Bülent ERTEKİN Lolipop şeker hakkımız, vermezseniz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Lolipop şeker hakkımız, vermezseniz!
Bülent ERTEKİN

Lolipop şeker hakkımız, vermezseniz!

Bugün canım sıkıldı emekli arkadaşlar ile bir araya gelip Taksim'de emeklilere verilen lolipop şekerlerin yanına birde draje çikolata alma hakkımızı elimizden alanları protesto yapmak için bir araya geleceğiz (!)

Nasıl.

Acayip bir protesto değil mi?

Dalga geçme bilader diyebilirsiniz. Yoooo niye dalga geçeyim ki? Bu memlekette herkes eline geçirdiği veya bizzat kendisinin yazdığı bir döviz ile protesto ve gösteri yapabilir.

Lâkin hepsi kanunların gösterdiği çerçevede. Aksi taktirde haklı olduğunuz bir davada haksız duruma düşebilir, karakolda ayna var ayna var şarkısını söyleyebilirsiniz.

Aynı durum bir kaç gün önce doktorların yaptığı bir gösteride yaşandı. 14 Mart Tıp Bayramı nedeni ile bir grup doktor Taksim Anıtı'na çelenk bırakmak isterler.

Bu çelenk bırakma esnasında doktorlara polisler anında  müdahale ederler ve bu müdahale neticesinde  yaşanan bir arbede ak saçlı, yaşlı bir doktorumuz da yere düşer.

Elbette Serengete'de avını bekleyen avcı misali bu olayları dramatize edecek avcılar'da kenarda beklemektedir.

Tıpkı Taksim'de ağaçları katlediyorlar diye ülkeyi kaosa sokmaya çalışan geziciler gibi. Ne hikmetse yeşili, doğaya, zeytinlikleri çok seven bu grup Beşiktaş'ın simgesi haline gelen 100 yıllık ağaçlar kesilirken tatilde(!) idiler. Tüh yaaa gene es geçtiler.

Neyse...

Şansımızı bir dahaki sefere deneriz 

Şahan Gökbakar'dan da  polisin yada kolluk kuvvetlerin doktorlara müdahalesine karşı anında  bir tepki gelir. Gökbakar: Utanıyor insan, utanmayanlar yüzünden diye bir paylaşımda bulunuyor.

Evet, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu ülkede herkesin protesto yapma hakkı var. Lâkin yapılan gösteri ne olursa olsun,  legal olacak. İLLEGAL yani YASA DIŞI DEĞİL. Kanun ve yasaların öngördüğü yerde ve çerçevede.

6021 toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu

Kabul tarihi: 6 Ekim 1983

Kanun numarası: 2911

Yürürlük tarihi: 8 Ocak 1984

Bu kanunun de şıkkı da belirtildiği üzere

Birden fazla Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü yer ve güzergahının belirlendiği il ve ilçelerde düzenleme kurulu, kamu düzenini ve genel asayişi bozmayacak ve vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak şekilde belirlenen yer ve güzergahlardan birisini tercih edebilir;

Der

Doktorlarımıza, tüm sağlık personellerine, öğretmenlerimize kısacası tüm kamu personellerine işçisine emekcisine saygımız elbette sonsuz.

Lâkin hiç kimseninde kamu düzenini bozacak fiil ve davranışlara hele hele şayet bu kanunsuz izinsiz bir gösteri ise tahammülümüz yok.

Yapılacak ise gerekli resmi kurumlardan izinler alınır ve isimlerine ve mesleklerine uygun ve vakur bir şekilde gösterilerini yaparlar.

Ve artık ne olur bırakın bu 60'li, 70'li, 80'li  kuşak ayaklarını. İlla bir gösteri, protesto yapacak iseniz gidin gerekli yerlerden gerekli izni alın, sabahtan akşama kadarda sesiniz kısılıncaya kadar bağırın.

Selâm ve dua ile

Bülent Ertekin

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri