Songül KARAMAN Hz Mevlâna Nın Yedi Öğüdünde Ki Manalar-2
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
 Hz Mevlâna Nın Yedi Öğüdünde Ki Manalar-2
Songül KARAMAN

Hz Mevlâna Nın Yedi Öğüdünde Ki Manalar-2

4-Hiddet Ve Asabiyette Ölü Gibi Ol :Hiddet ve asabiyet anında kendimize hakim olabilmek erdemli davranışlar arasında sayılmaktadır.Mevlâna Hz. bu öğüdünde ki tavsiyesini anlamaya çalıştığımızda şöyle anlamları çıkarmak mümkün olacaktır .Gücümüzün yeteceği durumlarda dahi ,intikam kin nefret duygularından  uzak durarak nefsimizi bu duygulardan  arındırmanın gerekliliğinden bahsetmiştir. Burada nefsimizi öldürüp ,ölü gibi ol benzetmesini hayata geçirmiş olmaktayız .Nefsi zayıflatmak onun isteklerine boyun eğmemek  insan olarak hepimize zor gelen bir haslettir.Öfke anında olayları değerlendirmek zorlaşmaktadır .Bu da bazen doruları görmemizi önleyerek yanlış adımlar atmamıza neden olabilmektedir.

Peygamber Efendimiz öfkelenmekle alakalı bir Hadisi Şerifinde ‘’Pehlivan güreşte rakibini yenen değildir ,Asıl pehlivan öfkelendiğinde kendisine hakim olandır buyurmuştur.Bu Hadisi Şerifte de okuduğumuz gibi öfkesine hakim olmayı asıl başarılı kişi olarak bildirmektedir.Diğer bir Hadisi Şerif de ise Rabbimizin yumuşak huylu kimseleri sevdiğinden bahsedilmektedir .’’Allah yumuşak huyluyu ve utangaç kimseyi sever .Kötü sözlü ,öfkeli kimseyi ise sevmez ‘’buyrulmuştur (İbn Hibbân) ‘’Öfkeyle kalkan zararla oturur ‘’  atasözümüzde hiddetin ve öfkenin sonuçlarının kendimize zarar getireceğini anlatan güzel bir ifadedir. Mevlâna Hazretleri hayata bakış felsefesinde insanları her zaman olumlu sonuçlara götürecek davranışları tavsiye ederek betimlemelerde bulunmuştur .

5- Tevazu ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol :Tevazu insan olarak taşıyabileceğimiz  en güzel  huylardan biridir. Tevazu sayesinde hem kendini beğenme ve  bencillik duygularından sıyrılmamız kolaylaşacak hem de daha güçlü bir iradeye sahip olma özelliğini kazanmamız mümkün olacaktır Çünkü sürekli kendini beğenen insan düzgün düşünüp davranamaz hale gelir . Bunun sonucu olarak da ,kendini ispatlama ve aşağılık duygularından kurtulma gayesi ile belki kendini küçük düşürecek hareketler sergileyecek  duruma bile gelebilecektir.Oysa ki tevazu ve alçak gönüllü bir karaktere sahip olan kişide böyle telaş ve endişelerden eser yoktur.Olayları daha sakin değerlendirip  daha akılcı davranarak hayatına yön verir .Tevazu sahibi olmak her şeyi kabullenmek manasında değildir tabi ki Mevlâna Hz tevazu tarifinde ki mana gurur ve kibirden uzak olmak ,kimseyi kırmamak ,edepli davranarak sınırları korumak manalarını ifade etmektedir.Bura da insana örnek olarak toprak verilmiştir.Rabbimiz tarafından bir çok nimet topraktan üreyip bizlere sunulmuştur. Toprak bağrında bir çok güzelliği taşıyan bir hazinedir. Her gün üzerine basıp geçsek de insanlara cömertliğini esirgememiştir .İşte bu tevazuya en güzel  bir örnektir.İnsan olarak hammaddemizin toprak olduğunu da unutmamamız gerekir .Aslımızı özümüzü unutmadan  dünya hırslarından uzak durmaya gayret göstermeliyiz (Devam Edecek )

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri