Eyüphan KAYA Van Valimize Ayakbağı Olmayın!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Van Valimize Ayakbağı Olmayın!
Eyüphan KAYA

Van Valimize Ayakbağı Olmayın!

Sevgili okurlarım malumunuzdur ki, Devlet, memurlarıyla kaimdir.

Devlet adına vazife gören her kim varsa eksisiyle artısıyla çalışmaları devletin hanesine yazılıyor.

Bir Sağlıkçı görevini ihmal etti mi? Devlet,

Bir öğretmen mesleğinde gevşek mi davrandı? Devlet,

Bir iman vazifesini ihmal mı etti? Devlet,

Bir silahlı personel; asker ya da polis vatandaşa sıkıntı mı oluşturdu, %100 Devlete mal oluyor.

İlk üçü görevi başında olmadıktan sonra varlığı devlete pek bir değer sayılmaz ama silahlı personel, güvenlik personeli iş başında olsun yada olmasın devleti daima andırır. Başka bir ifadeyle soyut devletin somut halidir.

Güvenlik personeli olması bakımından suçlu insanların korku rüyası olması gerekirken, bazen masum insanları da korkutabiliyor. Tıpkı Van, Başkale, Esenyamaç köyündeki operasyonunda olduğu gibi.

1990’lı yıllarda ben Ankara Polatlı da yedek subay askerdim, hafta sonları bazen Ankara’ya geliyordum, özellikle de hem kendisi hem eşi akrabam olan Orman Eski Bakanı Sabahattin Savcı’ya misafir oluyordum. Hem hasret giderirdik hem de tecrübelerinden faydalanırdım.

Bir gün, Sabahattin dayımın vazifeye girmesine katkı verdiği bir Komiser Yardımcısı ziyaretine gelmişti, bir ara sohbet etme fırsatımız oldu ve dedi ki; “benim zoruma giden şeylerden biri huzuru ve güvenliği içi çalıştığımız vatandaş bizi görünce endişeleniyor, ben buna kahroluyorum” demişti.

İşte polis buna derim, polislik, güvenlik personeli olmak sabır gerektiren profesyonel bir vazife, bunun başka bir versiyonu olan jandarma da öyle, vatandaş onları görünce kendini güvende hissetmesi gerekirken, irkiyorsa orada bir sıkıntı vardır. Devletin karnesine negatif bir puan yazılıyor.

Belki siz de gördünüz Van’ın Başkale ilçesinin Esenyamaç mahallesinde jandarma bir vatandaşı gözaltına alıyor, ama bu esnada güvenlik görevlisine yakışmayan bir durum oluşuyor.

10-15 asker belki daha fazla aynı anda havaya ateş ediyor.

Bu neyin nesi acaba?

Herhalde “yaklaşırsanız vururuz!” mesajını taşıyor,

Komutan vatandaşın saldırısına uğramaktan korkuyor,

Komutanın devlete güveni zayıf,

Bu komutanın bir an evvel hesaba çekilmesi ve ya görevden alınmalı yada yeri değiştirilmelidir.

Ben İnsan Hakları Cemiyeti Genel Sekreteriyim dünden beri gelen eleştirilere karşı verecek bir cevabımız yok,  bu anormal durum karşısında  patinaj edip duruyoruz, ta Almanya’dan vatandaş bana görüntü gönderiyor “bu nasıl operasyon?” diye.

Haberlerden edindiğim bilgiye göre, vatandaşın askeri araca taş atması yüzünden havaya ateş açma meselesi söz konusu olduğu söyleniyor.

Ama sebep ne olursa olsun bu operasyon böyle yönetilmemeliydi,

Bu görüntüler Van ilimize yeni atanan ve çalışkanlığıyla bilinen Vali Dr.Ozan Balcı’nın çalışmalarına leke sürüyor, eminim Vali beyin ferasetiyle bu ektiyi yok edecek hamleleri olacak, ama moral bozucu ve motivasyon kırıcı bu hadiseye ne gerek vardı? Bu defolu personel Van Valimize ayakbağı oluyor, güvenlik öyle M bıyıklarla olmuyor. Güvenlik kabiliyet ister.

Bu anormal operasyon devlet millet arasını açmıştır.

Sağduyu sahibi insanların moralini bozmuştur.

Vatandaş ile devlet arasını açmıştır…vs

Bu komutan durumda olan erbaş askerin bir an evvel ifadesinin alınmasını ve soruşturma sonucu beklemeden yerinin değişmesi gerekir.

Valimizin en kısa zamanda bu köye giderek vatandaşa, bölgeye, ülkeye güven vermesi gerekiyor.

Programı elverdikçe İçişleri Bakanı Soylu’nun dahi bu köye bir ziyaret yapmasında fayda var, bu ziyaret sembolik de olsa halk nezdinde ayrı bir değeri olacağı kanaatindeyim.

Benden söylemesi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım