OMÜ İşçileri Greve Gidiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ İşçileri Greve Gidiyor!
19.11.2022 17:48:59

 

OMÜ İşçileri Greve Gidiyor!

Tez Koop-İş’in örgütlü olduğu Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde 23 Haziran’da başlayan TİS görüşmeleri, bu dönem kamu kurumları adına masaya oturan Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasının (TÜHİS) dayatmaları sonucu tıkandı. Üniversitede örgütlü Tez Koop-İş grev kararı alındığını duyururken, karar işyerlerine asıldı.

Emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri ile şube binasında bir araya gelen Tez Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, süreçle ilgili bilgilendirme yaptı. Emek ve demokrasi güçlerini oluşturan parti ve sendikaların temsilcileri de greve destek açıklamasında bulundu.

Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Tarık Sayın, TİS süreci başladığından beri gösterdikleri tüm çabaların karşılıksız kaldığını, bunun sonucunda grev kararı alındığını, grev kararının rektörlüğe ve TÜHİS’e iletildiğini, işyerine de asıldığını vurguladı.

"YÜZDE 5 ZAM DAYATILIYOR"

Sözleşme süreciyle ilgili bilgi veren Sayın şunları söyledi: “İşveren sendikası TÜHİS tarafından; Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçilerine birinci yıl birinci altı ay dönemi için yüzde 5 ücret zammı teklif edilmiştir. Hayat pahalılığının giderek arttığı, enflasyon oranlarının rekor seviyelere ulaştığı, elektrik, doğal gaz, gıda, yakıt gibi yaşamsal önemdeki temel tüketim maddelerine ve hizmetlere her geçen gün yeni zamlar eklendiği, çalışanların giderek daha fazla yoksullaştığı bir dönemde işveren sendikasının yüzde 5 ücret zammı teklifi hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir.”

"EŞİTSİZLİK İSTENİYOR"

Aynı zamanda mevcut sözleşmede yer alan hakların dahi geriye götürülmek istendiğini belirten Sayın, “Çalışma saatleri toplu iş sözleşmemizde günde 8 saat, haftada 40 saattir. Cumartesi ve pazar günleri hafta tatilidir. Yıllardır bu çalışma saatlerinin uygulandığı üniversitede çalışma saatlerinde ikilik istenmektedir. Aynı işyerinde aynı işi yapan işçilerin bir kısmı haftada 40 saat çalışırken, diğer işçiler haftada 6 gün, 45 saat çalıştırılmak istenmektedir. Aynı işyerinde çalışan işçiler arasında bu tür bir eşitsizlik, çalışanlar arasında huzursuzluk oluşmaktadır, eşit davranma ilkesine de açıkça aykırıdır. Toplu iş sözleşmemizde yer alan hükümler yıllar süren mücadeleler sonucunda kazanılmış haklardır. Sendikamız tarafından kazanılmış haklarda hiçbir şekilde geriye gidilemeyeceği defalarca dile getirilmiştir” dedi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne seslenen Sayın şu ifadeleri kullandı: “Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçilerine diğer kamu kurumlarındaki işçi ücretlerinin altında ücret dayatmasından vazgeçilmelidir. Yıllardır gece gündüz büyük bir özveriyle çalışan Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçileri harcadığı emeğin, döktüğü alın terinin karşılığını almalıdır. Ekonomik krizin, pahalılığının bu denli derinden hissedildiği bir dönemde toplu iş sözleşmesi sürecinin bu kadar uzaması, aylardır süren görüşmeler sonucunda bir türlü anlaşma sağlanamaması çalışanlar arasında ciddi huzursuzluklara yol açmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçilerine sendikalı olmaktan aldıkları güçle anayasal haklarını kullanmaktan, greve çıkmaktan başka yol kalmamıştır.”

Kaynak: EVRENSEL

OMÜ İşçileri Greve Gidiyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kadir depres     0000-00-00 6 ikramiye her hafta sonu sinav gorevi aliyorlar tamam maaaslarina zam yapilsin kabul ama calismaya gelince %75 elense ceverde calisanlar tipda calisanlar anasi agliyor diger fakultelerde gunde 1 saat calismiyorlar
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri