Emine AYDEMİR Güçlü Hafıza Ve Yaşlanmayan Beyin İçin
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Güçlü Hafıza Ve Yaşlanmayan Beyin İçin
Emine AYDEMİR

Güçlü Hafıza Ve Yaşlanmayan Beyin İçin

İnsan bedeni ortalama 11-12 ay içerisinde tamamen değişir, yenilenir. Başka bir deyişle, insan vücudunda görev yapan hücreler ölür ve onların yerine yenileri gelir.

İnsanın değişmeyen, yenilenmeyen tek hücresi, beyinde görev yapan sinir hücreleridir.

Beyinde ortalama 100 milyar nöron (sinir hücresi) olduğu araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir. Beyin gücünün artması bu nöronlar arasındaki iletişim ağının çokluğu ile gerçekleşir. Bu ağı güçlendirme, beynin uyarılması ve aktif kullanılması ile sağlanabilir.

Beynin uyarılmasını engelleyen, beyni körelten ve gücünü azaltan en etkili yolun televizyon izlemek, bilgisayar başında saatlerce dizi, film izlemek olduğunu biliyor musunuz?

Beyin Antrenman kurumu başkanı Prof. Bern Fischer: “İki saat televizyon izlemek suretiyle beynin uyarımdan yoksun bırakılmasının beyinde oluşturduğu tembelliği gidermek için bir hafta zihin egzersizi yapılması gerekir.” diyor. Hangimiz yapıyoruz?

Unutkanlıklarımızdan ve isimleri, numaraları ezberlemekte güçlük çektiğimizden bahsederiz çoğu zaman. Harikulade beynimizi o kadar çok tembelliğe alıştırmışız ki; akıllı telefonlar ile tüm randevuları, numaraları, şifreleri, pasta tariflerini kaydetme… hatırlatma oluşturma.. ekran karşısında geçen saatlerce zaman israfı…

Halbuki kendimizi bu noktalarda zorlayabilir ve irademizle güçlü kararlar alabiliriz.

Kendimizin ve aile bireylerimizin telefon numaralarını ezberlemekle başlayabiliriz mesela, telefonumuza ya da ‘akıllı’ başka cihazlarımıza hatırlatma kurmadan işlerimizi aklımızda tutmak için çaba gösterebiliriz..

Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanırken beynimizi ihmal ediyoruz.

Allah’ın (cc) bize bahşettiği en büyük akıl nimetinin şükrünü ifa edemiyoruz ve hakkıyla bu nimetten faydalanamıyoruz.

“Dünyadaki en hızlı ve güçlü bilgisayarlardan birisi NASA’nın kullandığı CRAY’dır. Yaklaşık 7 ton ağırlığındaki bu elektronik beyin, saniyede yarım milyona yakın işlem yapabilmektedir. CRAY’ın 100 sene çalışarak gerçekleştireceği toplam işlem sayısını, iki kilogramdan hafif beynimiz, sadece bir saatte gerçekleştirebilmektedir.”

(Mehmet Sağlam)

“İnsanın sinir sisteminde bulunan bütün sinaptik birleşimleri temsil edebilecek bir bilgisayarın, en modern mikro-transistörler kullanılsa dahi, yerküreden daha büyük bir hacmi kaplayacağı hesaplanmıştır.”

(Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu)

Güçlü hafıza ve yaşlanmayan beyin için başlangıç yapalım mı?

Sizler için araştırdığım, beyin egzersizi örnekleri:

-Evinize her gün gittiğiniz aynı yoldan değil de farklı bir yoldan gidin.

-Dişlerinizi fırçalarken, her zaman kullandığınız elinizi değil diğerini tercih edin.

-Su doku ve kelime bulmacaları çözün.

-Yazarak alışveriş listesi yapın ve onları hafızanızda tutmaya çalışın, yanınızda liste olmadan alışverişe gidin (başlangıç için küçük bir liste olabilir).

-Kalem, kağıt, hesap makinesi olmadan zihninizden matematik problemleri çözmeye çalışın.

-Masada herkesin kendine özgü yeri ve sandalyesi varsa bunları değiştirin.

-Her gün kitap okuyun. Sessiz okuyan biriyseniz sesli okumayı deneyin, okurken vurgulara diksiyona dikkat etmeye çalışın, sonra okuduklarınızı düşünün ve yorum yapın.

 

-Hayatınızdan, sürekli yeni bir şeyler öğrenmeyi sakın çıkarmayın.

-Yabancı dil öğrenme, enstrüman çalmayı öğrenme, yeni bir spor öğrenme, yeni bir sanat öğrenme de beyni aktif tutmak için çok önemlidir.

-Doğru nefes ve gülümsemeyi unutmayın.

 

Sağlıklı günler dilerim.

Emine Aydemir

 

Kaynak: Güçlü Hafıza (Ahmet Yıldız)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER