Mehmet BOZKURT Kars bir gazi şehirdir..!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kars bir gazi şehirdir..!
Mehmet BOZKURT

Kars bir gazi şehirdir..!

30 Ekim 1920 Serhat Gazi Kars'ın kurtuluş günüdür..!

Halk arasında 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, maalesef Osmanlı Devleti'nin yenilgisiyle sonuçlandı. Osmanlı devleti tarihindeki en büyük toprak kaybı yaşadı ve ağır bir yenilgi alarak barış yapmak zorunda kaldı..!

3 Mart 1878 tarihinde çok ağır şartlar içeren "Ayestefanos Antlaşması" imzalandı. Bu antlaşma ile Osmanlı devleti Balkanlardaki hakimiyetini de kaybetti. Osmanlı İmparatorluğu 2 milyon 400 bin Osmanlı altını tazminat ödemeye mahkum edildi. Ayrıca toprak olarak "Elviye-i Selase" denilen Kars, Ardahan, Batum ve Artvin Livaları ile Doğubazit, Oltu Sancakları ve bağlı yerleşim birimlerinin tamamı Çarlık Rusyası'na terkedildi..!

O büyük felaketten itibaren Serhat Gazi Kars, Ardahan, Batum ve Artvin ile birlikte 42 yıl süreyle Rus esaretinde yaşadı..! Ve daha sonra Rusların çekilmesiyle İngilizler tarafından Ermenilere verilmek istenildi..!

Bunun üzerine sinsi tehlikeyi görerek bayrağı, ordusu ve hükümeti olan "Cenub-i Garb-i Kafkas Cumhuriyeti" adıyla bir devlet kurarak sınırlarımız dışında kalan bu topraklarımızın Ermenilere verilmesine direndi/direnildi..! Sonunda 30 Ekim 1920 tarihinde büyük kahraman Kazım Karbekir komutasındaki ordumuz Kars'a girdi ve Serhat Gazi Kars şehrimiz uzun bir hasretin sonunda Anavatan ile yeniden buluştu..! Batum ise maalesef sınırlarımız dışında kaldı..!

Kazim Karabekir ve tüm şehitlerimizi ve kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum.

Serhat Gazi Kars'ın ihmal edilen bu hakkının hatırlatılmasının zamanı gelmiştir..! Çok fazla bilinmese de belitmeliyim ki, 93 Harbi öncesi 1854-1855 Osmanlı-Rus savaşında, Rus kuşatması günlerinde Kars halkı ordumuzla birlikte Kars Kalesini 135 gün kahramanca savunarak, tarihte örneği az görülen destansı bir zafer elde etmiştir. Halkın bu şanlı direnişi ve zaferi karşısında Sultan Abdülmecit serhat şehrimiz Kars'a Gazilik ünvanını vermiş ve Osmanlı tarihinde Kars, gazilik ünvanı alan ilk şehrimizdir. Kahraman ordumuza gönüllü olarak destek veren Karslı sivil kahramanlarımız da padişah nişani ile ödülendirilmiş ve ayrıca Kars üç yıl süreyle vergiden muaf tutulmuştur.

Bu tarihi gerçekler nedeniyle Kars ilimizin ismine mutlaka "Gazi" ünvanının eklenmesi gerekir. Gecikmiş bir hakkın teslimi milletimizin vefa borcudur..! O kahramanların bugünkü torunları olan Karslı bütün hemşehrilerimi bu onurlu mücadeleye davet ediyorum..! Serhat Gazi Kars şehidlerinin ruhlarının şad olması için sonuna kadar herkesi göreve davet ediyorum..!

Kars, Ardahan, Iğdır adına var olan dernek ve federasyonların bu manada mücadeleleri, onlar için bir şeref belgesi olacaktır..!

Kars şehrimize Gazilik ünvanı verilmesi aynı zamanda Ardahan ve Iğdır sehirlerimiz de onurlanacaklardır. Çünkü o gün birlikte Kars idiler..!

Bakalım kimler bu mücadeleye katılacaktır..!

Eminim herkes vardır..!

Başta Sayın Bakanımız Ahmet Arslan beyi ve Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Yunus Kılıç beyi,  Ardahan Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Orhan Atalay beyi ve Iğdır Milletvekilimiz Sayın Yaşar Karadağ beyi bu mücadelede öncü olmaya davet ediyorum..!

Saygılarımla...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER