Mehmet Nuri BİNGÖL Selmanı Pak Aynasında Kut Zaferi Parladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Selmanı Pak Aynasında Kut Zaferi Parladı
Mehmet Nuri BİNGÖL

Selmanı Pak Aynasında Kut Zaferi Parladı

Kut’ül Amare Zaferi’ne giden yolda dönüm noktasıdır Selman-ı Pak Muharebesi...

I. Dünya Savaşı’nda (Harb-i Umumi, Cihan Harbi) Kasım 1915’te Irak Cephesi’nde Selman-ı Pak’ta Britanya İmparatorluğu ile Osmanlı ordusu arasında yapılan Selman-ı Pak Muharebesi bir dönüm noktasıdır Kutülemare zaferinin.

22 Kasım 1915’te başlayan saldırılarının akabinde Selman-ı Pak’ta bir sonuç alamayan İngilizler, 25 Kasım’da Kut’ül Amare’ye çekilmek durumunda kaldılar.

Büyük Britanya’nın 5 Kasım 1914’te Osmanlı toprağı Fao Adası’na asker çıkartarak Irak cephesini açmasının ardından,  Tizpon şehri kalıntılarının yakınındaki Selman-ı Pak’ta, 22 Kasım 1915’te bir İngiliz hücumu yaşandı.

Tümgeneral Charles Townshend komutasındaki toplam 11 bin kişilik İngiliz ve Hint birlikleri, Nurettin Bey (sonradan Sakallı Nurettin Paşa) ve Cavid Bey komutasındaki 18 bin kişilik 35’inci, 38’inci, 45’inci ve 51’inci Osmanlı tümenleriyle karşı karşıya geldi ve İngiliz'e Müslüman'daki ruh zenginliğinin mahiyetini öğretti.

Selman-ı Pak harekatından bir sonuç alamayan İngilizler, 25 Kasım’da muharebeyi sona erdirip 3 Aralık 1915’te Kut’ül Amare’ye çekildi. Enver Paşa’nın yaşça küçük amcası Halil (Kut) Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, çekilen Britanya güçlerinin ardından 7 Aralık 1915’te burayı kuşattı ven29 Nisan 1916’da İngiliz garnizonunun teslim olmasıyla taktiksel bir zafer elde edilmiş oldu.

General Townshend ve sağ kalan askerleri esir olarak Halep’e gönderilerek esirlere insani yaklaşımın Rabbulaleminin emri olduğu bilfiil anlatıldı.

"Hain içerden olunca kapı kilit tutmaz." gereğini yine yaşandı sonradan.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER