Bülent ERTEKİN Cacıkta var beyler!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cacıkta var beyler!
Bülent ERTEKİN

Cacıkta var beyler!

"Gençlerimiz iş arıyor. İşverenlerse iyi yetişmiş çalışan bulmakta zorlanıyor.

Biz, bu meselenin mesleki eğitimle çözüleceğine inanıyoruz.

"Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesiyle bu yıl da binlerce meslek lisesi öğrencisine burs, staj ve kişisel gelişim imkanı sağlayarak destek olmaktan gurur duyuyoruz.

Onlar geleceğin iyi yetişmiş çalışanları, ülkemizdeki bütün sektörlerin taze kanı."

Çok dokunaklı ifadeler değil mi? Okuyunca "Helal olsun be" vatan sevdalısı, bayrak sevdalısı ne de güzel insanlarımız var diyorsunuzdur, eminim..

Oysa kazın ayağı hiçte öyle değil. Daha geçen haftalar da ülkemizin sanayi devlerinin sitemkar beyanatlarını okuyunca, "ulen köftehorlar, ulen babürler. Siz gene bizimle .... geçmişsiniz" demeyi söylemeden edemedim.

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “Mesleki Eğitim Görünüm Raporu”na göre, lise çağındaki her 10 öğrenciden dördü mesleki eğitim alıyor. Türkiye'deki bin 452 imam hatip lisesi ve 3 bin 792 meslek lisesine karşın yalnızca 307 fen lisesi bulunuyor. Yani topu topuna 3 bin 792 meslek lisesi.

Tabii buradan çıkan aslan yürekli alplerimiz(!)  diplomalarını alır almaz doğru sanayide yada fabrikalarda tulumları giyerek yağların içinde büyük bir heyecan, mutluluk ve coşku içerisinde ülkemize değer katıyorlar. Bu arada dillerinde ustasının tok sesi ile "İŞÇİSİN SEN İŞÇİ KAL, GİY DEDİ TULUMLARI" şarkısı ( Bu sefer ben .... geçtim galiba)

Değil işte, resim öyle sizin gördüğünüz, benim de yazdığım gibi değil.

Okullarından mezun olan her genç insanımız üniversiteye, iyi bir okula gitmeyi, mezuniyet sonunda da iyi bir yerde, iyi bir maaş ile hayatını kurmayı hedefliyor. Oysa hayaller ile gerçekler aynı olmuyor.

Elbette başarılı olan evlatlarımız var. Lâkin büyük bir kısmında maalesef üniversite hayallerini bir sonraki yıl yada yıllara ertelemek zorunda kalıyor.

Oysa sanayinin ara elemana, teknik elemana ziyadesi ile ihtiyacı var.

Peki niçin çocuklarımız bu kurumları tercih etmiyorlar.

Sebebi;

-Hayallerinde masa başı iş

-Yüksek  ücretler

-Devasa sosyal haklar

-Klimalı odalar

-Cumartesi tatil

-Ekstra bonuslar vs

Abi bu şartlarda hiçbir tecrübesi dahi olmayan, bıyığı dahi terlememiş olanlara verdiğiniz iş varsa beni de alın be abi. Ha ne olur beni de alın(!) diyenler eminim ki ziyadesi ile fazladır. Özel sektörün çilesini, stresini, meşakkatini çeken birisi olarak alınacak eleman varsa tulumları giymeye hazırım(!)

Evet durum bu.

Yıllar önce  "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" diye büyük sükse yapıp heyecanımızı zirve yaptıranlar acaba bugün neredeler?

O gün böyle proje ile yola çıkanlar şayet  kendi okullarını inşa etselerdi, inşa etmekle kalmayıp biri iki, ikiyi üç, üçü onüç, yirmi üç otuz üç yapsalardı acaba bugün yine aynı beyanatı verirler miydi?

Bence mümkün değil. Zira bu ulusal firmalar eminim ki; yetiştirecek oldukları ara ve kaliteli elemanları maddi manada da dolgun ücretler ve aidiyet duygusunu geliştirip bu vatan evlatlarına hem iş, hem aş, hem de mutlu bir gelecek sağlayarak istihdam edebilirlerdi.

Gene olmadı.

Gene tribüne oynanan sloganlar ile sadece o gün sıkışmış olan gaz alındı.

Ne diyelim.

Proje cacık oldu. Bize de

CACIKTA VAR BEYLEER!!!

demek kaldı.

Selâm ve dua ile.

Bülent Ertekin

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri