Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böyle Yönetilemez!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böyle Yönetilemez!
25.05.2021 10:53:41

 

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böyle Yönetilemez!

Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, '' Eğitim ve Araştırma Hastanesi kimsenin özel mülkü ya da çiftliği değildir. Hiçbir istişarede bulunmadan, gece yattım sabah kalktım böyle düşündüm diye Samsun'un en büyük kurumu yönetilemez, yönetilmemelidir.'' dedi.

ÇALIŞANLAR İÇİN TAHAMMÜL EDİLEMEZ HAL ALDI

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan idari sorunların artık sunulan sağlık hizmeti ve sağlık çalışanları için tahammül edilmez bir hal aldığını söyleyen Biçer, “Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samsun sağlık hizmetinin kalbidir. Samsun’un sağlık anlamında yükünü çeken bir kurumdur. Hiçbir istişarede bulunmadan, gece yattım, sabah kalktım, böyle düşündüm diyerek, paydaş kurum idarecilerinin görüşü alınmadan, yalnızca ben bilirim mantığıyla, Samsun’un en büyük sağlık kurumu yönetilemez, buna tek adam dönemi denilir” diye belirtti.

 

DEDİKDUYLA HASTAHANE YÖNETİLEMEZ

Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanlarının pandemi döneminde fedakârlıklarıyla, tüm diğer sağlıkçı arkadaşları gibi tarih yazdığını ifade eden Şube Başkanı İlyas Biçer, bu fedakârlık karşısında tüm idari sorunları hemen çözülmesi gerekirken, sağlık çalışanlarının keyfi uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını, hastane başhekiminin kimseye danışmadan, idareciler arasında ayrıştırıcı tavırlar sergileyerek adeta mobbing olarak değerlendirilebilecek kararlar aldığını belirtti. Biçer sözlerinin devamında ‘’Eğitim Araştırma Hastanesi kimsenin özel mülkü ya da çiftliği değildir. Hiç kimse, her şeyi bir ben bilirim, her durumda istediğimi yaparım diye karar alamaz. Bugüne kadar bu hastanenin kültüründe hiç böyle bir tablo yaşanmamıştır. Ancak son dönemde maalesef hastanede böyle bir yönetim tarzı olduğunu, hastanenin ortak bir bakış açısıyla değil, dedikodu kültürüyle yönetildiğini görüyoruz. Bu da Samsun sağlığı adına çok üzücü bir durumdur” dedi.

 

KEYFİ UYGULAMALAR İŞ YAPAMAZ HALE GETİRDİ

Hastane idarecilerinin çalıştıkları bölümlerin ve yerlerin kimsenin anlayamadığı bir mantıkla sürekli değiştirildiğini belirten Şube Başkanı İlyas Biçer, bu durumun yöneticilerin kendi çalışma alanlarına hâkim olmasını, tanımasını zorlaştırdığı gibi aynı zamanda çalışanların da idarecilerine bağlılığını azalttığını, birimlerin bu yaklaşım yüzünden süreçte yönetilemez hale gelmeye başladığını belirtti.

 

KENDİ GELECEĞİNE YATIRIM YAPMAKTA

Ekip çalışmasının ve ortak aklın, başarılı yönetimin özünü oluşturduğunu söyleyen Şube Başkanı Biçer, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde maalesef bu kültürün tamamen kaybolduğunu, hastanede tek adam dönemi başladığını, şu an ki Başhekimin kendi geleceğiyle ilgili bir takım planlamaları nedeniyle, hastanenin sorunlarından ziyade kendi kişisel geleceğine yatırım yapacağı görüşmeleri yapmayı ve ilişkileri kurmayı tercih ettiğini ve bundan büyük üzüntü duyduklarını vurguladı.

Her yerde kendi isminin ön planda olması isteğinin kurum kültürünün oluşması yönünde en büyük engel olduğunu belirten Biçer, Başhekimin bu tavrını anlamakta güçlük çektiklerini, sendika olarak her zaman sağlık çalışanlarıyla hastane yönetimleri arasında köprü olmaya çalıştıklarını ama bu dönem atılan köprüler nedeniyle buna imkan bulamadıklarını, idarecilerini gündelik olarak kullanıp kenara atıldığı yaklaşımın acilen bırakılarak, hastanede yeniden istişare kültürünün aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

 

“Samsun Sağlık-Sen olarak idarecilerle sendika üyelerimizin uyumlu çalışabilmesi için bu güne kadar gösterdiğimiz tüm olumlu çalışmalara karşı beklediğimiz tavrı göremediğimizden bundan sonra kamuoyunu bilgilendirme gereği hasıl olduğundan böyle bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Bunun sorumlusu her zaman idareye yardımcı olmaya çalışan sendikamız değil Hastahane Başhekimi Ahmet Şendir.’’ dedi

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık-Sen Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer İlyas Biçer Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Abdullah     0000-00-00 İlyas=kemal kılıçdaroğlu.çok haberini yapmayın derim.bu ülkeye,bu şehre, Tayyip Erdoğan'a zarar vermekten başka bir işe yaramıyor.Haberiniz olsun
vatandaş     2021-05-26 İşin formülü çok açık, Allah'tan korkmak.Sendika başkanı temsilci olarak hastanede çalışmaya devam etseydi aynı kırık kolu ortalığa saçar mıydı?Sendika başkanı olunca mı sivil toplum kuruluşunda olduğunu anlayıp eteğindekini saçıp gastelere dedikodu servis ediyor.BAE'deki ve Pensilvanyadakinin yaptığını yapmasın, Allah'tan korksun gerisi gelir...
Personel     0000-00-00 Bashekim bey gayet iyi yönetiyor.oradaki idareciler işçiyi ezmenin peşinde destek hizmetleri müdürü başta bir hastanenin başhekimi talimat veriyor destek hizmetleri müdürü dinlemiyor.
Personel     0000-00-00 Bashekim bey gayet iyi yönetiyor.oradaki idareciler işçiyi ezmenin peşinde destek hizmetleri müdürü başta bir hastanenin başhekimi talimat veriyor destek hizmetleri müdürü dinlemiyor.
Bir sağlık çalışanı     0000-00-00 İlyas Biçer bir zamanlar aynı hastanede yöneticilik yaptığı zamanlarda adeta sağlık senin kuklası gibi davranıyor,yöneticilik yerine daha çok mobingle üye yapıp koltuğunu sağlamlaştırma çalışıyordu,yeni dönemdeki olası değerlendirmelerden sonra tekrar yönetime alınmadı bu sefer kendini başka bir koltuğa attı:sendika başkanlığı!Kendi dönemindeki gibi, Başhekim sağlık senin hastanede at koşturmasına izin vermediği için hedef haline gelmiştir.
Advert
GALERİLER