Omurgada Şiddetli Ağrı ve Hareket Kısıtlamasının Sebebi Ne Olabilir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Omurgada Şiddetli Ağrı ve Hareket Kısıtlamasının Sebebi Ne Olabilir!
25.09.2020 11:51:03

 

Omurgada Şiddetli Ağrı ve Hareket Kısıtlamasının Sebebi Ne Olabilir!

Op. Dr. Eyüp Genç, omurga bölgesinde oluşan spinal enfeksiyon hastalığının kişide ateş yüksekliği, şiddetli ağrı ve hareket kısıtlaması gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Genç, Spinal Enfeksiyon Hakkında Merak Edilen Soruları yanıtladı.

 

Spinal Enfeksiyon nedir?

Omurga bölgesinde oluşan Spinal Enfeksiyon hastalığının omurganın, omurlar arasındaki diskin, omurların arasındaki kas ve yağ dokularının eklemlerin enfeksiyon hastalıklarını kapsadığını belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Genç, "Spinal Enfeksiyonlar, başka enfeksiyonların odağından omurganın etrafındaki dokulara yayılım nedeniyle olabileceği gibi cerrahi işlem sonrası da görülebilmektedir. Spinal Enfeksiyonlarda ağrı şiddetlidir ve kişinin hareketlerini kısıtlamaktadır. Ateş yüksekliği, gece terlemesi, kilo kaybı gibi şikayetlerde ortaya çıkmaktadır. Ağrı artar enfeksiyon ilerlediğinde sinir üstündeki baskı artar kuvvet kaybına neden olarak hastayı yatağa bağımlı hale getirebilmektedir.

Aynı zaman da omurlardaki enfeksiyon hastalığının şiddetine bağlı olarak omurganın yapısında zayıflamaya ve omurga kırıklarına da neden olmakta daha ileri cerrahi tedaviler gerektirebilmektedir.

 

Tedavi süreci nasıl ilerliyor?

Omurga cerrahisi uygulanan hastalarda da,  Spinal Enfeksiyon hastalığı gelişebilmektedir. Disk ameliyatı uygulanan her yüz hastadan birinde omurga enfeksiyonu görülebileceği gibi cerrahi işlemin süresine ve işlemine bağlı olarak bu sayı artabilmektedir.

Fazla kilo, sigara, beslenme bozukluğu, kan şekeri yüksekliği, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklar, ileri yaş ayrıca travmaya bağlı hastalıklar  sayılabilir.

Radyoloji görüntülerle hastalığı doğrulamakta, doku örneği alınarak tedavi sürecini başlatmaktayız. Tedavi süreci hastalığın duruma göre ilaç yada cerrahi yönden değerlendirilmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

Op. Dr. Eyüp Genç Spinal Enfeksiyon Omurga Omurgada Şiddetli Ağrı Hareket Kısıtlaması Enfeksiyon Enfeksiyon hastalığı Omurga cerrahisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER