Eyüphan KAYA Hayati Yazıcı Ak Partiye Hayat Verebilir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hayati Yazıcı Ak Partiye Hayat Verebilir
Eyüphan KAYA

Hayati Yazıcı Ak Partiye Hayat Verebilir

Zaman zaman Ak Parti adına birileri taşraya iner, sözüm ona kimi insanları dinler ve not ettikleri görüş ve tavsiyeleri Ankara’ya Genel Merkeze, gerekli birimlere ulaştırırlar. Doğrusu daha toplantı devam ederken katıımcılar fikirlerinin işe yarayıp yaramayacağını anlar bile.

Bir defasında 3-4 tane Cumhurbaşkanı Başdanışmanları gelmiş güya kanaat insanlarını, sivil toplum kuruluşları temsilcilerini dinliyorlar, Kürtmeselesi için dile gelen hakikatlere moderatör öyle bir tepki gösterdi ki salon buz kesildi, toplantının tadı kaçtı ve katılımcılarda konuşma hevesi kalmadı.

Başka bir toplantıda birkaç katılımcı konuştuktan sonra Ankara’dan gelen zat “benim uçağa ulaşmam lazım, siz devam edebilirsiniz” diyerek 20-25 dakika konuştu ve toplantıyı terk etti.

Başka bir toplantıda “geç kalıyoruz” diye daha yeterince konuşmalar yapılmadan toplantıyı erkenden sonladırdılar.

Halbu ki muhalif partilerden biri sadece Kürt meselesi konulu bir toplantı yaptı, 40-50 kişiyle 8 saat sürdü. AK partili olduğumu bildiği halde beni de davet etmişti, 3.konuşmacıydım. 

*Kürtçe bir söz var “hembazê te mêş be li dîwar be dise hasabê wî bike(Rakibiniz duvardaki bir sinek de olsa hesaba kat) deniliyor.

Ben bu tür yüzeysel toplantılara şahit olduğum için Hayati Yazıcı Bakanımızın katılımı ile gerçekleşen toplantı için kısa öz ve bir hazırlık yapıp görüşlerimi yazılı olarak hazırlamıştım, bir de Hayati Beyin whatsapına da gönderdim, belki söz sırası bana gelmez diye.

Sünhanellah toplantıda ilk söz sırası bana verildi, ancak Hayati bey “gönderdiklerinizi okudum” deyince, kendisine hem teşekkür ettim hem de artık hepsini okuma gereğini de duymadım, genel bir özetleme yaypıp metni Hayati Beye gönderdim.

Normalde toplantı süresi 1,5 saatti ancak 2,5 saate çıkarıldı, 15 kişi konuşma fırsatını buldu, ayrıca hemen hemen kimsenin sözü de kesilmedi, İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın toplantıya iyi bir moderatörlük yaptı diyebilirim.

İyi bir moderatör mümkün alduğu kadar az konuşan ve zamanı iyi idare eden kişi olsa gerek, ki Başkan bunu gayet güzel yaptı.

Yazının başlığı iddialı bir başlık değil mi? “Hayati Bey Ak Partiye hayat verebilir” ben bunu içimden gelerek, inanarak yazdım.

Bakın özetle ne tür fikirler dile geldi.

1-Ak parti merkezileşmiş bir durumda Genel Merkez il ve ilçe başkanlarına nedense pek güvenmiyor, bu sıkıntının giderilmesi için ilçe bazında “Ak Maclislerin(Özerk danışma kurulları)” kurulması ve bu meclisin alacağı kararlara uyulması fikri dile geldi.

2-Ak Parti Kürtlere umut ve motivasyon verecek politikalar üretmeli, yeni hikayeler oluşturmalı, başta Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi olmak üzere bütün kürtlere hitap edecek bir siyaset güdülmelidir.

Bunun için Ankara’da Kürt Stratejik Araştırmaları Merkezi(Kürt SAM)’ı kurarak ciddi bir çalışma yapmalıdır. Kürtçe, Zazaca dersleri için yeteri dercede öğretmen ataması lazım.Kürtleri tarihi şahsiyetleriyle barışık bir durum sergilemek lazım.Hak adına kıyam etmiş Şeyh Sait ve arlakaşlarını doğru tanımak/tanıtmak lazım.

3-Aile Soasyan Hizmetler Bakanı görevden alınarak bu halkın inanç ve kültürü ile barışık, toplum üzerinde manevi etki bırakabilecek  birisinin bakanlığa getirilmesi lazım.

Kadin ve Demokrasi Dermeği(KADEM) adında bir musibet oluşum var karşımızda, öyle bir yeşil feministlik yapıyor ki hayret etmemek elde değil, bu sözde sivil toplum kuruluşundan uzak durmak lazım.

4-Ak Partinin birinci ve ikinci dönemde yükünü üstlenen sessiz kahramanlarıyla vefa borcu gereği selamlaşılması ve onlarla istişare edilmesi gerekir.

5-Talim terbiye müfredatı bu halkın Dili, Dini, Kültürü ve Tarihiyle barışık hale getirilmesi lazım.Ayrıca bu değerleri yaşayabilen, öğrete bilen öğretmen yetiştirmek lazım.

6-Musatafa Kemal ile cedelleşmeden Kemalist sistemi devre dışı bırakarak Birinci meclisin ruhu, Veda hutbesi ve İlahi öğreti ile barışık adil bir sistem kurmak lazım. Kısaca ev bizim ama içindeki eşya bize sıkıntı veriyor misali, devlet bizim ama sistem bize yabancı buna bir çare üretmek gerekiyor.Türkiey Cumhuriyyeti ikinci yüzyılı heba etmeden yolumuza devam etmek gerekir.

7-Adalet kavramına dört elle sarılarak ülkeye bir umut ve güven kazandırlak lazım. “kıyası nefs mizani adalettir”, “Adil olmak hasmını hakkını savunmakla olur.”

Üstat bediüzzamanın dediği gibi “bu gün bize affı umumi, sulhu umumi, ref’i imtiyaz lazım” ifadesine sahip çıkarak gereğini yapmak lazım.

8-Ekonomik açıdan hakça bölüşmeyi başarmak lazım.Toplumda sosyal devlet anlayışı açısından sıkıntı yaşanıyor.

9-Ak Parti şu anda o eski itibarını taşımıyor, yapacağı bir öz eleştiri ile kendine çeki düzen vermesi ve fabrika ayarlarına dönmesi lazım.

10-Vekil adayları seçilirken prensip/teamül olarak iki dönem seçilen vekilerden hiçi birini seçmemek ve sıralamayı da kura ile belirlemek yapmak lazım, çünkü listenin üst sıralarında yer almak için karanlık işler dönüyor.Varsa 40-50 kişilik önemli zevat MKYK, Bakan, Bakan yardımcıları kardolarında onlardan faydalanılabilir.

11-Emine hanım Cumhurbaşkanımızın programına eşlik etmek dışında sahada dolaşmamasında da fayda olduğu görüşü paylaşıldı.

12-Gençlere Ak Partinin yaptıkları öncesi ve sonrasını anlatmak lazım, gençlere ulaşmanın yolunu bulmak lazım.

13-…

İşte görüyorsunuz dostlar, “Dost acı söyler” sözü bu olsa gerek, vatandaş fikirlerini dile getirdi, b azı fikirleri de basına yansıtmak doğru olmaz. Hayatı bey etkin bir dinleme tarzıyla not aldı.

Eğer bu notlar Ak Partinin Genel Merkezinde değerlendirilirse partiye bir can bir heyacan gelir diye düşünüyorum.

Haydi hayırlısı olsun.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri