Muhtar Kafası
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Muhtar Kafası
11.09.2023 12:37:08

 

Muhtar Kafası

Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda özellikle kırsalda köy muhtarlığı önemli bir prestijin ötesinde aynı zamanda güç merkeziydi.

Elinde, “Mührü Süleyman’ı” bulunduran köy muhtarı devletin gücünün yanında jandarmayı da yanına aldığında kimsenin yan bakması bile söz konusu olmazdı. Bu anlamda cahil köy halkına her türlü kötü muamele, zorbalık hatta işkence vakayı adiyedendi. Bu durum dilimize de deyim olarak, “Muhtar Kafası” olarak geçmiştir. Muhtar kafası; devletin gücünü arkasına alarak kendi çıkarı için kullanmak için kullanılmıştır.

Tabi bütün bunlar günümüzde çok şükür geride kalmıştır. Fakat içinde bulunduğumuz dijital çağla birlikte muhtarlığın işlev ve fonksiyonu da değişmiştir. E-devlet sayesinde birçok resmi evrak artık sanal ortamda elde edildiği için muhtarlığın sembolik anlamının ötesinde misyonu da büyük değişim ve dönüşüme uğramıştır. Bu değişim ve dönüşüme uyum sağlayan bazı sıra dışı muhtarlar bulundukları belde de sosyal destek hizmeti olarak vatandaşa katkı sunmaya devam etmektedirler. Mekân ve makamlarını adeta bir ortak platforma dönüştürerek buluşma noktasına çevirmişlerdir. Vatandaş ihtiyaç fazlası her türlü eşyasını muhtara havale etmekte o da bunları sosyal medyanın da gücüyle ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmaktadırlar. Bunun yanında geri dönüşüm malzemelerini yine değerlendirmek adına ortaya koydukları gayret ile hem doğayı korumuş olmakta hem de elde edilen gelir ihtiyaç sahiplerine pay edilmektedir.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Muhtar Kafası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
iş güvenliği malzemeleri
tanıtım yazısı