Salıpazarı’nın Yeni Geçim Kaynağı Kestane Çayı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Salıpazarı’nın Yeni Geçim Kaynağı Kestane Çayı
26.07.2021 17:12:09

 

Salıpazarı’nın Yeni Geçim Kaynağı Kestane Çayı

Salıpazarı’ndaki kestane ağaçlarının çiçekleri çay olacak.

 

Salıpazarı İlçesinde yapılan üreticileri bilgilendirme toplantısında konuşan Ziraat Mühendisi Gökhan Ayar, kestane çiçeklerinden çay üretilmesinin ekonomik getirisinin olduğunu ve insan sağlığı açısından önem taşıdığını söyledi.

BİN BİR DERDE DEVA

Salıpazarı kestane varlığı açısından oldukça önemli bir bölgedir diyen Gökhan Ayar, “Bildiğiniz gibi Salıpazarı kestane bölgesi. Yaklaşık 3500-4000 dönüm kadar bir kestane ormanımız var. Kestanenin meyvesi balının ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili olarak ta kestanenin çiçeklerini kurutmak suretiyle çay yapmış bulunuyoruz. Yapılan analizler sonucunda da kestane çayının bin bir derde deva olduğu, bağışıklığı güçlendirdiği özellikle kestane balından onlarca kat daha fazla antioksidana sahip olduğu belirtilmiştir.

POPÜLER OLACAK

Umut ediyoruz ki bu kestane çayımız, bal ve kestane meyvesi gibi popüler olacaktır. Bu kestane çiçekleri de bölge halkımız tarafından toplanmak ve satılmak suretiyle ek bir gelir kaynağı olacaktır.

DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül’de kestanenin Salıpazarı için bir değer olduğunu söyleyerek “Kestane balımızı her yerde gururla anlatıyoruz. Şimdi de kestane çayımızla öne çıkmak için biz yerel yönetimler olarak her türlü desteği vermeye hazırız. İnşallah oda bizim için bir gelir kaynağı olur” dedi.

Salıpazarı’nın Yeni Geçim Kaynağı Kestane Çayı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Vatandaş     0000-00-00 26 temmuzdan itibaren Samsunda özel halk otobüsü kalmadı, yerel basın çok güzel uyudu...
GALERİLER