“Osmanlı Devrinde Hayvan Hakları” İbrahim Murat Gündüz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
“Osmanlı Devrinde Hayvan Hakları” İbrahim Murat Gündüz
16.02.2023 17:40:12

 

“Osmanlı Devrinde Hayvan Hakları” İbrahim Murat Gündüz

Bütün insanlığı hatta bütün canlıları zalimlerin zulmünden kurtarmak ancak Osmanlı zihniyetine uymamızla mümkün olur diyen İbrahim Murat Gündüz, Eski Isveç Başbakanı Carl Bildt’in “Osmanlı Mozaiğinin Korunması” başlıklı makalesinde “Osmanlı gitti huzur bitti” dediğini hatırlattı.

Türklüğümüzle  gurur duymalıyız çünkü günümüzde insanlara verilmeyen değeri, o zamanlar batılıların “barbar” dediği Osmanlı Devleti hayvanlara veriyordu diyen

İbrahim Murat Gündüz, Osmanlı Devleti’nde Cuma günleri beygir ve eşeklere yük yükleme yasağı bulunduğunu şu sözlerle ifade ediyor:

 

“Osmanlı Devleti’nde 1853 tarihine kadar halk yük aracı olarak eşekleri kullanırdı. Sultan Abdülmecid döneminde yayımlanan bir bildiride Cuma gününün Müslümanların  ibadet günü olması sebebi  ile beygir ve eşeklerin Cuma günleri odun, toprak ve tuğla taşımasını yasaklamış, hatta yine aynı günlerde beygir ve eşeklerin başka işlerde kullanılması ve hatta binilmesi bile yasak edilmişti.

 

Bu yasağın uygulanması konusunda 1856 yılında bazı sıkıntıların yaşandığı anlaşılıyor. Yük beygirleri ile ekmek, sebze, kömür vs. nakliyatı yapan esnafın, hayvanların dinlendiği Cuma günleri de beygirlerine kendileri bindikleri  tespit ediliyor. Bu durum eskiden beri uygulanan kurallara aykırı olduğu için, dönemin yetkilileri harekete geçiyorlar. Konu ile ilgili müessese olarak Belediye ile, esnaf birlikleri başkanlarına uyarıda bulunuluyor. Yük hayvanları haftanın altı günü çalışacak, bir gün ise dinlenecek. Dinlenme gününde hayvanlara sahipleri dahi binemeyecek. Aksi yönde hareket edilmemesi için görevli memurlar esnafları sürekli kontrol altında bulunduracaktı.

 

Aslında çok basit gibi görünen bu uygulamanın üzerinde biraz düşünüldüğünde çok önemli insani mesajlar içerdiği görülüyor. Hayvanlara gösterilen bu duyarlılığın, günümüzde dahi örnek alınacak bir davranış biçimi olduğunu kabul etmek gerekir.

 

https://www.akasyam.com/mobil/ibrahim-murat-gunduz-baba-ve-kiz-cocugu-iliskisini-anlatti-187289/

 

https://www.akasyam.com/mobil/ibrahim-murat-gunduzden-vicdanlarimizi-sizlatan-bugunlerde-icimizi-isitacak-sozler-187592/

 

“Osmanlı Devrinde Hayvan Hakları” İbrahim Murat Gündüz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri