Eyüphan KAYA Çocuk ailede büyür/yetişir
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çocuk ailede büyür/yetişir
Eyüphan KAYA

Çocuk ailede büyür/yetişir

Bir ailede 3-5 çocuk olsun/yetişsin istiyorsanız her yönüyle aileyi çocuk yetiştirebilir bir duruma getirin.

Evliliği kolaylaştırın, Anneliğe kayda değer bir değer biçin ki bir kadın yüksek sesle “ben anneyim” diyebilsin, ev hanımlığı ala bir değer olarak bilisin.

 

Bu işin şakası yoktur, aile dağılırsa ülke dağılır.

 

Ben Fen bilimleri uzmanıyım atom elektron alıp vermekle yeni maddelerin oluşmasına neden olur, atom vasfını kaybetmez, fakat çekirdeği çatlarsa özelliğini kaybeder, üstelik açığa çıkan enerji kontrol edilmezse hayatı yaşanmaz hale getirir.

Sosyolojik bir tespit olarak aile toplumun çekirdeği kabul edildiğine göre bu yapıyı korumak ve kollamak birincil görevimiz olsa gerek.

 

Vatan, üzerinde vatandaş varsa bir anlam ifade eder,

Bir milletin ömrü doğurganlıkla uzar,

Bir toplumda anne başına düşen çocuk sayısı 2.8’in altına düşerse toplum yaşlanma moduna girer,

Bir devlette huzur ve sükunet istiyorsanız, ileriyi görmek istiyorsanız, aileyi, akrabayı, komşuluğu, dostluğu bir değer kabul etmelisiniz.

 

Öyle önüne gelen herkese “en az üç çocuk yapmanızı bekliyorum” demekle olmuyor, eğer siz gerçekten bunu istiyorsanız, kadına pozitif ayırımcılık yerine anneye pozitif ayrımcılık yapacaksınız.

 

Bakın bakayım yüce Allah kadını mı ön plana çıkarmış ya da anneyi mi? Haşa Allah’tan daha mı iyi bileceksiniz, haddini aşan insancıklar.

 

Allah kadını erkeğe emanet etmiş, ama İslam inancına göre cennet annelerin ayaklarının altındadır deniliyor, şimdi anlaşıldı?

 

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığımıza bakıyoruz, ha bire kadını işe aşa teşvik ediyor, her fırsatta evden çıkarmaya çalışıyor.”Anne işe, baba işe çocuk kreşe” mantığıyla evlat yetişir mi?

 

Kadın, “önce e,ş sonra iş” ediği zaman hayat rayına oturur.

 

Ayrıca şu uluslararası sözleşmelerin her biri bir açıdan aileye zarar veriyor.

 

*BM’nin CEDAW sözleşmesi kadın erkek eşitliğinin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği ile aileyi bozuyor, nafaka konusunda ayrılan çiftlerden kocayı perişan, kadını sefil duruma düşürüyor. Başkasıyla yaşayıp eski kocasının nafakasını alacak kadar rezil duruma getiriyor. Bir de nafaka veren eski kocası için “ne diye bu adam cinnet geçirdi?” diyen domuzlar var.

 

*LANZAROTE sözleşmesi sözde  çocuk hakları adı altında çocuğu aileden koparmaya kadar giden  bir takım haklardan bahsediyor, aileyi dağıtıyor,

 

*İstanbul sözleşmesi kalktı ama ondan esinlenerek yapılan yasalar orta yerde duruyor, yargı o yasaları tepe tepe kullanıyor.

 

Yani 6284 numaralı yasa yüzünden aileler dağılıyor,

BM’nin CEDAW sözleşmesi yüzünden nafaka mağdurları eleman ediyor,

İstanbul sözleşmesinin mağrurları genç evlilik yapan evlatlarımız 5-8 yıl cezalar aldılar ama biz ha bire üç çocuk yapın diye tavsiye ediyoruz, bu ne derece doğrudur? Biri kalkıp dese ki, “sen ayda mı yaşıyorsun arkadaş!” haklı olmaz mı?

 

Eğer çok çocuk istiyorsanız Aile bakanınızı iyi seçmeniz, Aile tecrübesi olup 5-6 çocuk babası takva ehli ve temiz bir erkeğe Aile bakanlığını vermenizde fayda var.

 

Mesela Aile bakanlığı şunları yaparsa,

1-Her türlü verginin en az %1’ini evlilik fonuna aktarılması için meclisten bir yasa çıkarma talebinde bulunursa,

2-Evli hanımlarının sigortalı ve annelik harçlığı alacak düzeyde bir katkı ile taltif edilirlerse,

3-Tüm vatandaşlarımıza aile seminerleri verilip ailenin önemi gündemde tutulursa,

4-Çocuk başına aileye yardım edip, okul çağında olan tüm öğrencilere cep harçlığını karşılayacak tarzda katkı verirse,

5-Evli olan çiftlerden anne ev hanımı ise kayda değer bir aile yardımı verirse,

6-Aile dizileriyle aile hayatını cazip hale getirme çalışmalarını yaparsa,

7-Ailenin önemini anlatan kamu spotları yapsa hatta bizzat kendisi rol alsa…

 

O zaman çocuk sayısı 3 mü olur 5 mi olur demenize bile gerek yok. Ben kefilim ki 6-7’den düşmez.

 

Kimse eskisi gibi annelerden  10-15 doğum da beklemesin. Çünkü şartlar değişti, eskisi gibi vücudu sağlam anneler kalmadı, kahır çekmeye müsait babalar hayli azaldı, bu kadar çocuğa ayıracak zamanları bile yok.

 

Ben 3’ü kız, 3’ü erkek 6 çocuk babasıyım, tek maaşla yaşadık, eşimle 16 yaşında evlendirilmiştik, sakın yargıçlar duymasın, sonra çocuk gelin gerekçesiyle bana ceza falan vermeyeler.

 

Ne aç ne de açıkta kaldık elhemdulillah, 6 çocuğumda üniversite mezunu olup ehli secde insanlardır. Ama istediğim düzeyde onlara zaman ayırma imkanın olmadı, maalesef kimi öğretmenlerin yaptığı gibi okula ve öğrenciye verdiğimiz emek ailemize zaman ayırmamızı kıstı, ama şükürler olsun ki evlatlarımız salih yetişti. Bu da inşallah kazancımızın helal olduğuna işarettir.

 

Hayatta %100 başarı yok diyerek kendimizi teselli ediyoruz.

 

Vesselam.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri