esnaf olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Sürekli artan ürün fiyatları küçük esnafı dibe doğru götürüyor. Sağolsun devletimiz esnafa soluk olsun diye esnaf destek kredisi vermişti. Kredi ödemesi 5065TL idi. Borç harç krediyi ödeme günü gelince ödemek istedim. "Erteleme yapıldı" dendi, ödemeyi yapamadım. Şimdi 5065TL olan borç 6022TL görünüyor. Fakat yine de ümit  ve DUA ediyoruz, iyi olur inşallah. RABBİM DEVLETİMİZE zeval vermesin..

 

Esnafın birebir yazdıkları bunlar.

Yorum sizin. Siz de "evet haklısın bilader" diyorsanız şarkıyı hemen koyalım.

Ne dersiniz?

 

 

Selam ve dua ile.

Bülent ERTEKİN

 

(1)İSMAİL AKDUMAN 27 Ağustos 2021

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri