Samsun'dan Azerbaycan'a Tam Destek!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'dan Azerbaycan'a Tam Destek!
02.10.2020 06:19:28

 

Samsun'dan Azerbaycan'a Tam Destek!

Kısa adı SAMİR olan Samsun Milli İrade Platformu, Samsun'da protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla bir araya gelerek Azerbaycan'a destek verdi.

Samsun Büyük Cami önünde Vali Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Düzenlenen basın açıklamasında Azerbaycan'a destek verildi.

Samsun Milli İrade Platformu adına bir konuşma yapan Genç Memur-Sen İl Başkanı Ali Sarıalioğlu, "Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine ‘kardeş’ diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun boyutu telaffuzu ile vakidir.

 

AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDA, OMUZ OMUZA MÜCADELE VERMEKTEN BAŞKA SEÇENEK YOKTUR

İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte devletler arasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak; diplomasinin devletlerin dostları yoktur, çıkarları vardır, teamülüne de meydan okumaktadır. 28 Eylül sabahı Ermenistan silahlı güçlerinin yeniden ahlaksızca yaptığı saldırıya meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan'ın yanında olmak boynumuzun borcudur. Bir yanda kendi toprakları işgal edilen kardeş ülke, diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke varken, bizlere de 'Dünya beşten büyüktür' diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerini inisiyatif almaya ve Ermenistan'ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz. Ülkemizin Azerbaycan'a verdiği güçlü destek sadece devletlerimiz arasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda otuz senedir ‘kardeş Azerbaycan'a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı bir tepkidir. Ama bilinmelidir ki Türkiye'nin Azerbaycan'a yardımı ve desteği de 'her nasıl istiyorlarsa öyle' olur" dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) tarım ekonomisi alanında doktora yapan Azerbaycanlı Cemale İbadbeyli Oğul ise yaptığı konuşmada, “Aynı babanın iki evladı, aynı yurdun iki havası, aynı duyguların farklı tercümanları olarak hep beraber olmaktan, burada olmaktan ve sizlerle aynı duaya amin demekten çok mutluyum. Can Azerbaycan’ın evlatlarının kanları topraklarla sulanmış olabilir. Birçok vatandaşımız masum şekilde şehadet şerbeti içmiş olabilir. Ama hüzünlü değiliz, çünkü 100 sene evvel Çanakkale’de olduğu gibi bugün de vatan toprağı Karabağ için mücadele ediyoruz. Mutsuz değiliz, çünkü Azerbaycan’ın her evladı düğüne gider gibi ölüme koşarak gitmektedir. Çaresiz değiliz, çünkü yarınlar için çare biziz ve yalnız değiliz, çünkü biz 1000 yıllık bir tarihin öz gardaşlarıyız. Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan’ındır" ifadelerini kullandı.

Ellerinde Türk ve Azerbaycan bayrakları ile sloganlar atan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı. Basın açıklamasına ayrıca Samsun Valisi Dr. Zülküf DAĞLI, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa DEMİR,  OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üy. Muhammet Ali Oruç, MemurSen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, Azerbaycanlı öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

SAMİR Azerbaycan Samsun Samsun Büyük Cami Zülkif Dağlı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir Mustafa Demir Samsun Milli İrade Platformu Memur-Sen İl Başkanı Ali Sarıalioğlu Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER