Vehbi KARA Cübbeli Ahmet Hoca’dan Bediüzzaman Mesajı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cübbeli Ahmet Hoca’dan Bediüzzaman Mesajı
Vehbi KARA

Cübbeli Ahmet Hoca’dan Bediüzzaman Mesajı

Bu vatanda yapılan en hayırlı işlerden iki tanesi; Ezan-ı Muhammedi’nin (asm) yeniden orijinal şekli ile okunması diğeri ise Ayasofya camiinin yeniden ibadete açılmasıdır.

Camilerimizden tangır tungur sesler yerine “Allahu Ekber” sadalarının yükselmesi ülkemiz üzerindeki kara bulutların dağılmasına yol açmıştır. Keza Ayasofya’nın açılması da Haçlı zihniyetinin bu vatanda gücünü kaybettiğinin en büyük delili ve belgesidir. Artık bundan sonra İslam kahramanı şanlı Türk milletinin önünde hiçbir güç tutunamaz. Karşı çıkanlar boynu eğik bir şekilde gerisin geriye dönmek zorunda kalacaktır.

Bu iki güzel ve hayırlı işin ilkini Başbakan Adnan Menderes diğerini de Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirmiştir. Allah bu iki devlet büyüğümüzden razı olsun. Her iki cihanda aziz eylesin.

Şüphesiz bu iki liderin çok önemli icraatları ve vatanımıza kazandırdığı eserler çoktur. Fakat bu iki çok önemli hizmetin önemi çoktur. Çünkü vatanımızdaki musibetin kalkması adına manevi anlamında kelimelerle tarif etmenin çok zor olduğu büyük değeri vardır. Bunları yazılarımızda elimden geldiğince açıklamaya ve izah etmeye çalışıyorum.

İşte bu makalemizde de sadece manevi kalkınma konusunda önemli gördüğüm hususlardan bahsedeceğim. Maddi kalkınma konusunda zaten yazmaya devam ediyoruz ve Allah ömür verdikçe de devam edeceğiz inşallah…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkemizin manevi kalkınmasında yapmış olduğu icraatların en önemlilerinden bir tanesi ise Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerinden bir kısmını Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılarak neşredilmesinde çaba göstermesidir.

İşaratül İcaz isimli Kur’an Tefsiri 2014 yılında, Mesnevi Nuriye, Sözler ve Mektubat isimli eserleri ise 2016 yılında yayınlanmıştır. Ayrıca hacmi küçük olan Uhuvvet ve İhlas Risaleleri 2015 tarihinde ve Ramazan İktisad Şükür Risaleleri, Küçük Sözler ve Hastalar Risalesi ise 2017 yılında neşredilmiştir. Emeği geçenlerden ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden Allah razı olsun.

Bu güzel çalışmalardan günümüze yansıyan bir tanesi de İsmailağa Cemaati olarak bilinen bir tasavvuf dergâhından gelmiştir. Mahmut Efendi’den ders almış olan Cübbeli Ahmed Hoca, günümüzde iman esasları çok zedelendiği için Bediüzzaman’ın eserlerine çok ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştir.

Cübbeli Ahmed Hocanın sözlerinin önemli bir kısmını bir kısmını kısaltarak da olsa okuyucularıma arz etmek istiyorum. Hocamız şunları söylüyor:

•             Tarikat ve tasavvuf konusunu maalesef günümüzde çok fazla bozdular. Herkes icazet dağıtıyor. Suriye'den oradan buradan gelen bütün şeyhler 15-20 yaşındaki genç delikanlılara icazet veriyor. Hasta okuma icazeti gibi tesettür ve mahremiyet kurallarına uyulmadan tarikat dersleri verilmektedir. Bunlar arasında para tuzağı kurarak dolandırıcılık işlerine dahi bulaşanlar vardır.

•             Günümüzde ateistlik, deistlik, mezhepsizlik, reformistlik ve mealcilik gibi İslam’a aykırı çok sayıda gurup çıkarak gençlerimize çok zarar vermektedir. Tehlike çok büyüktür.

•             Buna karşılık Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, amentü esaslarını yani iman ve kader meselelerini delilleri ile izah etmiştir. Bizde en önemli hizmetin bu noktada olduğunu görerek iman esaslarına dönmüş durumdayız.

•             Önceki yıllarda imam hatipler, ilahiyatlar çoğaldı derken herkesin Müslüman olacağını zannettik. Fakat namaz ve oruç gibi dinimizin en önemli farzlarını uygulayanların oranı düşmeye başlamıştır. İslami camianın çoluk çocukları zor duruma girmiştir. Hal böyle iken bazı şahıslar insanları kendi tarikatına davet yoluna girerek büyük bir yanlışın içine düşmektedirler.

•             Müslüman’a en evvel lazım olan itikat olmadıktan sonra mürşidi kamil ne yapabilir ki! Evvela imanı kurtarmak lazımdır. İman esasları konusunda şüpheler ayyuka çıkmışken bu problemleri halının altına süpürmek, başımızı kuma sokmak gibidir. Bizim burada vazifemiz “emri bil maruf nehyi anil münker” yani Allah’ın emrettiğine uymak yasakladığından çekinmektir.

•             Hüsnü Bayramoğlu Abimizin dediği gibi iman meselelerinde yoğunlaşmak gerekiyor. Milletimizin, gençliğimizin imanını kurtarmak önceliklidir. İmandan sonra farzlar yani namaz oruç gibi yapılması zorunlu olan ibadetler gelir.

•             Tarikat önemlidir, lüzumludur hatta ihlas ve samimiyetin olmaz ise olmazıdır. Fakat tarikatta; davet, çağrı, reklam yoktur. Çünkü gönül işidir.

•             Doğu ve Batı medreselerinde yüz binlerce talebe var velakin namaz oranı düştükçe düşmekte hatta dinsizlik ve deistlik oranı arttıkça artmaktadır. Herkes kendini bir hesaba çekmelidir.

•             Önce imanı kurtarmak gereklidir, sonra farzları yerine getirmekle başlayarak güzel ahlak için çabalamak gerekir. Dürüstlük ve adaleti gören herkes bozuk inançlı, itikatsız adamlar da olsalar döneceklerdir. İslam'ı Kur'an'ı sünnete göre anlatıp imanı kurtarmak gerekiyor. Yani Bediüzzaman Hazretlerinin de baştan söylediği noktaya geliyoruz. Mahmut Efendi Hazretleri de o noktadaydı.

•             İman esasları sayesinde insanlar ebedi sonsuz cehennem azabından kurtulabilirler. Günahları olsa bile bunların cezası muvakkat yani bir müddetliğinedir.  Fakat ancak amentü esaslarına uyarak ebedi cenneti kazanabilmek Allah’ın lütfü ile mümkündür.

•             Bediüzzaman, milletimizin hatta bütün dünyanın iman sorunu olduğunu anlamıştı. Genel manada bizim tarikat davetinin bırakıp ki “bırakıp diyorum, seçerek konuşuyorum tarikat daveti yasak zaten” İslam'a davet  ve imanı kurtarmak gereklidir.

•             Bazı ilahiyat hocaları, dekanları yeni yeni şüpheli soruları ortaya atıyorlar. Bunlara hemen Bediüzzaman’ın usulü ile cevaplarını hazırlanması ve verilmesi gereklidir. Bugünün cihadı budur.

•             Hoca Bediüzzaman Hazretlerinin eserlerine şu zamanda çok ihtiyaç var. Ben bunu itiraf ediyorum ki tasarrufu vardır. Yoksa şu anda böyle bir gençlik devam etmezdi.  Ondan etkilenip de hala ehli sünnet itikadını koruyan bir nesil bir gençlik varsa Bediüzzaman Hazretlerinin hizmeti sayesinde olmuştur. Allah ondan ve diğer cemaatlerden razı olsun. Allah istismarcıların şerlerinden muhafaza etsin. Menfaat için çalışanlardan da muhafaza eylesin. Allah rahmet eylesin, kabirleri nur eylesin, ruhlarını şad eylesin.

Vesselam...

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER