Samsun’da türk mutfağı haftası kutlanıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da türk mutfağı haftası kutlanıyor!
21.05.2022 15:52:01

 

Samsun’da türk mutfağı haftası kutlanıyor!

Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve protokol üyeleriyle birlikte, 21-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Türk Mutfağı Haftası’nın açılış programına katıldı.

Günümüzde yerel lezzetler üzerine faaliyet gösteren ve bulundukları şehirlerin tanıtımına katkı sağlayan mekânların, farklı kültürlerin buluştuğu ve kültür diplomasinin yürütüldüğü alanlar olarak da konumlandığını ve artık bir kültüre ait geleneksel lezzetlerin, bir yabancının o kültüre hoşgörüyle bakmasını sağlayan anahtar rolünü üstlendiğini dile getiren Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, “Lezzet dünyasında kendini ön plana çıkarabilen topluluklar, tüm dünyanın kalbini kazanma konusunda önemli bir yol almaktadır.

Dünyanın sayılı mutfakları arasında yer alan Türk mutfağı da bu anlamda zengin bir potansiyele sahiptir. Mutfak kültürümüz uzun yıllardır çeşitli kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, STK’lar ve özel sektör tarafından yapılan tanıtım ve etkinliklerle tanıtılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu önemli kültürü her yönüyle çok daha geniş kitlelerle buluşturmak amacıyla Cumhurbaşkanlığımız ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğiyle hazırlanan ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabından hareketle ‘Türk Mutfağı Haftası’ hayata geçirilmiş ve 21-27 Mayıs tarihleri arası da Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından ‘Türk Mutfağı Haftası’ ilan edilmiştir. Bu önemli hafta, 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilciliklerimiz aracılığıyla tüm dünyada dikkat çekecek düzeydeki etkinliklerle kutlanmaya başlanacaktır.” dedi.

Samsun mutfağımızın da, Bafra Kaymaklı Lokumu, Bafra Pidesi, Çarşamba Pidesi, Terme Pidesi, Yakakent Mantısı, Bafra Nokulu, Samsun Simidi, Samsun Kaz Tiridi ve Çarşamba Kıvratması gibi Coğrafi İşaret Tescilli tatlarının yanı sıra Çakallı Menemeni ve Keşkek başta olmak üzere ünü ülke sınırlarını aşmış birçok yöresel lezzeti bulunduğunu belirten Sayın Valimiz, Samsun mutfağımızın sağlıklı, geleneksel, köklü ve çok yönlü bir mutfak kültürüne sahip olduğunu ve şehrimizin doğal, tarihi ve kültürel turizm potansiyellerinin yanında gastronomi turizmi anlamında da  önemli bir altyapıya sahip olduğunu kaydederek, “Ülkemizde ve ilimizde gerçekleştirilecek Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinin, genelde Türk mutfağının özel de ise Samsun mutfağının zenginliğinin uluslararası alanda tanıtılmasına katkı sağlaması temennisiyle, başta Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi olmak üzere emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Türk Mutfağı Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında 22 ve 23 Mayıs 2022 tarihlerinde Samsun Turizmciler Derneği koordinasyonunda, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde yöresel lezzetlerimiz ile ilgili kermesler düzenlenecek olup, Gazi İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda, 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü saat 14.30’da OMÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Arş. Gör. Gülsevdi Öztürk tarafından ‘Geleneksel Gıda İşleme ve Saklama Yöntemleri’, 27 Mayıs 2022 Cuma günü saat 14.30’da ise OMÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Arş. Gör. Dr. Eren Canbolat tarafından ‘Gastronomi Turizmi ve Samsun Mutfağı’  konulu sunumlar gerçekleştirilecek.

 

Samsun’da türk mutfağı haftası kutlanıyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım