Samsun Haber
Giriş Tarihi : 15-05-2024 10:57

Samsun Orman İşletme Müdürlüğü Alanlı Şefliği Ormanları Yok Ediyor

Samsun Orman İşletme Müdürlüğü Alanlı Şefliği bölgesinde bulunan, Alan mevkii, Yeşiltepe mevkii, Kesealan mevkii, Esenyurt mevkii, Sofualan Yukarı Gökdere mevkiinde çam ormanlarını tıraşlama, gürgen ormanlarını ise damga sayısından fazla ağaç kesilerek yok ediliyor.

Samsun Orman İşletme Müdürlüğü  Alanlı Şefliği Ormanları Yok Ediyor

İddialara göre Ormanların yok edilmesine Bölgedeki Samsun Orman İşletme Müdürlüğü Alanlı Şefliği ya göz yummakta ya da ihaleyi alan kişiler veya firmalar ile ortak çalışıyor.

Daha öncesinden yıllarca kesim yapılan bölgelerde bu şekilde tıraşlama ya da kökten yok ederek bir ağaç kesimi ile ilk defa karşılaşınca firmalar ile ortak mı çalışılıyor düşüncesi öne çıkıyor.

HEP AYNI FİRMALAR

Bölgelerden Orman kesimi ve alımı yapan firmalar hep aynı olduğu da dikkat çekiyor.

Vezirağaç adına Ferdi Acı ve Kastamonu Entegre adına Ümmet Kalafat,  6831 sayılı yasaya aykırı bir şekilde orman köylüsüne bilgi verilmeden ve yüzde 10 ilgili görevliliklere vererek devlet üretimi almakta ve buradan çıkan tomruk ve sanayi dediğimiz kesimleri odun yaparak kendi fabrikalarına götürmek suretiyle devleti zarara uğratılıyor.

Bu şahıslar aynı zamanda kendi adlarına dikili satış olarak bu kesim yapılan bölmelerde fazla ağaç kesiyorlar ve kesilen ağaçlara rüşvet vererek sonra damga yaptırıyorlar.

Haliyle hem bölgede ağaç yok edilmiş hem de devlet zarara uğratılmış oluyor. Damga yapılan ağaç sayısı ile kesim yapılan kök sayısı yetkililer tarafından kontrol edilmediği için ne kadar ağaç katliamı yapıldığı henüz ortaya çıkmış değil.

Bu nedenle Orman kesimlerinin orman köylülerine 6831 sayılı orman kanununa göre ilan edilip ortaya çıkacak taleplerin değerlendirmek suretiyle köylülere kesim haklarının verilmesi gerekmektedir.

Orman köylüleri 6831 sayılı yasa ile köylü eliyle yapılacak orman kesimleri Bölgede görev yapan başata orman şefi ile diğer muhafaza memurları hakkındaki olumsuz düşünceleri ortadan kaldıracağı gibi, kâr amacı güden firmaları aradan çıkaracak ve ormanlardaki fazla kesim ortadan kalkarak Devlet zarara uğratılmayacağını belirtiyor.

Bölgeden yaşayan Orman Köylüleri ayrıca, bölgeye acil olarak komisyon kurularak Müfettiş gönderilmesi orman kesimi yapılan bölgelerde damga sayısı ile kök sayısının ortaya çıkarılması, varsa görevliler hakkında soruşturma açılması, bu işlemler bitinceye kadar ise bölgede yapılan üretim kesim dâhil tüm işlemlerin durdurulması ivedi olarak gerektiğini de belirtiyorlar.

 

adminadmin