Mehmet Nuri BİNGÖL Hain içerden olunca!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hain içerden olunca!
Mehmet Nuri BİNGÖL

Hain içerden olunca!

Kut’ül Amare Zaferi’ne giden yolda dönüm noktası: Selman-ı Pak Muharebesi

 

I. Dünya Savaşı’nda (Harb-i Umumi, Cihan Harbi) Kasım 1915’te Irak Cephesi’nde Selman-ı Pak’ta Britanya İmparatorluğu ile Osmanlı ordusu arasında yapılan Selman-ı Pak Muharebesi bir dönüm noktasıdır Kutülemare zaferinin.

 

22 Kasım 1915’te başlayan saldırılarının akabinde Selman-ı Pak’ta bir sonuç alamayan İngilizler, 25 Kasım’da Kut’ül Amare’ye çekilmek durumunda kalmışlardır.

 

Büyük Britanya’nın 5 Kasım 1914’te Osmanlı toprağı Fao Adası’na asker çıkartarak Irak cephesini açmasının akabinde, tarihi Tizpon şehri kalıntılarının yakınındaki Selman-ı Pak’ta 22 Kasım 1915’te bir İngiliz hücumu yaşandı.

 

Tümgeneral Charles Townshend komutasındaki toplam 11 bin kişilik İngiliz ve Hint birlikleri, Nurettin Bey (sonradan Sakallı Nurettin Paşa) ve Cavid Bey komutasındaki 18 bin kişilik 35’inci, 38’inci, 45’inci ve 51’inci Osmanlı tümenleriyle karşı karşıya geldi ve İngiliz'e Müslüman'daki ruh zenginliğinin mahiyetini öğretti.

 

Selman-ı Pak harekatından bir sonuç alamayan İngilizler, 25 Kasım’da muharebeyi sona erdirip 3 Aralık 1915’te Kut’ül Amare’ye çekildi. Enver Paşa’nın amcası Halil (Kut) Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, çekilen Britanya güçlerinin ardından 7 Aralık 1915’te burayı kuşatmış, 29 Nisan 1916’da İngiliz garnizonunun teslim olmasıyla taktiksel bir zafer elde edilmiştir.

 

General Townshend ve sağ kalan askerleri esir olarak Halep’e gönderilerek esirlere insani yaklaşımın Rabbulalemin emri olduğu bilfiil anlatıldı ama...

 

"Hain içerden olunca kapı kilit tutmaz." gereği yine yaşandı sonradan.

 

Mehmet Nuri Bingöl

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri