Samsun’un İklim Değişikliği Masaya Yatırıldı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’un İklim Değişikliği Masaya Yatırıldı!
06.03.2021 07:40:28

 

Samsun’un İklim Değişikliği Masaya Yatırıldı!

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Kızılırmak Deltası ve İklim Değişikliği Konulu Toplantı Gerçekleştirildi.

Samsun’un iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve Kızılırmak Deltasına olası etkileri konularında; mevcut durumun analizi ve yapılması gereken bilimsel çalışmaların belirlenmesi amacıyla düzenlenen toplantıya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yusuf Demir, Prof. Dr. Hakan Arslan, Kızılırmak Deltası Alan Başkanı Doç.Dr. Mustafa Güler ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat katıldı.

Toplantıda şu tespitlere ulaşıldı;

Dünya ekolojisi açısından önemi kabul edilen ve korunması gerekli alanlardan biri olan Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesindeki en büyük sulak alanına sahiptir. Bünyesinde 359 kuş türünü barındıran, bitki florası, hayvan faunası ve biyolojik çeşitlilik yönünden zengin, yöresel reaksiyon açısından doğal bir yerleşim ortamı oluşturmaktadır.

Kızılırmak Deltası’nın doğal dengesinin ve dokusunun bozulmaması, bütüncül bir şekilde korunması, alanın barındırdığı eşsiz değerdeki habitat çeşitliliği, flora ve fauna özelliklerinin gelecek nesillere aktarılması büyük önem arz etmektedir.

Geniş katılımla icra edilen toplantıda yaşanan küresel iklim değişiminin etkisiyle yağış rejimindeki değişimin bölgede ve Kızılırmak Deltası’ndaki sulak alanlarımızın beslenme kaynaklarında oluşturabileceği etkiler hakkında detaylı bilgi alışverişi yapılmıştır.

İcra edilen toplantı hakkında konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI, “Uluslararası öneme sahip çevre koruma alanlarından biri olan Kızılırmak Deltasını şehrimizde yaşanan iklim değişikliğine adaptasyon süreci ve olası etkilerinden bilimsel öneriler ve yöntemlerle koruyarak gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir.’’ dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ İklim Değişikliği Kızılırmak Deltası Samsun Prof. Dr. Yusuf Demir Prof. Dr. Hakan Arslan Doç.Dr. Mustafa Güler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER