Samsun Kocadağ’da Ağaç Kıyımına Son Verilsin!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Kocadağ’da Ağaç Kıyımına Son Verilsin!
16.07.2021 13:14:56

 

Samsun Kocadağ’da Ağaç Kıyımına Son Verilsin!

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ Son birkaç gündür Kocadağ’da ağaç kesimi yapıldına dikkat çekerek vatandaş şikayetleri artarak devam ettiğini kaydetti.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, konuyla alakalı olarak şu açıklamayı yaptı:

Son zamanlarda sadece Kocadağ’da değil, Samsun başka orman alanlarında da gençleştirme ve yol açma gerekçesi ile orman varlığımızın eksildiğine şahit oluyoruz. Ülkemizde orman alanı olan her yerden,  tıraşlama şikayetleri artarak devam ediyor.

Samsun Valiliği ve ilgili resmi kurumlardan yapılan gençleştirme, sağlıklı hale getirme amacıyla kesim yapıldığı söylemlerinin tam olarak gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz.

Çünkü; Türkiye genelinde 2016 yılından 2020 yılına kadar ormanlarda yapılan dikili damga miktarının 20 milyon metreküp’ten 30 milyon metre küpe çıktığını, yine aynı dönemde odun üretiminin yüzde yüz artarak iki katına çıktığı resmi kaynaklarda yer almaktadır. 4 yılda mevcut orman varlığımız iki katına mı çıktı ki, odun üretimi iki katına çıktı?

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre, dünyada korunan karasal ekosistemlerin dünya karasal alanına oranının %15,6 olduğu, Avrupa’da bu oranın %26; ülkemizde ise 2020 sonu itibarıyla %9’a kadar düştüğü belirtilmektedir.

Zorunluluk halleri dışında ticari amaçlarla açılan yollar orman bütünlüğünü bozmaktadır. Kesilen her bir ağacın yerine 3 tane de dikilse bile orman vasfı olabilmesi için ekosistem bütünlüğü içerisinde yüz - yüzelli yıl geçmesi gerekmektedir. Yani devrilmiş kırılmış ağaçların, çürüyen ağaç ve bitkilerin doğada bulundukları ortamın gelişimine katkıları bilimsel bir gerçekliktir ve biyolojik çeşitliliğimizin korunması için zorunluluktur.

Maalesef uzun yıllardır ülkemizin doğal, kültürel varlıklarını ve miraslarını ticari meta olarak gören siyasi anlayışının ormanları korumakla yükümlü kamu kurumlarına da sirayet ettiğini görmekten endişeliyiz.

 

Samsun Kocadağ’da Ağaç Kıyımına Son Verilsin!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER