Bülent ERTEKİN İyi Niyetleri Suistimal Etmeyin
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İyi Niyetleri Suistimal Etmeyin
Bülent ERTEKİN

İyi Niyetleri Suistimal Etmeyin

Dünyamız da iyi ve kötü insanlar vardır, bazen iyiler karşımıza çıkar ve bazen de kötüler. Hayat tecrübesi dedikleri kısım budur işte, iyiler ve kötülerle karşılaşma. “Bu işi tecrübe ettim veya tecrübeme göre bu insan şöyledir.” diyen çokça insan vardır çevremizde, genellikle de haklı çıkarlar çünkü yıllar geçtikçe insan daha olgunlaşır ve olaylara daha farklı bir gözle bakar

Her insanın hayatına onlarca ve hatta yüzlerce insan girip, çıkmıştır muhakkak. Acı olaylarla da karşılaşılmış, kötü olaylar da ama şu bir gerçektir ki İnsanoğlu hep bir şeyler öğrenmiştir. Bazen karşımıza kalbi saf, temiz ve iyi niyetli insanlar çıkar, bu insanlar gönül almayı bilir, kimseyi kırmaz ve kimseye de zarar vermezler. Hatta herkesin yardımına koşar, onlara doğru fikirler vermeye çalışır, yanlış yöne gitmelerine engel olmaya gayret ederler.

Toplumumuzda böyle bireyler fazladır, hepimiz de denk gelmişizdir zaten. “İyi niyetli insanlar yalana çok çabuk kanarlar ama boşa giden iyi niyeti asla unutmazlar.” der Konfüçyüs. Evet temiz kalpli insanların özelliğidir bu, çabuk inanırlar ve herkesi de kendileri gibi görürler. İyilik için durmadan çabalarlar, kırılsalar da üzülseler de. Konfüçyüs’ün dediği gibi boşa giden iyi niyeti, güzelliklerinin karşılıksız kalmasını asla unutmazlar. Aslında iyi niyetli insanlar karşılarındakilerine derler ki: Ben iyiyim ve insanım, gel sen de bana biraz benzemeye çalış, yoksa ben temiz ve safım, o zaman gel sırtıma bin demek değildir.

Öncelikle İyiler aklından hiç kötülük geçirmeyen insanlar değillerdir bunu bilmek lazım! İyiler, her türlü çirkinliği, kötülüğü bilip yine de iyiyi ve güzeli tercih edendir. Ülkemizde ve dünyamızda, birilerinin iyi niyetini suistimal etmek sanki marifetmiş gibi sürekli o insanları komik duruma düşürmek ve onlarla alay edip, kendini onlardan üstün gören insanlar çoktur. Hâlbuki alay konusu olması gereken bu kalbi çamurlaşmış bedenlerdir ama farkında değillerdir.

Niyeti iyi olanlar, bazen haklı oldukları olaylarda bile hiç ses çıkarmaz, insanları üzmekten ve kırmaktan kaçınırlar. Haklı olduklarını bilirler ama yine de olaylarda kendi hatalarının olup olmadığını sorgularlar. İşte bu insanlar böyledir, kırılırlar ama hiç kimseyi kırmazlar. Ne güzeldir böyle insanlara, ne güzeldir böyle insanlarla karşılaşmak, karşılaşıp onlarla uzun bir hayat diliminde ortak paydalarda buluşmak.

Bazı insanlar tarafından eziklik olarak görülen bir durumdur çünkü egolu olmak, insanlara değer vermemek, üstten bakmak onlar için daha tercih edilir bir durumdur(!) Kendileri eziktir hâlbuki, kimseye üstten bakamaz, kimseyi kınayamaz ve kimseyi kırmaya hakkının da olmadığını öğrenmeli bu insanlar. Zaten her insan kendine yakışanı yapar çünkü kalite asla tesadüf değildir.

Allah depremde ölenlere rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.... Allah bölgedeki bütün vatandaşlarımızın yardımcısı olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri