OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’dan Araştırma Görevlilerine Mesai Zorunluluğu Getirildi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’dan  Araştırma Görevlilerine Mesai Zorunluluğu Getirildi!
20.01.2022 12:58:40

 

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’dan Araştırma Görevlilerine Mesai Zorunluluğu Getirildi!

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal imzasıyla başlatılan uygulama ile araştırma görevlilerine yeni mesai saati uygulaması getirildi.

8.00 -17.00 mesaisine uymayan araştırma görevlileri hakkında işlem yapılacağı da araştırma görevlilerine bildirildi.

 

Bu uygulamanın yasal olup olmadığını sorduğumuz araştırma görevlileri, daha önce birçok üniversitede uygulamaya konulmaya çalışılan araştırma görevlilerine mesai ile ilgili Danıştay'ın verilmiş kararları olduğunu ve araştırma görevlilerine mesai uygulamasının yasal olmadığını ifade ettiler.

OMÜ'nün yasal dayanağı olmayan bu kararından en kısa zamanda dönmesini beklediklerini söyleyen araştırma görevlileri uygulamanın sürdürülmesi halinde emsal kararlarla mahkemeye başvuracaklarını ifade ettiler.

Araştırma görevlisi, mesai saatleri içinde, fakülte binasında olmak zorunda mı?

Danıştay 8. Dairesi verdiği kararda, Akademisyenlerin yaptıkları iş ve çalışma koşulları gereği kendilerine tahsis edilen odalarının dışında da çalışmalarını devam ettirebileceklerini ve akademik kariyerin ve akademik çalışma hayatının bir parçası olarak, gerek kütüphane ve benzeri yerlerde araştırma yapmak, derslere girmek, projeler yönetmek gibi faaliyetlerde bulunmak amacıyla mesai saatlerinde fakülte binası dışında bulunabilmelerinin mümkün olduğunu ifade etmiştir.

Kararda, Araştırma Görevlisine, izinsiz ve kurumlarınca kabul edilen özür olmaksızın devamsızlık göstermek disiplin suçunu işlediğinden bahisle verilen disiplin cezası, akademik alanda çalışan kişilerin yaptıkları iş ve çalışma şekilleri dolayısıyla gerektiğinde kendilerine tahsis edilen odalarının dışında da çalışmalarını devam ettirebilecekleri; bunun yanında disiplin soruşturması raporunda araştırma görevlisinin okula hiç gelmediğine ilişkin bir tespitin yapılamadığı, imza föyü uygulamalarına bakıldığında ise; 08.00-17.00 saatleri şeklinde olmasa da, davacının makul saatler içerisinde mesaisini tamamladığı ve imza föylerinde de davacının okula gelmediğine dair bir tespitin yapılmamış olduğu gerekçeleriyle iptal edilmişti.

 

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’dan Araştırma Görevlilerine Mesai Zorunluluğu Getirildi!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Omer     0000-00-00 2547ye tabiler oncelikle 657ye değil. Ofiste oturup bilimsel çalışmayı nasil yapacak araştırma görevlisi. Özellikle fen alanlarında. Zihniyete bak.
Ziya     2022-01-21 Öğrenciyi düşünen yokmu? çok güzel yazmış, 8.00 -17.00 mesaisine uymak zorunda, çalışan herkes, suçu olan bağırır ses çıkarır. Araş. gör öğretim üyesi değildir. Araş. gör. iş tanımına bakılsın, ....eğitim öğretime yardımcı olmak şeklinde yazıyor.
mehmet     2022-01-21 Arkadaş araş. gör. ne kütüphane aşkı varmış ya, bunlar öncelikli 657 ye tabi memur değilmi? Öğrenci varsa üniversite bir anlam kazanır, biz yokken devlet ne yapsın memuru, araş. gör veya hocayı, Öğrenciyi düşünen YOKMU?
Muhammet     0000-00-00 Üniversitede. Başka haber Yok mu? Vatandaşı ilgilendiren…
GALERİLER
Advert