Samsun Haber
Giriş Tarihi : 30-05-2023 16:29   Güncelleme : 30-05-2023 16:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Kültür Kampları Başvuruları Başladı

​ Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ‘Gençlik ve Kültür Kampları’ başlıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi  Gençlik ve Kültür Kampları Başvuruları Başladı

 

Büyükşehir Gençlik Hareketi” etkinlikleri kapsamında yapılacak kamplara bu sene de yoğun katılım bekleniyor. 20 Haziran - 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek kamplara 11-24 yaş arası gençler, başvurularını genclikhareketi.samsun.bel.tr adresinden yaparak katılabilecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Gençlerin şehirlerine aidiyet duygularının artması, problemlerin tespit ve çözümün parçası olması önemli bir hedefimizdir” dedi.

Gençlere yönelik hizmetlerin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerini başarıyla sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni yaşam deneyimleri kazanmaları, kişisel birikimlerini zenginleştirerek yeteneklerini keşfetmeleri için ‘Gençlik ve Kültür Kampları’na devam ediyor.  “İdeallerin Ülken Kadar Büyükse Büyükşehir Seni Bekliyor” mottosuyla yapılacak kampların müracaatları ise başladı.  

Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin gerçekleştirileceği gençlik ve kültür kampları, İlkadım İlçesi Mahmur Dağı Gençlik ve Kültür Kamp Alanı’nda yapılacak. Hafta içi Salı ve Perşembe günleri günübirlik, hafta sonları ise çadırlarda 1 gece konaklamalı kamplar, 8 hafta sürecek. 16 günübirlik, 8 de konaklamalı olacak kamplarda Samsun Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları, okullar ve gençlik merkezleri işbirliğiyle çok sayıda etkinlik gerçekleştirecek.

Velilerinden muvafakat aldıktan sonra başvurularını online üzerinden yaparak kamplara katılacak gençler, etkinlik alanına tahsis edilecek otobüslerle ulaştırılacak. Bunun için 8 kamp lideri, 5 gençlik lideri, 2 idari ve 1 yardımcı personel görevlendiren büyükşehir belediyesi, toplam 2 bin 400 öğrenciye tişört, şapka ve yapboz hediye edecek.

Mahmur Dağı Gençlik ve Kültür Kamp Alanı’na gelecek öğrenciler, sabah kahvaltısının ardından 7 kilometrelik doğa yürüyüşüne çıkacak. Parkuru tamamlayan gençler, harita yardımıyla zamana karşı yön bulmayı içeren kazık ve alan oryantiringine katılacak. Ardından koca ayak, sopa çevirme, balık tutma, dart, geleneksel okçuluk, top taşıma oyunları oynayacak. Her kamp için bir tema belirlenerek yapılacak aktivitelerde öğrenciler, şehir hayatından ve teknolojiden uzak bir gün geçirerek, doyasıya eğlenip stres atacak. Son olarak kamp ateşinin de yakılacağı etkinlikte unutamayacakları anlar yaşayacak öğrenciler, tematik sunum ve çevre temizliğinden sonra evlerine dönecek. 


Gençliklerin geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaları için her türlü hizmeti sunmaya devam edeceklerinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kampların bu manada önemli olduğuna dikkat çekti. Yeni ve kaliteli arkadaşlıkların kurulup pekişmesinde, bireysel deneyimlerin ve bilgi paylaşımının artmasında en uygun ortamın kamplar olduğunu ifade eden Başkan Demir, “Gençlerin şehirlerine aidiyet duygularının artması, problemlerin tespit ve çözümün parçası olması önemli bir hedefimizdir. Bunun için gençlerimizin önünü açmak ve onların yaşam kalitelerini artırmak bizim öncelikli vazifemizdir. Büyükşehir Gençlik Hareketi” kapsamında her yıl organize ettiğimiz ‘Gençlik ve Kültür Kampları’nı bu açıdan çok önemsiyoruz. Bu yıl da düzenleyeceğimiz kamplarla öğrencilerimizin kültürel, sosyal ve psiko-sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı, kentin tarihi, kültürel, turistik yerleriyle ilgili bilgi edinmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Yeni arkadaşlıklar kuracak, daha önce hiç oynamadıkları oyunları oynayarak, eğlenceli bir gün geçirecek tüm gençlerimizi kamplarımıza davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Recep YAZGANRecep YAZGAN