Odaklanmak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Odaklanmak
13.03.2021 07:30:43

 

Odaklanmak

Bugün insanların yaşadığı en büyük sorunlarından biride odaklanma sorunudur.

Çoğumuz ciddi  şekilde odaklanma sorunu yaşıyoruz. Bu sorun sebebiyle de asıl hedefi şaşırıyoruz. Odaklanmak gerçekten hedefe varmanın en güzel yollarından biri. Ama gel gör ki odaklanma olmayınca herşey cansız bir hal alıyor. Aksine odaklanma arttığı ölçüde ise canlanma yeniden başlıyor. Herkes bilir ki baba ile çocuk arasında yine bu odaklanma nedeniyle sorunlar arttığı gibi inananların, rabbi ile arasında da işte bu odaklanma sebebiyle maddi ve manevi sorunları çoğalıyor..

Odaklanma eksikliğimiz  bizi değerlerimize karşı duyarsızlığa, umursuzluğa ve önemsemezliğe kadar getirdi. Kulluk bilincimizden, eş dost akraba ilişkilerimize, sokağa kadar yansıdı. Halbuki mümin, mukaddes saydığı değerlerini ve amacını asla unutmaz  ona odaklanır. Gerektiğinde onun uğruna canını, malını, zamanını gözünü kırpmadan feda edecek derece bağlıdır. Zaten kulluk bilinci ve taatler bu odaklanma sonucunda ortaya çıkıyor.

Odaklandığımız ölçü ve oranda kulluğumuz artıyor yahut eksiliyor. Ademoğlunun yaratılmasında ki maksad rabbine kulluk etmesidir. Ama insan nedense rabbine bir türlü odaklanamıyor. Bu ise tevhid inancının olmazsa olmaz şartıdır. Tevhid, kayıtlardan kurtulmak herşeyinle ona bağlanmak, inanmak, dayanmak ve ona odaklanmak demektir. Tevhidin sırrı işte bu odaklanmaya bağlıdır..

Bu gerçekleştiğinde insan ikinci defa hangi yaşta olursa olsun yeniden doğmuş demektir. Bu doğum bedenin doğumuna benzemez.Karanlık içinde bir aydınlık bulmak gibidir. Böyle bir doğuma odaklanmak her mümine farzdır. "Ey iman edenler, iman ediniz." ayetinin bir manası da bunu ifade eder. Ancak insanı meşgul eden engeller o kadar çok ki kolay kolay amacına odaklanamıyor yani içinden doğamıyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER