Samsun Haber
Giriş Tarihi : 10-01-2023 17:16   Güncelleme : 13-01-2023 09:02

Millet perişan Boynu Bükük Bekliyor

Samsun’da Sağlıkta Yaşanan Sıkıntılara Büyük Tepki

Millet perişan Boynu Bükük Bekliyor

Eğitim Araştırma Hastanesi ve sağlık sektörü ile ilgili Denge Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan Bahadır'ın yazdığı köşe yazılarına gelen yorumlarda vatandaşın çektiği sıkıntıları ortaya koyuyor.

İşte o tepki yorumları;

Kerem

Sorun onları oraya getiren siyesette ve onların orda durmasına ses çıkarmayan Cumhur İttifakı'nın iki sendikasında.

Cumhur İttifakı'nın aleyhinde çalışan bir sendika kuruluyor ve başkanı 6 ay işe raporlu gelmiyor ama ne hikmetse bu raporlu olduğu dönemde il il dolaşıyor ve ne kendisi ne de ona o raporları verenler hakkında en ufak bir idari soruşturma açılmıyor.

Diğer sendikalar buna ses çıkarmıyor.

Siz haber yapmasanız bir sene daha maaş alıp işe gelmeyecekti.

Eski çalışan

Göğüs hastanesinin kapanmasına vesile olan eski bakanımız Allah rızası için eserini bir gör. SEAH Hastane çalışanı ve bir Ak Parti seçmeni olarak üzüntü ile belirtmek istiyorum ki, hastanede konuştuğum çoğu kişi milletvekilleri seçiminde Ak Parti milletvekillerine oy vermeyeceğini söylüyor. Sebep olarak da mevcut milletvekillerinin liyakatsiz idarecileri atadığını söylüyorlar. Bize bu idarecileri reva görenlere neden oy verelim diye tepki gösteriyorlar. Ak Parti İl Yönetimi; hastanedeki görevli personeliniz muhtemelen bu sıkıntıları size iletmiyor ben bir dost olarak uyarmak isterim. Sonunda üzülen hepimiz olacağız.

Sky

SADECE BAŞHEKİM Mİ YETERSİZ?

Peki beraberinde getirdiği borsacı başhekim yardımcısı başta olmak üzere diğer başhekim yardımcısı yeterli mi? Peki hastaneye müdür diye getirilen başta idari müdür, başhemşire ve diğer müdürler yeterli mi? Peki bunları buraya getiren sağlık müdürlüğü yeterli mi? Peki bu sağlık müdürünü buraya getiren ve kalması için kendini parçalayanlar yeterli mi? Bence hepsi çok yeterli. Yeterli olmayan bunlardan özelliklede siyasetçilerden hizmet bekleyen Samsunlu vatandaş yetersiz. Erol İddia mı? O da ne demek ki? Bu arada hastanelerin bu hale gelmesinde en büyük katkısı olan kişi kim dersiniz? Sağlık müdürü "sebep", başhekim ve yönetimi "sonuç".zamanı geliyor.

Bu sağlık müdürünü Samsun’a bela eden hiç vicdan azabı duymaz mı? Akşama kadar çay-çorba muhabbeti yapıyorlar. Hastanede yatıp kalkmaları gerekmez mi? Allah hepinizin ....sını versin vatandaş

Vatandaş

Gastroenterolojiden randevu alacağım ama 3 aydır randevu bulamıyorum. Çocuk evde ağlıyor hasta, yeter ama yeter. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi randevusuz bakmıyor, randevu için arıyorum randevu yok. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi'ni arıyorum kabul etmiyor. Hani artık sağlık sorunu yaşamayacaktık, herkese yetecek hastanemiz vardı. Geçmiş olsun diyerek suratıma telefon kapatıyorlar, doktora gitmeden nasıl geçecek de geçmiş olsun olacak. Dalga mı geçiyorsunuz adamla be? İnsaf ya insaf gerçekten insaf. Yeter artık her gün randevu görmek istiyorum bütün bölümlerden, yeter çocuğumu hasta ağlarken görmek istemiyorum artık yeter.

KENDİNİZE ÇEKİ DÜZEN VERİN

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kesinlikle yakışmayan, mesai saatleri içerisinde görevini yapmayarak simit çay keyfi yapan, hasta ve hasta yakınlarını sırf kendisine bir şeyler sorulduğu için azarlayan, üstüne yürüyen hatta hakaret eden tipler kendinize çeki düzen verin. Layıkıyla davranmanız için hastaneye gelen herkesin akrabanız veya ahbabınız olamayacağını aklınızdan çokça çıkartıyorsunuz.

Normalde sonuçları göstermek için randevu alınmaz fakat muhatap alınmak için alıyoruz. Randevu 08.40’ta doktor geliyor elinde sıtarbaksıyla 09:10’da “ay sekreter yok mu, kapı neden kilitli” deyip yan odadaki arkadaşları ile oturmaya geçti. Kapıyı açtılar, sekreter de olmayınca saat 9.40’a kadar hasta almadı, alamadı. Çünkü yıllarca okuyup, doktor olarak atanıyorsunuz. Ama ne hikmet ki bir bilgisayarı açmak için kapısında, en az 20 kişiyi bekletiyorsunuz. Yani kapının önündeki görsel maalesef ki çok kötüydü, yaşlı amcalar, teyzeler ayakta bekliyor 70-80 yaşındaki adam sekreter gelmedi mi diye, sitem ediyor yazık. Darısı yaşatanların başına.

Eğitim Araştırma acilinde muayene oldum. Doktor benimle ilgilendi. Röntgene baktı ve tam anlaşılmıyor yırtık var gibi dedi. Eğer tam belli değilse anlayamıyorsa bir daha röntgen çektirebilirdi. Alçıya aldırdı. Benimle kesinlikle konuşma yok, telefonuyla ilgileniyor. Bir de ilaç yazmış, reçetesini vermedi. Eve gelince e-nabızdan öğreniyorum ilaç yazdığını. Eczaneye gidiyorum ilacı alamıyorum "Sisteme işlenmemiş olabilir" dedi eczane. Alçı ne zaman çıkacak diyorum, ortopediye gidersiniz söylermiş.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BUNLARI SİZ DE YAŞIYOR MUSUNUZ?

Diz pansumanı için Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisi ayakta hasta kabul bölümüne gittim. Sektere kayıt yaptırdım ve pansuman odasına yönlendirdi. Sıra geldiğinde pansuman odasındaki görevli orada pansuman yapılamayacağını belirtip ortopedi polikliniğine yönlendirdi (ameliyatın samsun gazi devlet hastanesinde olduğunu belirttim). Daha sonrasında ortopedi polikliniğe gittim ve sorunumu dile getirdim, danışmadaki bayan arkadaş bize "Hangi hastanede ameliyat edildiyse pansumanı orada yaptırın" dedi. Hiçbir şekilde sorunum çözülmedi. Vatandaş işini yapmayanları değil işini yapmayanları o makamlara getirenleri tanıyor ve sandıkta onlarla hesaplaşacak.

MİLLET PERİŞAN ŞEKİLDE BOYNUNU BÜKMÜŞ BEKLİYOR

Samsun

Allah rızası için bir akşam kadın doğum hastanesi çocuk acile gidebilir misiniz? Oğlum ateşlendiği için gitmek zorunda kaldım biraz önce bana verdikleri sıra ile muayene edilen hasta arasında 168 kişi vardı. Allah aşkına çocuk 40 derece ateşte kıvranıyorken nasıl beklenir 168 kişi? Kaldı ki 4 doktor var, sözde 1’i sürekli çalışıyor diğer 3’ü nerede belli değil. Millet perişan şekilde boynunu bükmüş bekliyor. Çocukların durumu içler acısı. Allah rızası için müdür ve başhekim zerre sorumluluğunuz var ise sosyal medyada fotoğraf paylaşacağınıza şu saatte gidip bir bakın acil servise. Orada bekleyen çocukların vebali sizin sırtınızda. Bu memleket bu kadar sorumsuzluğu hak etmiyor. Ak Parti milletvekilleri ve il başkanı gidin anne babaların beddualarını kendi kulaklarınızla duyun ayrıca hükümete edilen hakaretleri de! Bu memleket sahipsiz değil!

Monilyacı

Şimdi birde Canik Diş Merkezi açıyorlar. Sanki diğer dişlerde tedavi olabiliyoruz da yeni diş merkezi eksik kaldı. Oranın açılması için Samsun Mobilya Firması olarak teklif verdik bizden daha pahalı fiyata gidip başka ilin firmasından alım yaptılar. Bize de çok konuşmayın biz biliriz hesabımızı dediler. Bu milletin paraları 2 iş bilmezin elinde kimin evi kimin yazlıgı döşendi acaba. Bunları hep duyuyoruz ama cumhurbaşkanımız hatırına çekiliyoruz kenara.

Ayhan

Bir yerde EAH başhekimi için ‘başhekim arkadaş insan olarak iyi niyetli bir insan ama yöneticilik vasfı sıfır desem abartmış olmam’ demişsiniz ya. O öyle değil işte; hastanede olan biten herşeyden bilgisi ve haberi var. Adam koskoca profesör olmuş. İsterse en ufak hataya, eksikliğe ve yanlışa müsede etmez. Karşısında bırakın hastane müdürünü sağlık müdürlüğü bile duramaz. Fakat başhekim de işlerin böyle olmasını isteyen ekipten. Sadece çok iyi tiyatrocu. Şu anki yönetim zaten hastanenin bu hale gelmesi için özellikle seçilmiş bir yönetim. Gazi Devlet Hastanesi'nde ki başhekim hanımefendiye gelince söyleyecek çok şey var ama siz zaten en başından beri yazıyorsunz sebeplerini. Sonuçlar ortada. Asıl soru bütün bunların asıl sorumlusu kim olmalı? Cevabı ortada, asıl sorumlu en üst yönetimdeki üç beş kişi. Peki bunlara alanı açan kim dersiniz? E o da belli zaten. Hastanelere ve müdürlüğe bir bakın bakalım bir tane Kavaklı yönetici bıraktılar mı merkezde?

Samsunn

Üstad önceki yönetim Sağlık Müdürlüğü'nde birkaç kişinin kişisel hırsı yüzünden harcandı. Yeni gelen yönetimin bu büyüklükteki bir hastaneyi yönetebilme kabiliyeti ve tecrübesi yok. işler alt kadrodaki personelin gayreti ile ilerliyor. sağlık hizmeti kimsenin umurunda değil, herkes egosunu tatmin etmenin derdinde.

Kenan

Samsun'da sağlık sistemi için yazdıklarınız az bile. Size bu bilgileri veren arkadaşlar belli ki sıkıntı yaşamamak için asıl anlatılması gerekenleri anlayamıyorlar. Ama şu kadarını söylemem gerek, araştırma gerekse Gazi Hastanesi son derece zayıf, yetersiz ve liyakatsiz kişilerin elinde yok olup gitti. Ayrıca hastaneyi bir sendika başkanı yönetiyor. Ben hem eski hastanede hem de yeni hastanede görev yaptım. Yani birçok başhekim ve müdürle görev yaptım. Bunlar kadar başarısızını, bir önceki ekip kadarsa çalışkan, yetenekli görev delilerini görmedim. Ben yarın emekli olur giderim. Ama bu insanların vebalini bu vekillerle AKP'li siyasetçiler nasıl öder bilmiyorum. Sağlık müdürü ve yardımcıları ayrı bir yazı konusu olsun. Ama hastanelerin böyle olmasının bir sebebi de müdürlük ekibinin kibir ve egosu.

Mesut

Bu sıkıntılar Sağlık Müdürü'nün ağaca yaslanıp verdiği pozla, yardımcısı E’nin hemşehrilerini atamasıyla son bulacak. Vekil Demircan bu ekiple ne kadar gurur duysa az. Umurlarında değil vatandaşın ne çektiği! bilir kişiHocam hastanede emir komuta yok denecek kadar az, iş barışı tamamen bozulmuş durumda, amirler alttaki personele iş yaptırmaktan aciz, maalesef hastane koca bir çiftliğe dönmüş durumda. Hastaneyi ne başhekim ne de müdürler yönetiyor, hastanenin tüm yönetimi işçilere bakan koordinatörlerin elinde. Adamlar istese hastaneyi kilitleyebilecek pozisyondalar. Mevzuat karşılığında kadrosu ve kanunen bir karşılığı olmayan koordinatörler koca hastaneyi çekip çeviriyor kafalarına göre.

WC’LERE KOKUDAN GİRİLMİYOR

ah samsunn

Samsun'umuzun gözdesi Eğitim ve Araştırma Hastane'miz maalesef her geçen gün daha kötüye gidiyor. Bir Samsunlu olarak her hastaneye gittiğimde üzülüyorum WC’lere kokudan girilmiyor.  Koltuklar deseniz oturulacak gibi değil, hastanenin içi ve dışı dökülüyor. Bu devasa yatırım gözümüzün önünde tükeniyor.

Samsunlu

Toplumun genelini ilgilendiren konularda kaleminizi sakınmadığınız için öncelikle teşekkür ederim. Hastane çalışanı olarak eklemek isterim ki yazdıklarınızın eksiği var fazlası yok. Yeni gelen yönetimin kapasitesi maalesef Karadeniz'in en büyük hastanesini yönetmenin çok aşağısında. Bu durum hastanenin idare ve fiziki yönetimine yansımaktadır. Hastanedeki süreçler neredeyse tıkanmış durumda, önceki yönetim ile kısa sürede çözülen problemler bu yönetim ile aylar almakta. Önceki yönetim pandeminin en şiddetli zamanında bile bu yönetime göre çok daha başarılıydı.

Maalesef yerel siyaset kulaklarını tıkamış durumda bu konuya. Devletimizin devasa yatırımları yetersiz, kapasitesiz ve liyakatsiz yönetimin elinde görmek inanın çok üzücü.

Recep YAZGANRecep YAZGAN