Ol Dem Razı Olunan Olasın...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ol Dem Razı Olunan Olasın...
16.11.2020 06:46:38

 

Ol Dem Razı Olunan Olasın...

Dilimize pelesenk olmuş, zihnimize hazırcevap olarak kodlanmış belli başlı sözcükler, cümleler vardır. Telaffuz  ederken manayı mi’yâr edinmeyiz, gelişigüzel, düşünmeden söyleriz. Zâhirde kalır, bâtına müracaat etmeyiz. Hz. Pîr Mevlânâ; “Söz söyleyen kişi, ya harfleri görür, yahut manayı. Bir anda ikisini birden nasıl görebilir? İnsan konuşurken, manayı düşünür, manayı kastederse harfleri göremez.” diyerek meramı ne hoş bir eda ile dile getirmiş.

Birde kalıplaşmış dualarımız  vardır, hâlihazırda tuttuğumuz. Mahiyetini idrak edemeden, dilimize lâl ettiğimiz.  Mesela; ‘Teşekkür ederim' , 'Sağ ol demeyiz de ALLAH RAZI OLSUN deriz. Gönül penceresinden, kalp gözü ile bakmadan ve düşünmeden, belki de dile kolay geldiği için söyleriz. Birde gönlümüzün diliyle temaşa etmeye çalışırsak ‘Allah razı olsun' da ne ummanlar var olduğunu idrak edebiliriz aslında. Tüm sözlerin duaların şiârı. Koskoca bir okyanus. Düşünsene birisine, ‘Allah’ diyorsun 'senden razı olsun.’ Yani; ‘razı olunan kul olasın' diyorsun. Veya sana birisi, “Sen ki Allah’ın razı olduğu kulu ol” diyor.

Aynı anda içinde teşekkürü, nezaketi taşıyor. Bununda ötesinde mü’minîn mü’mine en güzel duası. Yaradan tarafından razı olunmak, kabul edilmek, kabul edilen bir kul olmak! Elekten elenenlerde, eleğin üstünde kalan olabilmek. Ki hakiki mü’minîn yaşam gayesi bu olmalı değil midir? Razı olunmak! İlâhi kudret tarafından her işimizde gücümüzde, niyetimizde 'razı olunma' meramı. Razı mıdır ki Allah bizden? Huzuruna, boynu bükük gidenlerden mi oluruz ki, 'ben geldim Rabbim' , 'sana geldim' , ‘vuslat vâki oldu’ mu deriz ki? Allahü â'lem!

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER