Oldu mu şimdi Suzan Abla!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Oldu mu şimdi Suzan Abla!
06.05.2021 09:43:35

 

Oldu mu şimdi Suzan Abla!

‘Yüreğinin Götürdüğü Yere Git’, Türkiye’de, ilk baskısı 1995’ten, son baskı Ocak 2021’e kadar 26 yılda toplam 115 baskı yapmış bir kitap.

Bu ve buna benzer kitaplar sayesinde, modern olmak ve postmodern kalabilmek için tastamam hali hazırdaki bütün geleneklere isyan eden, yaşları orta son ile üniversite mezunu arasında bir yerlere sıkışmış, sıkıştırılmış bir kuşağın, büyüyüp kemale ermesine müsaade edilmedi.

Bu ve buna benzer müsveddeler ve dinledikleri minik serçeler sayesinde genç olmanın ilk, gerek ve yeter şartı, ‘özgür kız’ olmak; macera peşinde avare koşmak olarak kabul edilir oldu.

Baksanıza ismi bile yetiyor; yırtık kotlarıyla, ellerinde birer harita, yola çıkmaya ve her şeyi elinin tersiyle geride bırakmaya hazır bir gençlik, sırt çantalarının yan cebinde; ‘Yüreğinin Götürdüğü Yere Git’…

Gelgelelim…

Geçen gün bir habere rast geldim;

“Susanna Tamaro, Türkiye ve dünyada en çok satan listesine giren kitabı hakkında sorulan "Siz yüreğinizin götürdüğü yere gidebildiniz mi?” sorusuna okurlarını şaşırtacak bir itirafla cevap vermiş;

“Ne yazık ki çocukluğumdan beri daima yüreğimin götürdüğü yere gittim ama bu durum hayatımı daha da zorlaştırdı. Yürek genellikle bizi sıradışı seçimler yapmaya yönlendirir."

Oldu mu şimdi Suzan Abla…?

Peki, bugün kâh torunun, kâh kızın ile yaşadığın sıkıntılarını anlattığın, bazen annen bazen baban, bazen kocan, bazen sevgilin ve dahi kızının gerçek babasıyla yaşadıklarını sayfalara serpiştirerek genç kızlarımıza ilham etmeye çalıştığın ‘yaşam biçiminin’ tahribatını nasıl telafi edebileceğimiz hususunda bize söyleyebileceğin bir şeyler yok mudur?

Yüreğimin beni götürdüğü yere gittim ama bu durum hayatımı daha da zorlaştırdı” demiş olmak senin için yeterli olabilir belki de…

Ve fakat ne olacak şimdi bu okurların; bu gençlik, bu nesil ne olacak?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

recep yazgan Oldu mu şimdi Suzan Abla!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER